نشست شورای معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۶ کشور برگزار شد – شریف

نشست شورای معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۶ کشور برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: نشست شورای معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۶ کشور برگزار شد

نشست شورای معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه ۶ کشور صبح امروز (چهارشنبه) با حضور دکتر مجتبی شریعتی نیاسر دست يار آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر شریعتی نیاسر در این نشست با بیان اینکه وضعیت غیرقابل قبول رشد کمی در حوزه آموزش عالی توجه همه مسئولان و همچنين دست اندرکاران را به خود معطوف داشته است گفت: از سال شمسي ۱۳۹۳ مهار رشد کمی مراکز آموزش عالی به عنوان یک پروژه در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت که به رغم فشارهای بسیار زیاد، از توسعه بی‌رویه و همچنين رشد کمی غیرمنطقی مراکز آموزش عالی جلوگیری شد.

وی کیفی‌سازی را گام بعدی در راستای ارتقای آموزش عالی کشور عنوان کرد و همچنين افزود: سه شعار محوری کنترل کمی، ارتقای کیفی و همچنين اقتدار و همچنين هماهنگی، شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های این وزارت خانه از ابتدا بوده که موضوع رشد کمی تاحد بسیار زیادی مهار شد ولي بايد توجه داشت در ارتقای کیفی نیاز به فعالیت‌های فراوان داریم.

دست يار آموزشی وزیر علوم، مدیریت منطقه‌ای را شامل کلیدواژه‌های اصلی آمایش آموزش عالی کشور دانست و همچنين تصریح کرد: بر این اساس مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است نظام تصمیم‌سازی آموزش عالی در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف کشور متمرکز شده و همچنين دانشگاه‌های مطرح و همچنين پهناور و بزرگ منطقه‌ای با محوریت در این تصمیم‌سازی، خرد جمعی و همچنين همفکری دیگر مراکز را به سمت تصمیم‌گیری در ستاد هدایت نمایند.

وی با اشاره به مأموریت‌گرایی به عنوان دیگر کلیدواژه اصلی آمایش آموزش عالی کشور تصریح کرد: برنامه جذاب و جالب و خوب‌محوری از رموز موفقیت فردی و همچنين اجتماعی همه انسان‌ها است؛ با توجه به کثرت دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی در کشور، ضروری است اهداف و همچنين زمینه مأموریت دانشگاه‌ها مشخص و همچنين مراکز آموزش عالی در راستای اهداف تعریف شده به فعالیت بپردازند.

دست يار آموزشی وزیر علوم، افزود: ضروری است تا در راستای این مأموریت‌گرایی رشته‌های دانشگاهی بازتعریف و همچنين رشته‌هایی که در راستای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشگاه‌ها نیستند حذف شوند.

وی، ساماندهی و همچنين متمرکز کردن ظرفیت‌های آموزش عالی را دیگر کلید واژه مهم آمایش آموزش عالی کشور دانست و همچنين گفت: ضروری است تا با یک برنامه جذاب و جالب و خوب منسجم نظام‌های متفرقه و همچنين پراکنده دانشگاهی یکپارچه شده و همچنين از ظرفیت‌های آن هم‌ها به نحو مطلوب بهره بري و استفاده مي شود.

دکتر شریعتی نیاسر ادامه داد: قائل به این هستم که کنکور به صورت متمرکز در همه سطوح حذف مي شود ولي بايد توجه داشت این موضوع به صورت زودهنگام قابل تحقق نیست و همچنين شاید تا سه سال شمسي آینده به طول انجامد.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۵ قسمت و بخش داوطلبان برمبنای سوابق تحصیلی به دانشگاه می‌روند، افزود: ۲۵ اسفندماه سال شمسي جاری رشته محل‌هایی که کنکور آن هم‌ها حذف می‌مي شود معرفی و همچنين در سال شمسي ۱۳۹۸ صرفاً قسمت و بخش کمی از رشته محل‌های پرمتقاضی از طریق کنکور دانشجو خواهند گرفت.

دست يار آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: پیش‌بینی می‌مي شود با این تدبیر، ضمن کاهش قسمت و بخش قابل قبولی از داوطلبان کنکور در سال شمسي آینده، فشار و همچنين بار روانی خانواده‌ها نیز کاهش پیدا کرده و همچنين زمینه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای حذف کنکور از دیگر رشته ها در سال شمسي های بعد فراهم مي شود.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

نشست شورای معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه ۶ کشور برگزار شد در تاریخ ۱۹ October 1397 | 5:43 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *