نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه ۱۰ کشور برگزار شد – شریف

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه ۱۰ کشور برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه ۱۰ کشور برگزار شد

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۱۰ کشور با حضور دکتر غلامرضا غفاری دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غفاری در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و همچنين خاطره شهیدان به ویژه شهدای ۱۶ دی ماه سال شمسي ۱۳۵۹ در هویزه، اظهار داشت: در آن هم جهاد تاریخی، تعداد قابل توجهی از رزمندگان و همچنين شهدا را دانشجویان تشکیل می‌دادند که شهید علم الهدی، دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد، یکی از شاخص‌ترین شهدای هویزه به شمار می رود.
وی به دو رخداد پهناور و بزرگ فرهنگی در نیمسال تحصیلی اخیر اشاره کرد و همچنين گفت: برگزاری مرحله ملی جشنواره قرآن و همچنين عترت دانشجویی و همچنين نیز جشنواره ملی حرکت، دو دستاورد بزرگی است که حاصل تلاش همکاران فرهنگی در دانشگاه‌های کشور می‌باشد.
دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، قسمت و بخش بین‌المللی جشنواره ملی حرکت امسال را به عنوان وجه شاخص و همچنين ممتاز این جشنواره دانست و همچنين گفت: مشارکت ۲۲ هزار دانشجوی خارجی برای حضور در قسمت و بخش بین‌الملل جشنواره ملی حرکت هم موجب افتخار و همچنين مباهات ما و همچنين هم باعث جذابیت دوچندان این جشنواره برای دانشجویان بود که نهایتاً بعد از ارزیابی آثار علمی این دانشجویان، ۸۸ دانشجوی خارجی در جشنواره حضور یافتند.
وی به کاهش تنوع فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های کشور در ابتدای سال شمسي تحصیلی به دلیل مصادف شدن با ایام سوگواری امام و پيشوا حسین (ع) اشاره کرد و همچنين گفت: بعد از پایان ماه صفر، شاهد رشد ۳۱ درصدی فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و همچنين فرهنگی دانشجویان تا ایام شانزدهم آذر بودیم.

دکتر غفاری تاکید کرد: جنس مسائل فرهنگی و همچنين اجتماعی به گونه‌ای است که هیچ گاه نمی‌قدرت برای آن هم انتهایی قائل شد، بلکه باید همواره در انجام کار فرهنگی، هوشمندانه، پویا و همچنين زنده گام برداشت.
وی با بیان اینکه در بیشتر منطقه ها و مناطق دانشگاهی حداقل یک نشست با حضور معاونان فرهنگی منطقه برگزار شده، اظهار کرد: از مزایای تشکیل جلسات منطقه‌ای، انتقال یکپارچه مسائل فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌ها به وزارت علوم و همچنين اجماع در بحث بودجه است.
در ادامه مهندس محمدهادی عسکری مدیر کل فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ضمن گرامیداشت یاد و همچنين خاطره شهدای مظلوم هویزه، اظهار امیدواری کرد عنایت و همچنين محبت شهدا در تمام مراحل زندگی ما جاری و همچنين ساری باشد.
وی با اشاره به ایده تشکیل دانشگاه اجتماعی و همچنين دانشگاه موثر عنوان کرد: هدف از ارائه این ایده این است که تمام فعالیت‌ها و همچنين کنش‌هایی که در حوزه ستادی معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم شکل می‌گیرد، ذیل دانشگاه اجتماعی و همچنين دانشگاه موثر و همچنين مسئولیت اجتماعی دانشگاه باشد.
مهندس عسکری تصریح کرد: دانشگاه باید در کنار جامعه باشد و همچنين با توجه به معظلات و مسائل و مشکلات کنونی، به روش مکرر از دانشگاه‌ها برای حل معظلات و مسائل و مشکلات اجتماعی مطالبه کمک می‌مي شود که تشکیل دانشگاه اجتماعی می‌تواند در این زمینه گره گشا باشد.
وی دانشگاه را قلب تپنده جامعه دانست و همچنين گفت: این بدان معناست که معاونت‌های فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌ها باید با تراز نگه‌داشتن دانشجویان و همچنين آماده کردن شرایط و همچنين بستر درون دانشگاه، امکان عملکرد مناسب برای سایر معاونت‌ها را فراهم کنند.
مدیرکل فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: در صورتي که در معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها شرایطی فراهم مي شود که دانشجو خود را سهامدار دانشگاه بداند، هم فعالیت‌های فرهنگی از جنس فعالیت مشارکتی خواهد شد و همچنين هم در کاهش هزینه‌ها موثر خواهد بود.
وی افزود: آستانه تحمل معاونت‌ها و همچنين مدیریت های فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌ها باید بالا باشد؛ معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی هم یاددهنده و همچنين هم یادگیرنده است و همچنين رسالت ما مدیران فرهنگی، هم آگاهی‌بخشی به دانشجویان و همچنين هم تلاش برای کاهش اشتباهات سهوی آنان است.

مهندس عسکری با تاکید بر اینکه در فعالیت‌های دانشگاهی باید قانون وجود داشته باشد، گفت: هرچه از طریق گفت‌وگو بتوانیم اعتمادآفرینی کنیم فضای دانشگاه را به فضای ایده آل خود نزدیک‌تر کرده ایم.
مدیرکل فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، وجود خلاقیت در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های فرهنگی را لازمه کار فرهنگی دانست و همچنين افزود: وجود خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی و همچنين اجتماعی هم مشارکت دانشجو را بیشتر می‌کند و همچنين هم شادابی و همچنين طراوت فرهنگی را به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: وقتی فضای فرهنگی برای فعالیت در دانشگاه وجود داشته باشد، دانشجو به نگاه عقلانی می‌رسد، در لایه‌های متنوع و گوناگون و مختلف جامعه کنکاش می‌کند و همچنين حیات سیاسی و همچنين فرهنگی و همچنين اجتماعی می‌یابد.
مهندس عسکری به معظلات و مسائل و مشکلات کلی موجود در دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنين گفت: در چنین شرایطی وظیفه ما مدیران آن هم است که تسهیل‌گر شرایطی باشیم تا دانشجو اخلاقی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن و همچنين عمل کند و همچنين با مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، برای خود، دانشگاه و همچنين جامعه تولید ارزش کند.

دکتر علیرضا عبداللهی نژاد مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در خصوص نقش رسانه‌های جدید در تشریح و همچنين تبیین دستاوردهای دانشگاه ها و همچنين به ویژه فعالیت های فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه ها اظهار کرد: نزدیک‌ترین ارتباطات اداره کل روابط عمومی وزارت علوم در کنار سایر معاونت های این وزارت خانه، با معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی است؛ چراکه جنس کار روابط عمومی و همچنين حوزه معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی بسیار به یکدیگر نزدیک است.

وی تصریح کرد: در صورتي که رسانه را یک ابزار فرهنگی در نظر بگیریم می قدرت زمینه های همکاری مشترک میان این دو تعریف کرد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، افزود: تا یک دهه پیش، برای ایجاد یک جریان در حوزه فرهنگ، نیاز به رسانه‌های متنی و همچنين سنتی داشتیم، ولی امروزه می قدرت با بهره‌گیری از رسانه های فضای مجازی با توجه به ویژگی های ذاتی که این رسانه های جدید دارند، با سرعت و همچنين مخاطب بیشتر، خبرهاي جديد را نشر داد.

دکتر عبداللهی نژاد تصریح کرد: عصر رسانه‌های مجازی، از ارتباطات سلسله‌مراتبی که موجب دلزدگی مخاطب می‌مي شود پیشگیری کرده و همچنين به راحتی می قدرت از آنها برای الگوسازی و همچنين تشریح فعالیت‌های حوزه فرهنگی، هنری و همچنين اجتماعی بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتي که از ابزار رسانه‌ای به عنوان تریبونی برای عرضه‌ی دستاوردهای خودمان بهره بري و استفاده نکنیم، دیگران در خارج از دانشگاه با اهداف و همچنين جریان‌های فکری خود با ابزارهای رسانه‌ای سنتی و همچنين جدید، برای ما تصمیم‌گیری خواهند کرد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تاکید کرد: با تغییراتی در وبسایت وزارت خانه، در صدد آن هم هستیم تا با کاهش خبرهاي جديد حوزه ستادی وزارت، به بازنمایی خبرهاي جديد دستاوردهای دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها بیشتر پرداخته مي شود.

در ادامه این نشست، معاونان و همچنين مدیران فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، جندی شاپور دزفول، کشاورزی و همچنين منابع طبیعی خوزستان، علوم و همچنين فنون دریایی خرمشهر، صنعتی شهدای هویزه و همچنين خاتم الانبیاء بهبهان به ارائه گزارشی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های فرهنگی دانشگاه و همچنين بیان پیشنهادها و همچنين نظرات فرهنگی خود پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه ۱۰ کشور برگزار شد در تاریخ ۱۵ October 1397 | 1:50 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *