آغاز طرح بخشودگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی جرائم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان – شریف

آغاز طرح بخشودگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی جرائم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان – شریف

به نقل از شریف: آغاز طرح بخشودگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی جرائم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان

رئیس صندوق رفاه دانشجویان از آغاز طرح بخشودگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی جرائم بدهکاران به این صندوق خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از صندوق رفاه دانشجویان، مهندس ذوالفقار یزدان مهر در نشست خبری در مورد عملکرد صندوق رفاه وزارت علوم گفت: کمپینی را در قالب طرح بخشوگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی جرائم بدهکاران صندوق رفاه دانشجویان راه اندازی کرده‌ایم؛ در این طرح جرائم بدهکاران شامل بخشودگی می‌مي شود.
وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان در راستای اجرای سیاست سرويس ها و خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و همچنين دانش‌آموختگان، تسهیلاتی را به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در قالب طرح بخشودگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی در نظر گرفته است.
وی ادامه داد: دانش‌آموختگانی که به صندوق رفاه دانشجویان بدهکار خواهند بود می‌توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش ۱۰۰ درصدی جرائم بهره‌مند شوند.

* طرح بخشودگی جرایم از امروز آغاز و همچنين تا پایان بهمن ادامه دارد
یزدان‌مهر اضافه کرد: دانش‌آموختگان نیز می‌توانند با بازپرداخت اقساط معوق ۵۰ قسمت و بخش از جریمه خود، از بخشودگی مابقی جریمه برخوردار شوند. این در حالی است که این طرح از ۱۴ بهمن آغاز شده و همچنين تا ۳۰ بهمن ماه ادامه دارد.
وی درخصوص کمپین طرح بخشودگی جرائم بدهکاران صندوق رفاه دانشجویان گفت: ما در سال شمسي ۱۳۹۴ یک آسیب‌شناسی از صندوق رفاه داشتیم که در طی آن هم ۴۴۴ میلیارد تومان مطالبات صعب‌الوصول وجود داشت که در این ارتباط و رابطه با تعامل موثر با فارغ‌التحصیلان موفق شدیم ۴۰۴ میلیارد تومان آن هم را مطالبه کنیم و همچنين گام‌های خوبی را برای رفاه دانشجویان انجام دهیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تصریح کرد: ۴۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی از ۳۰ سال شمسي قبل مانده است که امیدواریم بتوانیم آن هم را وصول کنیم. در حال حاضر ۱۶۰ میلیارد از مطالبات جاری صندوق از سوی دانشجویان پرداخت شده است.

 

* افزایش ۲۵ تا ۵۰۰ درصدی نرخ وام دانشجویی در دو سال شمسي قبل
رییس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: با برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی هوشمندانه در کنار اعتبارات صندوق موفق شدیم در چهار سال شمسي قبل یک میلیارد و همچنين ۴۷۱ میلیون تومان دخل و درآمد اختصاصی داشته باشیم که در نتیجه آن هم، طی دو سال شمسي قبل ۲۵ تا ۵۰۰ قسمت و بخش وام‌ها را برای دانشجویان افزایش دادیم.

 

* بسته ویژه صندوق رفاه برای وام ازدواج و همچنين مسکن متاهلین
یزدان مهر در مورد وام ازدواج دانشجویی افزود: یک بسته ویژه برای وام ازدواج و همچنين ودیعه مسکن متاهلی و همچنين همچنین خوابگاه در سال شمسي ۱۳۹۸ در نظر گرفته‌ایم که در این ارتباط و رابطه بعد از تایید هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان که ۲۸ بهمن برگزار می‌مي شود، وام‌های ما که مبلغ پایینی دارند افزایش خواهد داشت.
وی درخصوص خوابگاه‌های دانشجویی گفت: خوابگاه‌های دانشجویی را رتبه‌بندی کردیم و همچنين در حال حاضر ۲۰۰ خوابگاه کمبود داریم؛ البته با برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين کمک دانشجویان در قالب برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه ساخت ۳۳ خوابگاه در دستور کار قرار گرفته است. این در حالی است که بودجه سال شمسي ۹۸ ما در جلسه نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه ۲۲.۵ قسمت و بخش افزایش داشته است ولي بايد توجه داشت با تجدیدنظر این بودجه اعتبار عمومی صندوق ۱۰ قسمت و بخش افزایش یافت.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان همچنین در مورد افزایش وام‌های مسکن متاهلی در سال شمسي آینده اضافه کرد: وام‌‌های مسکن متاهلی در تهران ۷۰ میلیون تومان، در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان و همچنين سایر شهرها و روستاها ۳۰ میلیون تومان خواهد بود. این در حالی است که مشکل اساسی ما در تسهیلات وام‌های عمومی بخصوص وام شهریه است چرا که جزء ردیف‌های متفرقه محسوب شده است و همچنين هنوز به آن هم بودجه‌ای تخصیص نیافته است. از طرفی باید به این نقطه اشاره کنم که در چهار سال شمسي قبل ۴۷ میلیارد تومان وام شهریه به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اختصاص داده شده است. این در حالی است که صندوق رفاه از طریق منابع اختصاصی خود ۵۷۰ میلیارد تومان وام شهریه ارائه داده است.
وی ادامه داد: با توجه به عدم تخصیص نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه نسبت به بودجه صندوق رفاه دانشجویان و همچنين در راستای افزایش پوشش تعداد بهره‌مندان وام شهریه دانشگاه‌ها و همچنين موسسات غیر دولتی، با بانک قرض‌الحسنه مهر تفاهم کردیم که دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی کاربردی و همچنين غیرانتفاعی می‌توانند تسهیلات با بهره ۳ قسمت و بخش دریافت کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد دخل و درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان گفت: سالانه باید ۴۰۰ میلیارد تومان دخل و درآمد اختصاصی داشته باشیم که امسال به تا حال ۶ قسمت و بخش نسبت به این بودجه جلوتر هستیم و همچنين تا آخر سال شمسي از این میزان عبور خواهیم کرد. این در حالی است که طی ۹ ماهه سال شمسي جاری ۷۱ قسمت و بخش بودجه به ما تخصیص داده شده است که به تا حال ۴۱ قسمت و بخش آن هم را توانسته‌ایم از خزانه دریافت کنیم. از طرفی باید به این نقطه اشاره کنم که وام شهریه جدا از اعتبارات عمومی است و همچنين اکنون صفر می‌باشد.
یزدان‌مهر در مورد وام دانشجویان دکتری ادامه داد: وام دکتری در سال شمسي ۱۳۹۳، ۳ میلیارد و همچنين ۸۰۰ میلیون تومان بود که با توجه اهمیت تحصیلات تکمیلی در سال شمسي ۱۳۹۴، ۲۰ میلیارد تومان به دانشجویان دکتری وام پرداخت کردیم که این مبلغ در سال شمسي ۱۳۹۵ به ۵۸ میلیارد و همچنين در سال شمسي ۱۳۹۶ به ۱۶۶ میلیارد تومان و همچنين همچنین در ۱۳۹۷، به مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. از طرفی به تا حال کل دانشجویان دکترای غیربورسیه‌ای را تحت پوشش قرار داده‌ایم به طوری که برخی از طریق بانک توسعه تعاون ثبت‌نام نموده اند و همچنين تسهیلات دریافت نموده اند و همچنين بقیه آنها از طریق صندوق تسهیلات می‌گیرند. در واقع به روش متوسط به هر دانشجو هر سه ماه یکبار ۲ میلیون و همچنين ۱۰۰ هزار تومان تسهیلات پرداخت می‌مي شود.
وی افزود: وام‌های ضروری ما از یک میلیون تومان به سه میلیون تومان افزایش پیدا کرده است به طوری که سال شمسي قبل ۱۱ هزار دانشجوی مقطع دکتری این وام را دریافت نموده اند.

 

* بهره مندی دانشجویانی تمام وقت از بیمه تامین اجتماعی در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد بیمه تامین اجتماعی دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویانی که تمام وقت خواهند بود از بیمه تأمین اجتماعی برخوردار خواهند شد و همچنين از سرويس ها و خدمات بازنشستگی بهره می‌برند. این اتفاق در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی از سال شمسي آینده انجام می‌مي شود. این در حالی است که برای افزایش ودیعه مسکن و همچنين خوابگاه در صورتي که این موضوع در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصویب و همچنين نهایی مي شود با افزایش روبرو خواهیم بود.
وی همچنین در ارتباط و رابطه با وضعیت خوابگاه‌ها در تعطیلات نوروزی گفت: در ایامی که خوابگاه‌ها تعطیل است دانشجویان باید اجاره‌بها بدهند که ما برای رفاه دانشجویان از ۱۵۰ روز اجاره‌ای که باید پرداخت کنند آن هم را به ۱۳۵ روز کاهش داده‌ایم. از طرفی باید به این نقطه اشاره کنم که به روش متوسط هر دانشجو در هر ترم یعنی هر ۶ ماه بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در قبال بهره بري و استفاده از خوابگاه پرداخت می‌کنند که با توجه به کمبود فضای خوابگاهی تعداد زیادی از دانشجویان پشت در خوابگاه‌ها می‌ماندند که در این ارتباط و رابطه ۳۷ میلیارد تومان بودجه را برای کمک به رهن اجاره خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار داده‌ایم که به تا حال ۲۲ هزار دانشجو را توانسته‌ایم اسکان دهیم.
یزدان مهر تصریح کرد: در سه سال شمسي قبل ۵۷۸ خوابگاه دانشجویی را تجهیز کردیم و همچنين تا دو سال شمسي آینده خوابگاه‌های رتبه دو و همچنين سه نخواهیم داشت و همچنين همه خوابگاه‌ها به رتبه یک و همچنين دو تغییر مي کند.
وی درخصوص وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ۹۰ میلیارد تومان وام‌های سنواتی مشکوک‌الوصول داشته که اکنون ۲۰ میلیارد تومان آن هم مانده است.
یزدان‌مهر درخصوص فعالیت‌های فرهنگی صندوق رفاه دانشجویان اظهار داشت: در کنار ارتقای سراها، بسته‌های ویژه‌ای را برای دانشجویان در نظر گرفتیم به طوری که ۱۴۰ اتاق تندرستی ایجاد کرده‌ایم و همچنين همچنین در مجتمع خوابگاه دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده جاده تندرستی ایجاد شده است و همچنين مهم‌تر از همه ۱۱۴ مورد صندوق قرض‌الحسنه برای پرداخت وام‌های شرافتی ایجاد و همچنين تقویت کرده‌ایم.

 

* حمایت صندوق رفاه از ایده‌ها و همچنين تولیدات دانشجویی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ارتباط و رابطه با تولیدات دانشجویی گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اشتغال در حال تحصیل دانشجویان و همچنين برای دانشجویان فنی حرفه‌ای و همچنين هنر مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به دانشجویان پرداخت کرده‌ایم تا دانشجویان بتوانند با بهره بري و استفاده از آن هم به تولیدات دانشجویی بپردازند. این در حالی است که ما برای کمک به دانشجویانی که دچار معظلات و مسائل و مشکلات مالی خواهند بود وام‌های بلاعوض می‌دهیم؛ حتی به دانشجویانی که دچار بیماری‌های صعب‌العلاج خواهند بود مبلغ پنج میلیون تومان وام داده می‌مي شود؛ البته ذکر این نقطه اهمیت دارد که به روش مثال در دانشگاه کردستان اساتید دانشگاه از حقوق‌شان به صندوق قرض‌الحسنه دانشگاه کمک می‌کنند به طوری که ما به صندوق این دانشگاه ۱۰۰ میلیون تومان کمک کردیم ولي بايد توجه داشت بودجه آن هم اکنون به ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است.
وی در پایان درخصوص ساخت خوابگاه دانشجویی خاطر نشان کرد: ما از قسمت و بخش خصوصی درخواست می‌کنیم با بهره بري و استفاده از زمین دانشگاه نسبت به احداث خوابگاه اقدام کنند البته با تسهیلاتی که ما در اختیار آنها می‌گذاریم آنها می‌توانند از طریق وام بانکی که سود ۱۴ قسمت و بخش آن هم را صندوق می‌دهد بهره بري و استفاده کنند. به طوری که این وام دو سال شمسي تنفس دارد و همچنين ۵ سال شمسي بازپرداخت می‌مي شود. حتی قسمت و بخش خصوصی می‌تواند بعد از احداث خوابگاه ۱۵ تا ۲۰ سال شمسي اجاره خوابگاه را دریافت و همچنين بعد از آن هم به دانشگاه واگذار کند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

آغاز طرح بخشودگی ۵۰ و همچنين ۱۰۰ درصدی جرائم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان در تاریخ ۱۴ November 1397 | 3:44 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *