مراکز پژوهشی باید بازوان مطالعاتی و همچنين مشاوره‌ای مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور باشند – شریف

مراکز پژوهشی باید بازوان مطالعاتی و همچنين مشاوره‌ای مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور باشند – شریف

به نقل از شریف: مراکز پژوهشی باید بازوان مطالعاتی و همچنين مشاوره‌ای مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور باشند

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری امروز سه شنبه در بازدید از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين دبیرخانه جشنواره فارابی و همچنين در جمع مدیران، اعضای هیئت علمی و همچنين کارکنان این پژوهشکده گفت: مراکز پژوهشی که خارج از وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری فعالیت دارند باید بازوان مطالعاتی و همچنين مشاوره‌ای مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور باشند چرا که ضرورت وجودی این مراکز انجام کار تخصصی و همچنين کمک به تصمیم‌گیری و همچنين تصمیم‌سازی در کشور است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وزیر علوم در این نشست اظهار داشت: جشنواره بین‌المللی فارابی فرصت مغتنمی برای معرفی و همچنين شناساندن فرهیختگان، پیشکسوتان و همچنين انتقال تجربه‌های علمی و همچنين گرانقدر آنان به نسل جوون است.
وی تصریح کرد: نظر دارم پژوهشگاه‌ها و همچنين پژوهشکده‌های کشور باید هم مسأله‌محور باشند و همچنين هم تخصصی کار کنند.
دکتر غلامی، افزود: در درون وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری همچنين و علاوه بر اینکه باید به دستاوردها توجه ویژه کنیم، قطعاً وظیفه تحقیق و همچنين توسعه حوزه‌های علمی را نیز بر عهده داریم؛ بحث مهم آینده‌پژوهی در هر زمینه و همچنين رشته‌ای است که قاعدتاً مراکز متنوع و گوناگون و مختلف شامل مراکز پژوهشی علوم انسانی و همچنين اجتماعی این کار را به خوبی انجام داده و همچنين خواهند داد.
به گفته وی، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی، بخشی از حوزه و همچنين بازوی فکری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری است و همچنين باید از ظرفیت‌های خود در جهت بررسی زمینه‌های کاری، مأموریت‌ها و همچنين مسئولیت‌های وزارت علوم بهره بري و استفاده کنند.
وزیر علوم بیان کرد: مدیران ما در سیاست‌گذاری، اجرا و همچنين آینده‌نگری نیاز دارند که قسمت و بخش فکری فارغ‌البال و همچنين تخصصی در کنار آنها باشد تا بتوانند به صورت مستمر تغذیه فکری برای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دقیق‌تر و همچنين تصمیم‌گیری‌های درست‌تر ارائه کنند.
وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم در یک مقطع زمانی قرار گرفته که نیاز است تصمیمات مهمی را اخذ کند؛ در مباحثی زيرا و به درستي که تحول در حوزه آموزش عالی، ساماندهی آموزش عالی و همچنين وارد شدن به دانشگاه‌های نسل جدید، باید مباحث فرهنگی و همچنين اجتماعی را در کنار برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها مورد توجه قرار دهیم. انتظار داریم که این امر در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين سایر مراکز پژوهشی و همچنين تيم‌های علمی مستقر در دانشگاه‌ها انجام مي شود.
دکتر غلامی بیان کرد: در حوزه فناوری و همچنين توسعه مبتنی بر فناوری‌های جدید، نقش مهمی را برای دانشگاه‌ها تعریف کرده‌ایم که نیاز است به بحث‌های فرهنگی و همچنين اجتماعی آن هم نیز توجه مي شود. آنچه امروز انتظار آن هم است که تلاش‌های تحقیقاتی و همچنين مطالعاتی به کاربست برسد و همچنين مورد توجه قرار گیرد و همچنين قطعاً برای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزان و همچنين تصمیم‌گیران تأثیرگذار خواهد بود.
وی با بیان اینکه در کشور از ظرفیت‌های علمی بسیار خوبی برخورداریم، افزود: همه باید تلاش کنیم در مسیر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی، مدیریت، تصمیم‌گیری و همچنين تصمیم‌سازی، این ظرفیت‌ها علمی را در جایگاه خود قرار دهیم و همچنين نهادینه سازیم.
به گفته وزیر علوم، در علوم انسانی و همچنين اجتماعی گفتمان‌های گسترده و همچنين متعددی در دوره‌های معاصر بخصوص در ۲۵ سال شمسي قبل شکل گرفته و همچنين ارائه شده است؛ لذا آنچه می‌تواند چاره‌ساز و همچنين مؤثر باشد هم‌فکری، هم‌افزایی و همچنين هم‎‌گرایی مهندسين و متخصصين و همچنين دانشمندان این حوزه است.
وی تصریح کرد: مجموعه علوم انسانی و همچنين اجتماعی، مسئولیت‌های اجتماعی خاص و همچنين مهمی به دست دارند که به لحاظ تخصصی و همچنين آینده‌نگری امید است بیش از قبل به آن هم توجه داشته باشیم؛ مطالعات بسیار خوبی در این حوزه انجام شده و همچنين نیاز است نتایج آن هم به مدیران و همچنين تصمیم‌گیران در حوزه‌های علوم، تحقیقات و همچنين قسمت و بخش‌های فرهنگی و همچنين دانشجویی منتقل مي شود.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: وزارت علوم تلاش کرده در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف بین محققان، اساتید و همچنين مسئولان اجرایی ارتباط برقرار کند؛ تشکیل «خوشه‌های علمی» و همچنين نشست اخیر با دست يار اول رئیس جمهوری نمودی بود تا دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی، دیدگاه‌ها و همچنين نظرات خود را به مسئولان ذیربط منتقل کنند.
به گفته وزیر علوم، دیوار میان مسئولان و همچنين صاحبان فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين اندیشه فرو ریخته و همچنين باید این ارتباطات نهادینه مي شود.
وی با اشاره به بازدید کوتاه خود از نمایشگاه ارائه دستاوردهای پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی افزود: به لحاظ موضوعی و همچنين برون‌داد، ظرفیت‌های علمی موجود در این پژوهشکده قابل توجه است.

لزوم تسری ابعاد فرهنگی و همچنين اجتماعی در تمامی حوزه‌ها
دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی نیز در این آئین گفت: این پژوهشگاه در چهارگروه پژوهشی، مطالعات اجتماعی، فرهنگی، زنان و همچنين آینده‌نگر فعالیت دارد و همچنين همواره سعی کرده نگاه فرابخشی داشته باشد.
وی اظهار امیدواری کرد بتوانیم ابعاد فرهنگی و همچنين اجتماعی را در تمامی حوزه‌ها حتی در حوزه علم و همچنين فناوری، تسری دهیم و همچنين بتوانیم در اعتلای حوزه مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی گام‌های مؤثری برداریم.
دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: از دغدغه‌های اصلی ما بحث مسئولیت اجتماعی دانشگاه است و همچنين درخواست داریم که تو به عنوان سکاندار این حوزه بیش از پیش در سیاست‌گذاری‌ها و همچنين اقداماتی که در وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری انجام می‌مي شود آن هم را نافذ بدانید چرا که می‌تواند بسیاری از معضلات دانشگاه و همچنين کشور را حل کند.
به گفته رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی دغدغه‌ای که بتواند دانشگاه و همچنين جامعه را در تعامل با یکدیگر قرار دهد را در دستور کار قرار داده‌ایم تا بتوانیم بدیهیات عقلی را در باب مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی آموزش عالی انجام دهیم.

درادامه این نشست صمیمانه، چند تن از مدیران و همچنين اعضای هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی نقطه نظرات و همچنين دیدگاه‌های خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

مراکز پژوهشی باید بازوان مطالعاتی و همچنين مشاوره‌ای مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور باشند در تاریخ ۱۸ October 1397 | 2:58 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *