امروز کشور به علوم انسانی و همچنين اجتماعی نیاز مبرم دارد – شریف

امروز کشور به علوم انسانی و همچنين اجتماعی نیاز مبرم دارد – شریف

به نقل از شریف: امروز کشور به علوم انسانی و همچنين اجتماعی نیاز مبرم دارد

دست يار اول رئیس جمهور با تأکید بر نیاز مبرم کشور به علوم انسانی و همچنين اجتماعی گفت: علوم انسانی و همچنين اجتماعی در همه مقاطع و همچنين به خصوص در مقاطع حساس، نقش بسیار کارساز و همچنين تعیین کننده‌ای در عبور از تنگنا‌ها دارد و همچنين هر چه پیچیدگی مسایل جامعه و همچنين جهان بیشتر می‌مي شود نیاز بشر به این علوم نیز ملموس‌تر می‌گردد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دست يار اول ریاست جمهوری، دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (یکشنبه) در دهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و همچنين اسلامی از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره قدردانی کرد و همچنين افزود: انتظار ما مدیران و همچنين سیاست گذاران از نهادهای علمی و همچنين دانشگاهی کشور این است که به دولتمردان و همچنين شهروندان در فهم مسایل و همچنين ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از معظلات و مسائل و مشکلات کمک بیشتری کنند.
دست يار اول رئیس جمهور فهم صحیح مسایل را پیش نیاز هر اقدامی دانست و همچنين خاطرنشان کرد: در صورتي که آگاهی دقیق و همچنين درستی نسبت به مسایل پیدا نکنیم و همچنين ندانیم که مشکل اصلی کجاست، راهکارها ما را به مقصد مورد نظر نمی رسانند و همچنين در این مسیر نقش دانشمندان، متفکرین و همچنين محققان علوم انسانی و همچنين اجتماعی بیش از سایر رشته های علمی است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در ۴۰ سال شمسي بعد از پیروزی انقلاب اسلامی راه دراز و همچنين دشواری را پشت سر گذاشته ایم و همچنين از گردنه های سختی عبور کرده ایم، تصریح کرد: در صورتي که نگاهی به قبل بیندازیم و همچنين مروری گذرا نسبت به حوادث ایران و همچنين جهان داشته باشیم، می بینیم که بسیاری از مقاطع، مقاطعی استثنایی در تاریخ کشور بوده است.
دست يار اول رئیس جمهور افزود: ما جنگی هشت ساله را تحمل کردیم و همچنين جنگ پهناور و بزرگ خلیج فارس علیه عراق را دیدیم و همچنين جنگ افغانستان توسط ناتو، آمریکا و همچنين کشورهای دیگر را شاهد بودیم که آثار این جنگ ها همچنان پابرجا و همچنين قابل ديدن است.
دکتر جهانگیری با اشاره به حضور تيم های تروریستی و همچنين خشن که در منطقه به دنبال معرفی چهره نادرستی از اسلام خواهند بود، تصریح کرد: این تيم ها به دنبال کشتار و همچنين کشتن و قتل عام شهروندان و مردم شهر در کشورهای منطقه به خصوص عراق و همچنين سوریه خواهند بود و همچنين در صورتي که ایران دست به کار نمی شد امروز تيم تروریستی داعش خود خوانده در منطقه حکومت و همچنين حکومت داشت.
دست يار اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، افق گشایی و همچنين ابهام زدایی نسبت به آینده کشور را یک ضرورت و همچنين نیاز مهم برای ایران دانست و همچنين اظهار داشت: باید به کمک فکر کردن و انديشيدن علمی و همچنين تدبیر و همچنين اراده سیاسی و همچنين احساس مسئولیت اخلاقی، نگرانی نسبت به آینده را در زمینه های متنوع و گوناگون و مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و همچنين فرهنگی کاهش دهیم.
دکتر جهانگیری افزود: آمریکایی ها در جنگ اقتصادی اخیر که علیه ملت ایران آغاز کردند، همزمان جنگ رسانه ای و همچنين روانی را نیز علیه ایران شروع کردند و همچنين مهمترین هدف آنها این است که آینده را برای ملت ایران و همچنين بخصوص نسل جوون کشور آینده ای مبهم جلوه دهند.
دست يار اول رئیس جمهور اضافه کرد: آنها می خواهند تردید و همچنين نگرانی نسبت به آینده را در کشور تشدید کنند، بنابراین ما باید تلاش گسترده ای انجام دهیم که نسبت به آینده ابهام زدایی کنیم تا افق های جدیدی پیش روی ملت ایران گشوده مي شود.
دکتر جهانگیری گفت: زمان، زمان گفتگو و همچنين بالا بردن اعتماد به یکدیگر، اعتماد به خود و همچنين اعتماد به نظام است. مهمترین سرمایه ای که برای عبور از معظلات و مسائل و مشکلات در اختیار کشور قرار دارد سرمایه اجتماعی است و همچنين این سرمایه اجتماعی نتیجه برداشت و همچنين قرائتی از دین بود که امام و پيشوا خمینی رحمت الله از اسلام ارائه کرد که حکومت مبتنی و همچنين برآمده از اراده ملت است و همچنين شهروندان و مردم شهر در حکومت نقش اول و همچنين تعیین کننده دارند.
وی با تأکید بر اینکه حکومت برای ترمیم سرمایه اجتماعی کشور دست نیاز به سوی متفکرین، دانشمندان و همچنين صاحب نظران دراز کرده است گفت: دانشگاهیان و همچنين صاحب نظران بیش از دولتمردان می توانند در ترمیم و همچنين بازسازی سرمایه اجتماعی کشور ایفای نقش کنند.
دست يار اول رئیس جمهور افزود: برای بالا بردن اعتماد به آینده و همچنين ارتقاء امید اجتماعی باید در رویکردها و همچنين رفتارها و همچنين ساختارهای حکمروایی اصلاحات انجام مي شود. در صورتي که به دنبال حفظ ایران و همچنين نظام هستیم آنجا که نیاز است باید رویکردها، رفتارها و همچنين ساختارها اصلاح شوند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه گفتگو میان حکومت و همچنين دانشگاه در مراحل متنوع و گوناگون و مختلف آغاز شده است، خاطرنشان کرد: از سال شمسي قبل تلاش کردم موضوع گفتگوی ملی را به عنوان نیاز مبرم جامعه مطرح کنم چرا که راه عبور از تنگناها را در گفتگوی ملی می دانم.
وی افزود: در جلساتی که با دانشگاهیان و همچنين صاحب نظران داشتم، بخشی از چالش های کشور مطرح شد و همچنين خوشه های مشورتی و همچنين کارگروه های متنوع و گوناگون و مختلف برای یافتن راهکارها شکل گرفت و همچنين گفتگوهای خوبی میان حکومت و همچنين دانشگاه انجام شد.

دست يار اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در مقطع فعلی به شدت نیازمند همدلی و همچنين همزبانی هستیم گفت: امروز نهادهای حاکمیتی مسئولیت تاریخی و همچنين مهمی به دست دارند و همچنين پیش نیاز هر اقدام این است که همه نهادها در چارچوب وظایفی که قانون اساسی تعیین کرده عمل کنند.
وی خاطرنشان ساخت: حکومت، مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر کدام به سهم خود در حیطه اختیارات و همچنين وظایفشان در برابر تصمیماتی که در مورد سرنوشت یک ملت و همچنين کشور می گیرند باید پاسخگو باشند.
دست يار اول رییس جمهوری با مهم دانستن نگاه نخبگان نسبت به تصمیمات حاکمیت برای آینده کشور، یادآور شد؛ عبور از مسایل پیچیده پیش روی کشور در شرایط کنونی درصورتی بررسي کننده و پروهشگر خواهد شد که شهروندان و مردم شهر به صحنه بیایند.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: امروز در مقطعی قرار داریم که به شدت نیازمند گفتگو میان نخبگان و همچنين حکومت و همچنين نیز گفتگو میان شهروندان و مردم شهر و همچنين حکومت هستیم و همچنين حتی در صورتي که شهروندان و مردم شهر اعتراضی نسبت به شرایط دارند، باید اعتراض آنها شنیده مي شود زیرا تنها در صورتی که شهروندان و مردم شهر در صحنه حضور داشته باشند قادر خواهیم بود از معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين تنگناها عبور کنیم.
دست يار اول رئیس جمهور نقش نخبگان جامعه را در گفتگو میان حکومت و همچنين شهروندان و مردم شهر نقشی پراهمیت توصیف و همچنين خاطرنشان کرد: این گفتگوها الزاماتی دارد که ما باید به این الزامات پایبند باشیم.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد صاحبنظران، متفکرین و همچنين اندیشمندان در رشته های علوم انسانی در مقطع فعلی شرایط کشور را به درستی درک کنند و همچنين به درک دیگران از این شرایط نیز کمک کنند.
وزیر علوم تحقیقات و همچنين فناوری نیز در این مراسم با تأکید بر اهمیت قدرت علمی دانشگاه های کشور در حل معظلات و مسائل و مشکلات گفت: مشارکت دانشگاه ها در برنامه جذاب و جالب و خوب های متنوع و گوناگون و مختلف می تواند به روند توسعه و همچنين برون رفت از مسایل جامعه کمک موثری داشته باشد.
گفتنی است در این مراسم با حضور دست يار اول رئیس جمهور از نفرات برگزیده این جشنواره قدردانی شد.

م. ع ۶۰/‏ ل. م ۵۴

امروز کشور به علوم انسانی و همچنين اجتماعی نیاز مبرم دارد در تاریخ ۷ November 1397 | 12:35 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *