پژوهش و همچنين تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه کشور دارد/ باید این باور ایجاد مي شود که هزینه در قسمت و بخش پژوهش به نفع کشور است – شریف

پژوهش و همچنين تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه کشور دارد/ باید این باور ایجاد مي شود که هزینه در قسمت و بخش پژوهش به نفع کشور است – شریف

به نقل از شریف: پژوهش و همچنين تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه کشور دارد/ باید این باور ایجاد مي شود که هزینه در قسمت و بخش پژوهش به نفع کشور است

جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و همچنين فناوری (عتف) عصر امروز (شنبه) به ریاست دست يار اول رئیس جمهور برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حکومت، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت تحقیق و همچنين پژوهش در توسعه کشور گفت: حکومت برای برنامه جذاب و جالب و خوب های پژوهشی و همچنين تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و همچنين تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و همچنين پیشبرد برنامه جذاب و جالب و خوب های کشور دارد.

دست يار اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و همچنين تحقیق هزینه و همچنين سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و همچنين تحقیقاتی بوده است. باید این باور در جامعه ایجاد مي شود که اعتبارات هزینه شده در قسمت و بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و همچنين گرهی از معظلات و مسائل و مشکلات پیش روی باز کند.

دکتر جهانگیری گفت: تحقیقات و همچنين پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و همچنين باید جهت گیری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب های پژوهشی و همچنين تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد. وی از نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه و همچنين دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کسب و کار خود، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و همچنين تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و همچنين چالش های پیش روی توسعه دنبال مي شود.

دست يار اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه قسمت و بخش خصوصی و همچنين بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و همچنين پژوهش و همچنين سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و همچنين پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و همچنين افزایش درآمدزایی آنها دارد و همچنين باید با بهره بري و استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و همچنين حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و همچنين ترغیب نماییم.

دست يار اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و همچنين تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و همچنين نقل از آن هم را به شورا ارائه دهند.

دکتر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و همچنين محدودیت های ناشی از آن هم تصریح کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری و همچنين رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و همچنين ظرفیت های موجود فراهم شده است. بنابراین دانشگاه ها و همچنين مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز قسمت و بخش صنعت و همچنين سایر نیازهای کشور بکار گیرند.

در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و همچنين فناوری، سرپرست وزارت بهداشت درمان و همچنين آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و همچنين عرضه پژوهش و همچنين فناوری ارائه کرد و همچنين گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و همچنين برای نخستین بار ۹۰۰ تقاضا و همچنين درخواست فناورانه جمع آوری و همچنين مستندسازی شد.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ شرکت فعال در زمینه های متنوع و گوناگون و مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرور، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و همچنين سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود: ۸۹ توافقنامه به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است.

در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و همچنين ارزیابی علم، فناوری و همچنين نوآوری در کشور، دستاوردهای علمی و همچنين رشد فناوری در کشور را تشریح و همچنين خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم میزان رشد علم و همچنين فناوری و همچنين جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و همچنين شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و همچنين نوآوری بوده ایم.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

پژوهش و همچنين تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه کشور دارد/ باید این باور ایجاد مي شود که هزینه در قسمت و بخش پژوهش به نفع کشور است در تاریخ ۲۲ October 1397 | 7:59 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *