تبادل دانشجو به منظور توسعه ارتباطات بین‌المللی؛ شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم/ ضرورت بکارگیری راهبرد جدید در حوزه دیپلماسی علمی – شریف

تبادل دانشجو به منظور توسعه ارتباطات بین‌المللی؛ شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم/ ضرورت بکارگیری راهبرد جدید در حوزه دیپلماسی علمی – شریف

به نقل از شریف: تبادل دانشجو به منظور توسعه ارتباطات بین‌المللی؛ شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم/ ضرورت بکارگیری راهبرد جدید در حوزه دیپلماسی علمی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اشاره به مبادله دانشجویان با هدف گسترش ارتباطات بین‌المللی به عنوان یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مهم وزارت علوم، بر ایجاد زمینه‌های پذیرش دانشجویان غیرایرانی در کشور تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در نهمین نشست سراسری هم‌اندیشی معاونان و همچنين مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين پژوهش و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری که امروز (یکشنبه) در دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران برگزار شد، با اشاره به لزوم تغییر رویکردها در ارتباطات بین‌المللی گفت: طرح این موضوع بر مبنای تغییر شرایط زمان و همچنين قسمت و بخش‌هایی از اهداف است و همچنين به منظور قدر نشناسی مدیران قبل نیست.
وی با بیان اینکه تمامی تلاش‌های گرفته شده در دسترسی به اهداف علم و همچنين فناوری در یک بازه زمانی چهل ساله گرفته شده و همچنين طبعاً برای دسترسی به این اهداف، مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات مختلفی پیش روی مسئولان بوده است، افزود: تحولات و همچنين تغییرات ایجاد شده طی سال شمسي‌های اخیر، ضرورت یک حرکت قوی و همچنين راهبرد جدید در حوزه ارتباطات بین‌المللی را بیش از پیش ضروری می‌سازد.
دکتر غلامی با اشاره به جایگاه مطلوب کشور در حوزه علم و همچنين فناوری در جهان مطرح کرد: متأسفانه علی رغم وجود این جایگاه، امروزه کشور سهم قابل توجهی در ارتباطات بین‌المللی در حوزه علم و همچنين فناوری ندارد و همچنين این موضوع در دو قسمت و بخش همکاری‌های مشترک علمی و همچنين رفت و همچنين آمدهای محققان مطرح است.
وی در ادامه به تبادل دانشجویان میان دانشگاه‌های داخل و همچنين خارج کشور به عنوان یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم اشاره کرد و همچنين گفت: دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های خارجی عملکرد مطلوبی داشته و همچنين به راحتی توسط دانشگاه‌های معتبر جهان پذیرش و همچنين مورد استقبال قرار می‌گیرند ولي بايد توجه داشت متأسفانه اکنون ما در زمینه پذیرش دانشجو از دیگر کشورها با حد مطلوب فاصله داریم و همچنين مقصد دانشجویان دیگر کشورها نیستیم و همچنين اگرچه دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه‌های ما تحصیل می‌کنند ولي بايد توجه داشت این تحصیل بیشتر در زمینه‌های مورد حمایت یا در رشته‌های تخصصی و همچنين ویژه مانند زبان فارسی، ایران شناسی و همچنين تاریخ اسلام است.
وزیر علوم با بیان اینکه یکی از وظایف وزارت علوم در حوزه روابط بین‌الملل، ایجاد زمینه پذیرش دانشجویان غیرایرانی است، افزود: شامل روش‌هایی که منجر به بهبود این شرایط می‌مي شود، وارد شدن به دوره‌های همکاری مشترک و همچنين ایجاد شعبه‌هایی از دانشگاه‌های ایرانی در کشورهای خارجی است.
دکتر غلامی با تاکید بر وجود ظرفیت پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های پهناور و بزرگ کشور، مطرح کرد: براساس تأکیدات مقام معظم رهبری، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های توسعه‌ای کشور و همچنين وزارت علوم، توسعه روابط علمی و همچنين بین‌المللی، یکی از محورهای بسیار مهمی است که حاصل توجه به آن هم، توسعه دیپلماسی علمی و همچنين گسترش علم و همچنين فناوری خواهد بود و همچنين امیدواریم از این طریق نتایج ارزشمندی را برای کشور به ارمغان بیاوریم.
در ادامه این مراسم، برترین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز علمی کشور در حوزه همکاری‌های علمی بین المللی معرفی و همچنين با حضور وزیر علوم از آن هم‌ها تقدیر شد.

براساس نتایج ارزیابی‌ها در سال شمسي ۹۷ – ۹۶، دانشگاه تهران رتبه برتر دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی را کسب کرد و همچنين دانشگاه‌های گیلان، الزهرا (س)، زنجان، علوم پایه زنجان، خوارزمی، قم، کاشان و همچنين کردستان به عنوان دانشگاه‌های در مسیر موفقیت معرفی شدند.
همچنین از دانشگاه‌های علم و همچنين صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، فردوسی مشهد، اصفهان، شهید بهشتی و همچنين تربیت مدرس نیز به عنوان دانشگاه‌های موفق نام برده شدند.
همچنين و علاوه بر آن هم، پژوهشگاه‌های پلیمر و همچنين پتروشیمی ایران، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و همچنين زیست فناوری، پژوهشگاه شیمی و همچنين مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی، پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و همچنين علوم جوی و همچنين پژوهشگاه مواد و همچنين انرژی به عنوان پژوهشگاه‌های در مسیر موفقیت شناخته شدند.
همچنین، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی به عنوان رتبه برتر پژوهشگاه‌ها و همچنين مؤسسه‌های پژوهشی و همچنين شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز به عنوان رتبه برتر، دو پارک پردیس و همچنين پارک علم و همچنين فناوری خراسان رضوی به عنوان پارک‌های علم و همچنين فناوری در مسیر موفقیت، معرفی شدند و همچنين از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان به عنوان رتبه برتر پارک‌های علم و همچنين فناوری تقدیر به عمل آمد.
ز.ح ۷۴/‏ ع. ع ۵۷

تبادل دانشجو به منظور توسعه ارتباطات بین‌المللی؛ شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم/ ضرورت بکارگیری راهبرد جدید در حوزه دیپلماسی علمی در تاریخ ۲۸ November 1397 | 2:29 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *