ضرورت برنامه جذاب و جالب و خوب مداری نظام آموزش عالی کشور – شریف

ضرورت برنامه جذاب و جالب و خوب مداری نظام آموزش عالی کشور – شریف

به نقل از شریف: ضرورت برنامه جذاب و جالب و خوب مداری نظام آموزش عالی کشور

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در یادداشت صفحه اول امروز( سه شنبه) روزنامه ایران از ضرورت برنامه جذاب و جالب و خوب مداری نظام آموزش عالی کشور و همچنين زمینه ها و همچنين راهکارهای رسیدن به آن هم سخن گفت.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یادداشت دکتر منصور غلامی به شرح زیر است:
هدف نظام آموزش عالی کشور و همچنين زیرمجموعه نهادی و همچنين سازمانی آن هم (دانشگاه‌ها، مؤسسات و همچنين مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی)، بنا بر کارویژه‌های کلیدی و همچنين بنیادی‌‌اش، که معطوف به تولید علم و همچنين نیز تربیت نیروی انسانی فرهیخته و همچنين کارشناس در عرصه‌های علمی است، حل معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين کمک به طرح سیاست‌ها و همچنين راهکارهایی است که موجد گشایش‌های مؤثر در حیات و همچنين مناسبات ملی، منطقه‌ای و همچنين استانی باشد.

تحقق چنین کارویژه‌ها و همچنين مطالبه‌هایی که به دلیل تغییرات فزاینده در حوزه‌های علم و همچنين فناوری پویایی بالایی دارند، مدیریت در این مجموعه را نیازمند سیاست‌گذاری، برنامه جذاب و جالب و خوب‌مداری و همچنين اقدامات مبتنی بر خرد جمعی و همچنين پرهیز از بی‌برنامگی، برنامه جذاب و جالب و خوب‌گریزی، اکنون‌گرایی، قیل‌و همچنين‌قال‌های بی‌وجه، تصمیمات لحظه‌ای و همچنين بی‌اعتنایی به پیامدهای آن هم کرده است.
بنا بر تجربه سال شمسي‌ها فعالیت و همچنين مدیریت در زیرمجموعه‌های نظام آموزش عالی کشور و همچنين دریافت‌های شناختی از ایفای نقش وزرا و همچنين تیم مدیریتی آنان در ادوار قبل، برنامه جذاب و جالب و خوب‌مداری، حرکت بر مدار قانون و همچنين رویه‌های اسناد بالادستی و همچنين مشورت با اصحاب اندیشه را مبنای کسب و کار خود قرار داده‌، از همه همکاران ستادی و همچنين دانشگاهی خواسته‌ام فعالیت خود را مبتنی بر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين اسناد بالادستی سامان ببخشند و همچنين از هر نوع اقدام نسنجیده تنش‌آفرین و همچنين مسأله‌ساز اجتناب ورزند، چنان‌که امروزه همه دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی کشور دارای برنامه جذاب و جالب و خوب راهبردی‌اند و همچنين در فضایی آرام و همچنين بی‌تنش وظایف و همچنين مأموریت‌های چندگانه خود را اجرا می‌کنند؛ امری که در نگاه مشتاقان رشد و همچنين تعالی ایران عزیز ستودنی است.
افزون بر اینها، برنامه جذاب و جالب و خوب‌مداری، که در ذات خود کوششی معطوف به آینده است، موجب شده است که هم در ستاد وزارت خانه و همچنين هم در دانشگاه‌ها به جامعه و همچنين شرایط محیطی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی توجه جدی مي شود، که خیری پهناور و بزرگ برای نظام آموزش عالی کشور و همچنين جامعه است.

بر این باورم که در زمانه جدید دانشگاه، تعاملی وثیق با جامعه داشته و همچنين در خدمت آن هم باشد. از این مهم نباید غفلت کنیم که حرمت و همچنين اقتدار دانشگاه به میزان خدمت، کارآیی، اثربخشی و همچنين حضور در زندگی شهروندان و مردم شهر بستگی دارد.
خوشبختانه، با تدبیر و همچنين درایت مجموعه نیروهای ستادی و همچنين دانشگاهی سراسر کشور در یک سال شمسي و همچنين چند ماه قبل، به رغم التهاب‌های موجود در کشور، شاهد فضایی آرام و همچنين بی‌تنش در دانشگاه‌ها بوده‌ایم و همچنين دانشگاه‌ها برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزشی، پژوهشی و همچنين فرهنگی- اجتماعی خود را منظم و همچنين مستمر دنبال نموده اند. تلاش کرده‌ایم ارتباط میان مدیران ستاد و همچنين صف بر خرد جمعی و همچنين تلاش سودمندانه با کمترین هزینه‌های مادی و همچنين فرامادی استوار باشد. بی‌تردید، حرکت در این مسیر بدون دشواری نبوده و همچنين نیست ولي بايد توجه داشت شدنی است. با همّت عالمانه و همچنين خالصانه می‌توانیم مسیرهای ناهموار را پشت سر بگذاریم. تلاش‌ها باید در مسیر هم‌افزایی و همچنين تقویت تعامل بین مجموعه‌های درون نظام آموزش عالی و همچنين نیز همراهی متقابل مجموعه‌های خارج از نظام آموزش عالی باشد.

تجربه نشان داده است که هر گاه افق‌های ذهنی مجموعه‌ها هم‌تراز بوده و همچنين به فهم مشترک نزدیک شده‌اند امکانِ‌گذار از تنگناها و همچنين کسب موفقیت‌های بیشتر آسان‌تر بوده است. پیداست که اقتضای برنامه جذاب و جالب و خوب‌مداری داشتن شیوه عمل‌گرایانه است؛ شیوه‌ای که بر فعالیت و همچنين رصد اقدامات در حال اجرا یا انجام استوار است.
در یک سال شمسي و همچنين چند ماه مسئولیت خود سعی کرده‌ام بیش از حرف زدن عمل کنم. اخیراً، طی دو جلسه در کمیسیون محترم آموزش و همچنين تحقیقات مجلس، فرصت یافتم در پاسخ به دغدغه‌ها و همچنين پرسش‌های نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات اجرا یا انجام‌شده توضیحاتی بدهم.

نقطه حائز اهمیت قرار دادن مسائل و همچنين مطالبه‌ها در منظومه‌ای است که منافع محلی، استانی و همچنين ملی را مورد ملاحظه قرار دهد، و همچنين این از داشتن چارچوب و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای برمی‌آید که به هریک از عرصه‌های یادشده معنای واقعی بدهد. بدیهی است برای عمل در چارچوب ملی منافع ملی، که متضمن منافع منطقه‌ای و همچنين محلی است، رجحان دارد. منافع محلی و همچنين حتی منطقه‌ای تعارض یا تقابلی با منافع ملی ندارند. در هر سطح از منافع، استمرار و همچنين پایداری آنها و همچنين نیز آثار و همچنين پیامدهای تصمیمات صورت‌های پیدا و همچنين ناپیدایی دارد. به هر حال، رسیدن به نکاتی که نقش کانونی مشترک دارند گاهی موجب می‌مي شود در دیدگاه‌های متغاير و متفاوت به ذهنیت مشترک و همچنين اجماع برسیم. وقتی با چنین رویکردی به بحث و همچنين تبادل‌نظر بنشینیم به اشتراکات بیشتری دست می‌یابیم.

امیدوارم با عمل بر مدار قانون و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب شاهد هم‌افزایی بیشتر در بین مجموعه‌ها باشیم، چرا که فهم مشترک ضرورتی برای رسیدن به قله‌های بالاتر است. انتظار می‌رود همکاران عزیز دانشگاهی با درایت و همچنين بهره بري و استفاده از دیدگاه‌های صاحبنظران و همچنين سیاستگذاران به تشکیل نظام آموزشی و همچنين پژوهشی توانمند، کارا، مولد، هوشمند و همچنين اقتدار اهتمام ورزند.
آنچه مهم است تعامل نظام‌مند، قانونی و همچنين ناظر بر اهداف والایی است که هم مجلس محترم و همچنين هم حکومت (وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری) به اقتضائات آن هم واقف و همچنين عامل‌اند. تعامل همراه با الهام از تعالیم اصیل دینی و همچنين تقید و همچنين تعهد به مکارم اخلاقی و همچنين شئونات انسانی تصویری مطبوع و همچنين در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی به انظار و افکار عمومی ارائه می‌کند، که انظار و افکار، اعمال و همچنين مناسبات ما را هوشمندانه رصد و همچنين تحلیل می‌کنند.
نقد‌های منصفانه در چارچوب حفظ منافع ملی فرصتی برای اصلاح، توسعه و همچنين ترقی ساختار علم و همچنين آموزش عالی است. خود را کارگزار نظام جمهوری اسلامی و همچنين خادم نظام علم و همچنين آموزش عالی می‌دانم. از آموختن و همچنين خدمت خسته نمی‌شوم و همچنين سختی‌های مسیر را به دلیل شیرینی اهداف فراروی خود به چیزی نمی‌گیرم بلکه به استقبال آنها می‌روم. خدمت به دانشگاه فرآیندی بی‌انتهاست که پیش رفتن در امتداد آن هم افق‌هایی جديد و تو و تازه و همچنين بدیع ترسیم می‌کند که ضامن پویایی و همچنين تلاش پیاپی است.

این آن هم داستان بالندگی علم و همچنين آگاهی در طول تاریخ است که همچنان سر ایستادن ندارد. بیایید بخشی از این فرآیند باشیم و همچنين امکانات، ظرفیت‌ها و همچنين قابلیت‌های اقیانوس‌آسای خود را به پای بالیدن علم، زیباترین مخلوق الهی، بریزیم.

ضرورت برنامه جذاب و جالب و خوب مداری نظام آموزش عالی کشور در تاریخ ۱۸ October 1397 | 2:47 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *