افزایش همکاری‌های مشترک ایران با عراق در حوزه علوم و همچنين تحقیقات / امضای تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری ‌های علمی و همچنين فناوری دو کشور – شریف

افزایش همکاری‌های مشترک ایران با عراق در حوزه علوم و همچنين تحقیقات / امضای تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری ‌های علمی و همچنين فناوری دو کشور – شریف

به نقل از شریف: افزایش همکاری‌های مشترک ایران با عراق در حوزه علوم و همچنين تحقیقات / امضای تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری ‌های علمی و همچنين فناوری دو کشور

دکتر قصی عبدالوهاب السهیل، وزیر آموزش عالی و همچنين تحقیقات علمی عراق و همچنين هیئت همراه امروز (شنبه) با دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش و همچنين تقویت همکاری‌های دوجانبه علمی بین‌المللی در محل وزارت علوم دیدار و همچنين گفت و همچنين گو کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالوهاب السهیل در این دیدار ضمن تبریک چهلمین سال شمسي پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور گفت: همچنين و علاوه بر اشتراک در حوزه عقایدی، مسائل اجتماعی و همچنين تاریخی نیز شامل حوزه‌های مشترک بین دو کشور است.
وی افزود: این پيشامد جديد باعث شده تا امروزه ایران بیش از هر کشور دیگری نسبت به مسائل کشور عراق اطلاع و همچنين آگاهی داشته باشد.
وزیر آموزش عالی و همچنين تحقیقات علمی عراق با بیان اینکه نمی‌قدرت حمایت‌های ایران در دفاع از عراق علیه تروریست‌ها را فراموش کرد، تاکید کرد: آینده روابط دو کشور باید به شکل مشترک تصمیم‌گیری مي شود و همچنين هماهنگی فی ما بین در عالی‌ترین سطح صورت گیرد.
وی با تاکید بر لزوم همکاری‌های علمی ویژه بین دو کشور اظهار داشت: باید گام‌های جدی و همچنين عملی در خصوص این همکاری‌ها برداشته مي شود و همچنين اکنون خواستار بهره‌مندی از تجارب علمی مشترک و همچنين انجام و همچنين فعالیت‌های مشترک علمی بین ایران و همچنين عراق هستیم.

 

*لزوم گسترش همکاری‌های مشترک بین ایران و همچنين عراق
دکتر غلامی نیز در این دیدار که در محل وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد، با بیان اینکه ایران علاقه خاصی برای همکاری با عراق در حوزه علمی و همچنين پژوهشی دارد و همچنين این ناشی از علایق فرهنگی، اسلامی و همچنين تاریخی بین دو کشور است، نسبت به انجام همکاری‌های با دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی اعلام آمادگی کرد.
وزیر علوم با اشاره به اینکه به تا حال همکاری‌های مفیدی بین دو کشور گرفته شده، افزود: اکنون بیش از ۳ هزار و همچنين ۳۰۰ دانشجو از عراق در ایران تحصیل می‌کنند که از این تعداد حدود ۷۰۰ فرد يا شخص دانشجوی دکترا خواهند بود.
وی با بیان اینکه هیچ طرح تحقیقات مشترک بین دو کشور بصورت رسمی وجود ندارد و همچنين رفت و همچنين آمد اساتید دانشگاه‌ها بسیار کم است، ادامه داد: جهت بهبود این امر، باید بین دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی بین ایران و همچنين عراق روابط گسترده‌تری شکل گیرد.
وزیر علوم با اشاره به اینکه اکنون شناخت کمی از دانشگاه‌های ایران و همچنين توانایی‌های آن هم‌ها در قسمت و بخش علمی در دانشگاه‌های عراق وجود دارد، بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی ایران از نظر تولیدات علمی رتبه ۱۶ جهان را دارند و همچنين بعضی از دانشگاه‌ها شامل صنعتی شریف جایگاه بسیار مطلوبی را در بین دانشگاه‌های جهان در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف علوم شامل نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، صنایع هسته‌ای و همچنين… دارند.
دکتر غلامی در خصوص پارک‌های علم و همچنين فناوری گفت: در حوزه پارک‌های علم و همچنين فناوری نیز تلاش بسیاری داشتند که بر همین اساس اکنون ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری در کشور فعالیت می‌کنند. همچنین شرکت‌های دانش بنیان بسیاری شکل گرفته که در حال توسعه است.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های علمی مطلوبی در تبدیل دانش به فناوری و همچنين ایجاد اشتغال متناسب با تخصص دانشجویان وجود دارد، افزود: در حال حاضر آمادگی داریم تا همکاری‌های بیشتری نسبت به قبل در حوزه علوم و همچنين تحقیقات با کشور عراق داشته باشیم.
دکتر غلامی با اشاره به افزایش همکاری‌ها بین دو کشور، ادامه داد: پذیرش دانشجو بخشی از این همکاری‌ها است که بصورت بورسیه و همچنين پرداخت هزینه از سوی علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های ایران صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه دانشجویان عراقی با قرابت‌های فرهنگی موجود بین دو ملت در ایران به خوبی تحصیل می‌کنند و همچنين می‌توانند در آینده نیز برای قبول مسئولیت‌های پهناور و بزرگ در کشورشان تربیت شوند، تصریح کرد: همکاری‌های تحقیقاتی بین دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی بین دو کشور با توجه به مشترکاتی که به لحاظ محیط زیستی، جغرافیایی، نیازهای صنعتی، مسائل فرهنگی و همچنين اجتماعی می‌قدرت کارهای بسیار خوبی را طی تحقیقات مشترک به انجام رساند.
وزیر علوم تشویق رفت و همچنين آمد اساتید و همچنين دانشجویان بخصوص تحصیلات تکمیلی را راهی موثر برای تقویت ارتباطات علمی بین دو کشور دانست.

 

*هدف اصلی عراق تمرکز بر تلاش تحقیقاتی مشترک با ایران است
دکتر قصی عبدالوهاب السهیل در ادامه با تاکید صحبت‌های دکتر غلامی عنوان کرد: همانطور که مطرح شد، اکنون اطلاعات ما در خصوص مراکز علمی ایران جزئی است و همچنين تلاش می‌کنیم تا این امر بهبود یابد.
وی افزود: در حال حاضر فعال‌سازی کارهای تحقیقاتی بین مراکز علمی دو کشور شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مهم حکومت عراق است و همچنين باید به سمت زمینه‌های جدید مثل آموزش اساتید عراقی نیز حرکت کنیم.
وزیر آموزش عالی و همچنين تحقیقات علمی عراق اظهار داشت: معتقدیم باید گام‌های عملی در خصوص انجام فعالیت‌های مشترک علمی انجام مي شود، در این خصوص نیز دستورات و همچنين توضیحاتی مبنی بر جذب دانشجویان در حوزه تخصص‌های انسانی داده شده است.
وی با بیان اینکه امکان شکل‌گیری تعامل بین اساتید دانشگاه‌های دو کشور در زمینه‌های مشترک وجود دارد، تاکید کرد: هدف اصلی ما تمرکز بر تلاش تحقیقاتی مشترک خواهد بود.
عراق تنها به زیارت عتبات محدود نشود و همچنين اساتید و همچنين هئیت‌های علمی نیز به این کشور سفر کنند.
در حال حاضر پیشنهادهای بسیاری از سوی کشورهای منطقه‌ای و همچنين اروپایی مبنی بر انجام همکاری‌های مشترک داریم ولي بايد توجه داشت عراق خواستار گسترش همکاری با ایران است.

 

* ارتقاء سطح همکاری‌ها از دانشگاهی به پژوهش و همچنين فناوری
در ادامه دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل گفت: دکتر غلامی طی جلسات متعدد همواره تاکید بر ارتقای سطح همکاری با کشورها از دانشگاهی به پژوهش و همچنين فناوری داشتند که در رأس این کشورها، عراق بوده لذا ما برای انتقال تجارب آماده هستیم.
وی افزود: در تفاهنامه جدید ارتقای سطح همکاری از دانشگاهی به پژوهش و همچنين فناوری مدنظر قرار گرفته است که برای اجرایی‌شدن آن هم دو ساختار شامل تشکیل کمیته مشترک و همچنين انجمن روسای دانشگاه‌های بین دو کشور مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است.

 

*لزوم تبادل مشترک بین دانشگاه الزهرا (س) و همچنين دانشگاه‌های عراق در حوزه تحصیلات تکمیلی

همچنین دکتر مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا (س) نیز در این نشست با بیان اینکه این دانشگاه طی سال شمسي‌های اخیر تفاهم‌نامه‌های بسیاری با دانشگاه‌های عراق داشته است، اعلام کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ دانشجوی عراقی در دانشگاه الزهرا (س) تحصیل می‌کنند.
وی گفت: امیدواریم ضمن افزایش دانشجویان عراق در دانشگاه فرصتی فراهم مي شود تا با ایجاد شعبه‌ای از دانشگاه الزهرا (س) در عراق بتوانیم این همکاری‌ها و همچنين انتقال تجارب را بیش از پیش تقویت کنیم و همچنين با نگاه ویژه به بانوان، تبادل مشترکی بین اساتید و همچنين دانشجویان در حوزه تحصیلات تکمیلی شکل گیرد.
همچنین دکتر عبدالحمید علیزاده مدیر کل مسائل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم نیز در این دیدار با اشاره در طول ۲ سال شمسي قبل از کشور افغانستان بیش از ۵۰۰ مربی دانشگاهی پذیرفته شده، گفت: نقطه مهمی که راه را برای دانشجویان باز می‌کند، دانشگاه‌های مورد توافق آن هم‌ها است که امیدواریم در کمیته مشترکی که شکل خواهد گرفت لیست دانشگاه‌های ایران افزایش یافته و همچنين مورد استقبال دانشجویان عراقی قرار گیرد.

 

*اعلام آمادگی دانشگاه صنعتی شریف برای انجام پروه‌های مشترک با عراق

دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۲ هزار دانشجو در ۱۳ دانشکده دانشگاه فنی و همچنين مهندسی تحصیل می‌کنند، اعلام کرد: این دانشگاه برای تبادل استاد و همچنين دانشجو و همچنين انجام پروژه‌های مشترک آمادگی کامل دارد.
وی افزود: اگرچه اکنون تفاهم نامه‌های مشترک بسیاری با دانشگاه‌های عراق داریم ولي بايد توجه داشت خواستار که عملیاتی شدن آن هم‌ها بیش از پیش هستیم.
در پایان این دیدار، تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری‌های علمی و همچنين فناوری دو کشور برای ۵ سال شمسي آتی نهایی و همچنين به امضا رسید.
گفتنی است وزیر آموزش عالی و همچنين تحقیقات علمی عراق به دعوت رسمی دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری کشورمان به ایران سفر کرده است.
ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

افزایش همکاری‌های مشترک ایران با عراق در حوزه علوم و همچنين تحقیقات / امضای تفاهم‌نامه نقشه راه همکاری ‌های علمی و همچنين فناوری دو کشور در تاریخ ۱۳ November 1397 | 1:39 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *