ایجاد یک گرنت (وام بلاعوض) خدماتی و همچنين تجهیزاتی برای آزمایشگاه‌‌ها از سوی وزارت علوم/ لزوم ایجاد ارتباط آزمایشگاه‌ها با قسمت و بخش صنعت – شریف

ایجاد یک گرنت (وام بلاعوض) خدماتی و همچنين تجهیزاتی برای آزمایشگاه‌‌ها از سوی وزارت علوم/ لزوم ایجاد ارتباط آزمایشگاه‌ها با قسمت و بخش صنعت – شریف

به نقل از شریف: ایجاد یک گرنت (وام بلاعوض) خدماتی و همچنين تجهیزاتی برای آزمایشگاه‌‌ها از سوی وزارت علوم/ لزوم ایجاد ارتباط آزمایشگاه‌ها با قسمت و بخش صنعت

مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم با بیان اینکه حمایت مالی معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم از آزمایشگاه‌ها، نیازمند وجود ابزارهایی شامل بانک اطلاعاتی است، از ایجاد یک گرنت (وام بلاعوض) خدماتی و همچنين تجهیزاتی به منظور بهره بري و استفاده در نظام رتبه‌بندی آزمایشگاه‌ها، از سوی وزارت علوم خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالساده نیسی در نشست یک روزه شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) که امروز (سه‌شنبه) با حضور جمعی از مدیران و همچنين رؤسای پژوهشکده‌ها و همچنين آزمایشگاه‌های کشور در پژوهشگاه پلیمر و همچنين پتروشیمی ایران برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین قسمت و بخش‌ها در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی وابسته به وزارت علوم، آزمایشگاه‌ها خواهند بود و همچنين توجه خاصی به این قسمت و بخش می‌مي شود، گفت: در صورتي که به فلسفه تشکیل اتحادیه اروپا نگاه کنیم، درمی‌یابیم که فلسفه شکل‌گیری و همچنين موفقیت آن هم‌، مشارکت با دیگر کشورها و همچنين انجام فعالیت‌های مشترک بوده است لذا یک کشور علی‌رغم داشتن علم و همچنين منابع متنوع و گوناگون و مختلف، به تنهایی قادر به پیشرفت نیست.
وی با تاکید بر لزوم انجام فعالیت‌های مشترک در کشور افزود: امروزه در صورتي که در حوزه شبکه آزمایشگاهی تک رو باشیم، نمی‌توانیم کاری را پیش ببریم و همچنين برای نیل به اهداف و همچنين کسب موفقیت، باید یکدست و همچنين یک صدا به انجام فعالیت‌ها پرداخت لذا در حال حاضر وجود کاری منسجم و همچنين ایجاد بانک قوی شبکه‌های آزمایشگاهی، امری ضروری است.
دکتر نیسی با اشاره به شبکه شاعا مطرح کرد: وجود چنین شبکه‌ای به آزمایشگاه‌های کشور هویت می‌دهد و همچنين ذیل آن هم می‌قدرت بسیاری از فعالیت‌ها را به انجام رساند؛ لذا هر دانشگاهی که بخواهد نرم‌افزاری را در این زمینه برای خود طراحی کند، برای انجام این کار مورد حمایت وزارت علوم قرار خواهد گرفت.
مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم گفت: بودجه موجود در معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، حمایتی است که برای تحقق، نیازمند وجود ابزارهایی شامل بانک اطلاعاتی است. بر همین اساس ایجاد یک گرنت (وام بلاعوض) خدماتی و همچنين تجهیزاتی به منظور بهره بري و استفاده از آن هم در نظام رتبه‌بندی آزمایشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم قرار دارد.
وی با بیان اینکه در مجموعه وزارت علوم به دنبال اطلاع از این هستیم که یک آزمایشگاه غیر از دانشگاه خود به چه قسمت و بخش‌های دیگری کمک می‌کند، عنوان کرد: هدف راه‌اندازی سیستم جامعی است که از طریق آن هم، کل آزمایشگاه‌ها بر نمایشگری در وزارت علوم قابل بازدید و همچنين دسترسی باشند. این امر در صورت تحقق، به شناخت آزمایشگاه‌ها و همچنين آشنایی با عملکرد آن هم‌ها کمک بسیاری مي کند.
دکتر نیسی با اشاره به وجود برخی موانع در خرید تجهیزات جدید برای آزمایشگاه‌ها، اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور، خرید تجهیزات سخت است بر همین اساس نيت و اراده داریم تا کاری صورت گیرد که بتوان از طریق آن هم، آماری از تجهیزات آزمایشگاه‌ها به دست آید و همچنين ضرورت خرید تجهیزات جدید مورد ارزیابی قرار گیرد.
دکتر نیسی با اشاره به اینکه آزمایشگاه‌ها می‌توانند با ایجاد یک کنسرسیوم تجهیزات خود را با یکدیگر تبادل کنند، تصریح کرد: وزارت علوم براساس این شاخص از آزمایشگاه‌ها حمایت مي کند یعنی در صورتي که در یک استان آزمایشگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف، در انجام فعالیت‌ها با یکدیگر مشارکت کنند، از آن هم‌ها بیشترین حمایت صورت می‌گیرد و همچنين این فعالیت‌ها سبب بالابردن رنکینگ دانشگاه‌ها نیز می‌مي شود.
وی به موضوع HSE (بهداشت، ایمنی و همچنين محیط زیست) به عنوان یکی از محورهای حمایتی وزارت علوم اشاره کرد و همچنين گفت: بعد از اتفاقی که در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داد، به منظور جلوگیری از این اتفاقات، دستورالعملی که برای تأمین ایمنی دانشگاه‌ها در قبل ابلاغ شده بود، مجدداً برای دانشگاه‌ها فرستاده شد که بر همین اساس هر دانشگاهی که این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد، به لحاظ مالی از سوی وزارت علوم حمایت خواهد شد.
دکتر نیسی افزود: فایننس نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که اکنون توسط وزارت علوم پیگیری و همچنين دنبال می‌مي شود و همچنين در این زمینه با بانک توسعه اسلامی به توافق رسیدیم که در سال شمسي ۱۳۹۷، مبلغ آن هم ۱ میلیارد دلار تصویب شد که انتظار می‌رود در سال شمسي ۱۳۹۸ نیز همین مقدار تصویب مي شود.
مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در بیان مزایای طرح فایننس ادامه داد: تصویب این طرح به این معناست که دانشگاه برای تأمین هزینه‌ها پولی نمی‌دهد و همچنين حکومت این هزینه‌ها را تقبل می‌کند و همچنين اکنون در این زمینه با بانک اکو صحبت‌هایی شده است.
دکتر نیسی با تاکید بر لزوم شکل‌گیری ارتباط صنعت با آزمایشگاه‌ها گفت: در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین حمایت‌های وزارت علوم، تأمین مواد آزمایشگاهی است چنانچه آزمایشگاهی که همچنين و علاوه بر دانشگاه خود به دیگر قسمت و بخش‌ها کمک می‌کند، در صورتي که در خرید مواد آزمایشگاهی با مشکل مواجه مي شود، مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
وی افزود: گاهی تجهیزاتی وجود دارد که در صورت تعمیر به حالت اولیه خود باز می‌گردند که این تجهیزات نیز در اولویت حمایت‌های وزارت علوم قرار دارند لذا آزمایشگاه‌هایی که برخی تجهیزات را به عرصه تولید بازگردانند و همچنين مورد بهره بري و استفاده قرار دهند، نسبت به دیگر مراکز، مورد حمایت بیشتری قرار خواهند گرفت.
مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: انتظار داریم تا آزمایشگاه‌ها بر کارهای مهمی که در منطقه ها و مناطق و همچنين استان‌‌ها وجود دارد متمرکز شوند و همچنين در صورتي که با فعالیت‌های خود منجر به حل مشکلاتی شده‌اند، موفقیت‌های خود را به وزارت علوم نقل از دهند.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

ایجاد یک گرنت (وام بلاعوض) خدماتی و همچنين تجهیزاتی برای آزمایشگاه‌‌ها از سوی وزارت علوم/ لزوم ایجاد ارتباط آزمایشگاه‌ها با قسمت و بخش صنعت در تاریخ ۳۰ November 1397 | 1:50 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *