باید با هم‌اندیشی و همچنين هم‌فکری به سمت ارتقای کیفیت در حوزه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی حرکت کنیم – شریف

باید با هم‌اندیشی و همچنين هم‌فکری به سمت ارتقای کیفیت در حوزه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی حرکت کنیم – شریف

به نقل از شریف: باید با هم‌اندیشی و همچنين هم‌فکری به سمت ارتقای کیفیت در حوزه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی حرکت کنیم

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در “نشست تخصصی مدیران ارتباط صنعت و همچنين ارائه تجارب و همچنين الگوهای موفق دانشگاه‌ها در راستای توسعه کمی و همچنين کیفی دوره‌های کارآموزی” گفت: در حال حاضر در شرایطی هستیم که توسعه‌ کمی‌ باعث شده تا در خیلی از جاها کیفیت از دست برود لذا اکنون زمان آن هم است که همگان با هم‌اندیشی و همچنين همفکری به سمت ارتقای کیفیت در همه حوزه‌های علمی، آموزشی و همچنين پژوهشی حرکت کنیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند با تبریک ایام دهه فجر و همچنين درود بر مقام شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: کارآموزی از مباحثی است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در قبل با کیفیت خیلی بهتری انجام می‌شد ولي بايد توجه داشت در طول سال شمسي‌های اخیر به خاطر ارتقای سطح فعالیت‌ها آرام آرام توجه ما به بحث کارآموزی کمتر شده است.
وی افزود: در قبل کارآموزی باعث می‌شد دانشجو با نتایج کاربردی رشته‌ای که در آن هم تحصیل می‌کند آشنا مي شود و همچنين از حوزه تئوریک خارج شده و همچنين ببیند که کاربرد و همچنين نتایج آن هم چه را که امروز تحت عنوان دروس خاص می‌گذراند کجا مورد بهره بري و استفاده قرار می‌گیرد. این مهن یک فضایی را ایجاد می‌کرد که دانشجو با فضای بیرون و همچنين حوزه‌های اجتماعی و همچنين محیط‌های صنعتی آشنا مي شود.
دکتر برومند تصریح کرد: کارآموزی از یک سو باید زمینه درک بهتر دانشجو را از موضوعات و همچنين فعالیت‌های تحقیقاتی و همچنين آموزشی خودش فراهم کند و همچنين از طرف دیگر باعث مي شود ارتباط اعضای هیئت علمی با حوزه‌های کاری و همچنين صنعتی بیشتر مي شود؛ در حالی که امروزه دانشجو کارآموزی را جزو قسمت و بخش تلف شده زندگی خود می‌داند و همچنين دانشجویان از حوزه‌های کاربردی دور شده و همچنين آینده خود را تنها و فقط در ادامه تحصیل می‌دانند.
وی با اشاره به کیفیت پایین بعضی از محل‌های کارآموزی گفت: تصمیم بر آن هم شد که در کارآموزی دانشجویان در صورتي که نمی‌توانند با محیط‌های واقعی صنعت آشنا شوند بتوانند تجربه و مهارت بالا‌هایی را یاد بگیرند تا به اشتغال آنها کمک کند لذا در این خصوص تفاهم‌نامه‌ای با نهاد آموزش‌های فنی حرفه‌ای وزارت کار و همچنين مسائل اجتماعی منعقد شد و همچنين قرار شد از امکانات و همچنين زیر ساخت‌هایی که در آن هم نهاد وجود دارد برای دانشجویان بهره بري و استفاده مي شود و همچنين با معاونت آموزشی هم هماهنگی شده که این دور‌ه‌ها در قالب کارآموزی محسوب مي شود.
دکتر برومند به نکاتی مهم در بحث کارآموزی اشاره کرد و همچنين افزود: بعضی از دانشگاه‌های ما الگوهای خوبی در بهبود کارآموزی دارند و همچنين هدف ما این است که سایر دانشگاه‌ها هم از این الگوها و همچنين فعالیت‌ها برای بهبود دوره‌های کارآموزی بهره بري و استفاده کنند و همچنين یک سری شاخص‌هایی نیز برای بهبود وضعیت کارآموزی باید تعریف مي شود تا کیفیت کار این دوره‌ها بالاتر رود.
وی به معظلات و مسائل و مشکلات دوره‌های کارآموزی و همچنين قسمت و بخش صنعت اشاره کرد و همچنين گفت: در قبل قسمت و بخش صنعت فضای بهتری برای آموزش دانشجویان فراهم می‌کرد و همچنين برای آموزش دانشجویان برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی می‌کرد ولی هم اکنون متأسفانه شنیده می‌مي شود که از کارآموزان حتی مبلغی هم دریافت می‌مي شود.
دکتر برومند گفت: در قبل تصور می‌شد که تنها قسمت و بخش دولتی می‌تواند در امر کارآموزی فعالیت کند ولی امروزه قسمت و بخش‌های خصوصی کارآمد هم وجود دارند که با نظارت دانشگاه‌ها می‌توانند نقش مثبتی در امر کارآموزی ایفا کنند.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم با اشاره به این که امروز یکی از مباحث مهمی که مطرح است ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين صنعت است، تصریح کرد: این افزایش ارتباط نباید تنها در افزایش قراردادهای مالی مراکز دانشگاهی با صنعت باشد بلکه باید ببینیم در هر حوزه‌ای چه گره‌ای از معظلات و مسائل و مشکلات کشور را می‌توانیم باز کنیم و همچنين اقداماتی که در هشت ماه قبل در وزارت علوم انجام پذیرفته در جهت تقویت این ارتباط بوده است.
وی افزود: آئین‌نامه فرصت مطالعات صنعتی که چندین بار تلاش شده بود اجرا مي شود ولی این تلاش موفقیت‌آمیز نبود؛ ولي بايد توجه داشت اکنون با هماهنگی اعضای هیئت علمی تلاش شده تا استادان بتوانند وارد صنعت شوند و همچنين موقعیت خوبی را نیز برای دانشجویان‌شان فراهم کنند.
دکتر برومند تصریح کرد: از سوی دیگر ایجاد اعتماد در حوزه‌های صنعتی و همچنين اجتماعی نیازمند دقت نظر ما در اجرای قراردادها است زیرا قرارداد بی کیفیت باعث ضربه‌زدن به اعتبار دانشگاه‌ها می‌مي شود و همچنين از آن هم جایی که ما معتقد به قدرت اجرایی بالای دانشگاه‌ها هستیم آنها می‌توانند شیوه نامه‌های اجرایی شان را تهیه و همچنين تدوین کنند و همچنين لذا به جای آن هم که ما یک شیوه نامه یکسان ارسال کنیم شیوه‌نامه ها می‌تواند در قالب الزامات ارسال شده توسط خود دانشگاه‌ها و همچنين به تناسب نیازها و همچنين فعالیت‌ها تهیه و همچنين تدوین شوند.
وی در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: اکنون حجم قراردادهای صنعتی جاری دانشگاه‌ها با حوزه صنعت بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان است و همچنين می‌خواهیم ببینیم که این حجم قرارداد با چه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای جلو می‌رود و همچنين چقدر قراردادهای سنواتی از قبل باقی مانده است؛ لذا ارسال شیوه نامه‌ها بسیار امر مهمی است.
دکتر برومند به بحث مهم ارتباط دانشگاه‌ها با نهاد حفاظت محیط زیست اشاره کرد و همچنين گفت: چالش‌های حوزه محیط زیست بسیار مهم است و همچنين در جاهایی به روش دقیق بعضی از مجموعه‌های وزارت علوم را مأمور کردیم که روی بحث‌های زیست محیطی با نهاد محیط زیست وارد پروژه‌های مشترک شوند و همچنين خود این کار می‌تواند محل مناسبی برای کارآموزی دانشجویان باشد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷
 

باید با هم‌اندیشی و همچنين هم‌فکری به سمت ارتقای کیفیت در حوزه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی حرکت کنیم در تاریخ ۱۷ November 1397 | 12:03 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *