عزم جدی وزارت علوم در رفع موانع رشد زنان/لزوم فرهنگ‌سازی و همچنين افزایش توانمندی‌ها به منظور حل چالش‌ها/ بانک اطلاعاتی اساتید زن در وزارت علوم تشکیل می‌مي شود – شریف

عزم جدی وزارت علوم در رفع موانع رشد زنان/لزوم فرهنگ‌سازی و همچنين افزایش توانمندی‌ها به منظور حل چالش‌ها/ بانک اطلاعاتی اساتید زن در وزارت علوم تشکیل می‌مي شود – شریف

به نقل از شریف: عزم جدی وزارت علوم در رفع موانع رشد زنان/لزوم فرهنگ‌سازی و همچنين افزایش توانمندی‌ها به منظور حل چالش‌ها/ بانک اطلاعاتی اساتید زن در وزارت علوم تشکیل می‌مي شود

نشست مشاوران زنان و همچنين خانواده دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی با حضور مشاور وزیر علوم در مسائل زنان و همچنين خانواده، مدیر کل دفتر مسائل بین‌الملل معاونت مسائل زنان و همچنين خانواده ریاست جمهوری، مدیر کل سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم و همچنين جمعی از استادان زن هیئت علمی در محل وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر زهرا کیاسالاری مشاور وزیر علوم در مسائل زنان و همچنين خانواده در ابتدای این نشست با تاکید بر حضور زنان در شوراهای اصلی تصمیم‌گیری و همچنين بانک اطلاعاتی گفت: حضور زنان در این شوراها و همچنين بانک اطلاعاتی شامل اقداماتی است که ما می‌توانیم به منظور بهبود شرایط زنان از طریق وزارت علوم پیگیری کنیم.
وی با اشاره به لزوم حضور زنان در بانک‌های اطلاعاتی، افزود: بعضاً پیش آمده که ما در نهاد یا نهادی به مدیر یا مسئول خانومی نیاز داریم ولي بايد توجه داشت علی رغم آگاهی نسبت به وجود این ظرفیت در جامعه و همچنين بین زنان، به دلیل عدم شناخت کافی قادر به معرفی و همچنين بهره بري و استفاده از ظرفیت آن هم‌ها نیستیم.
دکتر کیاسالاری با بیان اینکه اکنون در وزارت علوم در تلاش برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی از اساتید و همچنين نیروهای زن در دانشگاه‌ها هستیم، ادامه داد: در کشور ما، نگاه واگذاری مسئولیت‌های اجرایی اغلب به سمت آقایان است زیرا ظرفیت‌های بانوان در عرصه‌های علمی و همچنين مسئولیت‌های اجتماعی بصورت کامل شناخته شده نیست لذا مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا با ایجاد بانک اطلاعاتی، از ظرفیت‌های زنان بیش از پیش بهره‌برداری مي شود.
مشاور وزیر علوم در مسائل زنان و همچنين خانواده با اشاره به حمایت‌های دکتر غلامی در بحث مسائل زنان و همچنين خانواده، تصریح کرد: ما در کشورمان با یک دور باطل مواجه هستیم به اینصورت که زيرا و به درستي که به بانوان مسئولیت‌های مدیریتی سپرده نمی‌مي شود توانمندی نیز بدست نمی‌آورند و همچنين زيرا و به درستي که توانمندی بدست نمی‌آورند مسئولیت‌های مدیریتی نیز به آنها داده نمی‌مي شود لذا باید در نهایت این پيشامد جديد حل مي شود.
وی با اشاره به حل مشکل عدم واگذاری مسئولیت‌های مدیریتی به زنان، اظهار داشت: لازمه رفع این موضوع، فرهنگ‌سازی و همچنين افزایش توانمندی‌ها است تا از این طریق بانوان بتوانند در عرصه‌های مدیریتی حضور بیشتری پیدا کنند زیرا در صورتي که مبنا در پست‌های اجرایی، شایسته‌سالاری شد، توانایی معرفی بانوان توانمند را داشته باشیم.
دکتر کیاسالاری لازمه رفع معظلات و مسائل و مشکلات زنان در کسب پست‌های مدیریتی و همچنين اجرایی را فعالیت‌های فکری، تحقیقاتی و همچنين پژوهشی دانست و همچنين گفت: در حال حاضر بیش از آنکه به فعالیت‌های اجرایی بپردازیم، باید به دنبال تغییر فرهنگ جامعه باشیم تا از این طریق بتوان محیط جامعه را اصلاح کرد.
وی با بیان اینکه محورهای صیانت از بنیاد خانواده و همچنين حفظ حقوق زنان در دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، افزود: در صورتي که اکنون در این حوزه‌ها مشکلاتی وجود دارد، به دلیل عدم انجام فعالیت‌های پژوهشی و همچنين فکری در این حوزه‌ها است که برهمین اساس مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا این فعالیت‌ها با جدیت بیشتری دنبال مي شود.
مشاور وزیر علوم در مسائل زنان و همچنين خانواده اظهار داشت: امروزه باید نیازهای واقعی زنان را در جامعه شناسایی کنیم و همچنين برای رفع آن هم‌ها راهکارهای مناسب به کارگیریم.
دکتر کیاسالاری با اشاره به انتظارات معاونت مسائل زنان و همچنين خانواده از اساتید دانشگاهی و همچنين فعالان علمی زن، گفت: حضور فعال و همچنين علمی در دانشگاه‌ها، ارتقای توانمندی‌ها، هدایت پژوهش‌ها به سمت پژوهش زنان و همچنين دنبال کردن مباحث فرهنگی شامل مواردی است که ما درخواست انجام آن هم را از بانوان علمی و همچنين دانشگاهی کشورمان داریم.
وی با تاکید بر اینکه عزم وزارت علوم بر این است که موانع رشد زنان برداشته مي شود، افزود: این موانع باید توسط اساتید احصا مي شود و همچنين به وزارت علوم ارائه مي شود و همچنين با انجام بررسی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري از این طریق به نهاد‌های مرتبط ابلاغ مي شود لذا امیدواریم با توجه به اهمیت این پيشامد جديد، شناسایی و همچنين بیان نیازها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

**تخصص‌گرایی زنان، تضمین‌کننده برابری فرصت‌ها است

در ادامه دکتر فلاحتی، مدیر کل دفتر مسائل بین‌الملل معاونت مسائل زنان و همچنين خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر اهمیت تخصص‌گرایی زنان، گفت: این امر تضمین‌کننده برابری فرصت‌ها و همچنين دسترسی به امکانات است زیرا در حال حاضر در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف تعارضات و همچنين نیازهایی ناشی از ضعف در فرهنگسازی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین به انجام پژوهش بررسی موانع ارتقای زنان در پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: اکنون این پژوهش به صورت تخصصی به بررسی چالش‌های موجود زنان در دانشگاه‌ها با هدف ارائه راهکارهایی جهت حل آن هم‌ها می‌پردازد.
مدیر کل دفتر مسائل بین‌الملل معاونت مسائل زنان و همچنين خانواده ریاست جمهوری بیان کرد: در کنار بررسی چالش‌های اعضای هیئت علمی، قسمت و بخش مهمی از موضوعات در این پژوهش، دانشجویان خواهند بود.
دکتر فلاحتی با اشاره به افزایش تعداد دانشجویان دختر طی سال شمسي‌های اخیر گفت: در دو دهه اخیر تعداد دانشجویان دختر در ساختار آموزش عالی، رشد معناداری داشته است بطوری که در حال حاضر حدود ۵۶ قسمت و بخش دانشجویان کشور را دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده تشکیل می‌دهند.
وی افزود: افزایش تعداد دانشجویان دختر طی سال شمسي‌های اخیر، به معنای این است که امروزه بیش از نیمی از آموزش‌پذیران حوزه آموزش عالی، دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده خواهند بود که بر همین اساس باید توجه به نیازها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات آن هم‌ها در دانشگاه‌ها بصورت جدی بررسی مي شود.
مدیر کل دفتر مسائل بین‌الملل معاونت مسائل زنان و همچنين خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از قبل به تا حال ساختارهای دانشگاهی در تمام دنیا مردانه خواهند بود و همچنين شاید ۴ دهه است که حضور زنان در دانشگاه‌های جهان شکل گرفته لذا این امر و همچنين موضوعات فرهنگی سبب بروز مشکلاتی شده است.
دکتر فلاحتی با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهند در دو دهه اخیر که تعداد دانشجویان دختر سیر صعودی داشته به آن هم نسبت نیز مسائل اجتماعی و همچنين فرهنگی مورد بی توجهی واقع شده است، تصریح کرد: همین امر سبب آغاز پژوهش بررسی موانع ارتقای زنان و همچنين مطالعات مسکلات دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين زنان دانشگاهی شد.
وی در پایان اظهار داشت: امیدواریم راهکارهای ارائه شده در این پژوهش مورد توجه قرار گیرد و همچنين به رفع چالش‌های زنان منجر مي شود.

**وزارت علوم رویکرد سرمایه‌گذاری در خانواده را به کار گیرد

دکتر زهرا پارساپور مدیر کل دفتر سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم در باره پژوهش انجام شده در خصوص چالش‌های دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده دانشجو در دانشگاه‌های ایران، گفت: برای انجام این پژوهش، ۴ دانشگاه مازندران، سیستان بلوچستان، اراک و همچنين بوعلی سینای همدان انتخاب شد دلیل انجام اینکار هم این بود که مسائل دانشگاه‌های خارج از مرکز با مرکز بسیار متغاير و متفاوت است و همچنين کمتر به آن هم‌ها توجه می‌مي شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه از قبل در کشور نوعی مرکز‌سالاری نسبت به دانشگاه‌ها وجود داشته است، افزود: در این پژوهش تلاش کردیم تا به این مسائل توجه بیشتری مي شود زیرا در حال حاضر مسائل دانشجویان بسیار زیاد است که برخی از این مسائل به توده‌ای‌شدن دانشگاه‌ها طی سال شمسي‌های اخیر بازمی‌گردد.
دکتر پارساپور با اشاره به اینکه امروزه یکی از مهمترین مسائل دانشجویان، موضوع اشتغال بعد از تحصیل است، اظهار داشت: اگرچه این مشکل بین دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين پسران جوان بصورت مشترک وجود دارد ولي بايد توجه داشت باید توجه کرد که میزان بیکاری دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده ۲.۵ برابر پسران جوان است و همچنين لذا جنسیت یک متغیر بسیار تاثیرگذار است.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم گفت: اکنون در کشور ما سهم دانشگاه‌ها مخصوص زنان و دختران جوان است ولي بايد توجه داشت بااین وجود همچنان بدنه آن هم‌ها را مردان تشکیل می‌دهند.
دکتر پارساپور در ارتباط و رابطه با محورهای پژوهش بررسی چالش‌های دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده دانشجو در دانشگاه‌های ایران، بیان کرد: در این پژوهش به برخی پرسش‌ها شامل معظلات و مسائل و مشکلات زنان بعد از هیئت علمی‌شدن و همچنين تاثیر نظام جنسیت در فعالیت‌های علمی آن هم‌ها پاسخ داده شده است.
وی همچنین گفت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که در برخی دانشگاه‌ها، وجود تيم‌های ذی‌نفوذ مردانه مانع وارد شدن تيم‌های دیگر شامل زنان به دانشگاه‌ها می‌مي شود.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر سرمایه‌گذاری در خانواده تصریح کرد: بسیاری از اساتید زن، بین تطابق فعالیت‌های علمی با زندگی مشترک دچار مشکل می‌شوند که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است به منظور بهبود کیفیت فعالیت‌های آن هم‌ها در هر دو قسمت و بخش، وزارت علوم رویکرد سرمایه‌گذاری در خانواده را به کار گیرد زیرا دانشگاه به عنوان یک نهاد شایسته‌سالارانه باید بتواند بین کار و همچنين زندگی اساتید زن هماهنگی ایجاد کند.
در ادامه این نشست، اساتید و همچنين فعالان علمی آموزش عالی به بیان نظرات، پیشنهادات و همچنين انتظارات خود پرداختند.

ز.ح ۷۴/‏ ع. ع ۵۷

عزم جدی وزارت علوم در رفع موانع رشد زنان/لزوم فرهنگ‌سازی و همچنين افزایش توانمندی‌ها به منظور حل چالش‌ها/ بانک اطلاعاتی اساتید زن در وزارت علوم تشکیل می‌مي شود در تاریخ ۵ October 1397 | 11:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *