حرکت علمی کشور در ۲۰ سال شمسي اخیر خوب بوده است/ شتاب حرکت علمی کشور به هیچ‌وجه کُند یا متوقف نشود – شریف

حرکت علمی کشور در ۲۰ سال شمسي اخیر خوب بوده است/ شتاب حرکت علمی کشور به هیچ‌وجه کُند یا متوقف نشود – شریف

به نقل از شریف: حرکت علمی کشور در ۲۰ سال شمسي اخیر خوب بوده است/ شتاب حرکت علمی کشور به هیچ‌وجه کُند یا متوقف نشود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار مسئولان و همچنين محققان ستاد توسعه علوم و همچنين فناوری‌های شناختی، وزیر علوم، رؤسا و همچنين اساتید دانشگاههای مرتبط، با اشاره به تأثیرگذاری علوم شناختی در عرصه های علمی، پزشکی، اجتماعی و همچنين اقتصادی، بر لزوم تلاش همه‌جانبه و همچنين شبانه‌روزی برای پیشرفت بیش از پیش در این علوم تأکید کردند و همچنين گفتند: شتاب حرکت علمی کشور نباید کاهش یابد و همچنين یا متوقف مي شود، بلکه این شتاب باید برای سالهای طولانی و همچنين تا رسیدن به نقطه آخر علمی حفظ و همچنين تقویت مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از زحمات و همچنين دستاوردهای علمی مسئولان و همچنين دانشمندان ستاد توسعه علوم شناختی افزودند: پیشرفت‌های علمی بشر و همچنين گشوده شدن دریچه های جدید برای شناخت بیشتر از نظم عجیب و همچنين پیچیدگی های حیرت آور عالم خلقت، مستلزم شکرگزاری است، زیرا انسان را به معرفت الهی نزدیک تر می کند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: هریک از این دریچه های علم و همچنين دانش که از جانب خداوند به روی بشر باز می مي شود، زمینه‌ساز تحولات شگرف و همچنين جدید در زندگی انسانها است، بنابراین هر ملتی که از دانش های جدید و همچنين فناوری‌های مرتبط با آن هم عقب بماند، سرنوشتی جز عقب ماندگی، ذلیل شدن و همچنين استعمار از جانب اقتدار و قدرت‌ها نخواهد داشت.
ایشان افزودند: علت تأکیدهای مکرر بر موضوع علم و همچنين پیشرفت علمی همین موضوع است، بنابراین دانشمندان و همچنين محققان و همچنين مراکز علمی و همچنين پژوهشی برای ادامه پر شتاب حرکت علمی کشور بخصوص در زمینه علوم جدید، باید با توکل به خداوند تبارک و تعالي و همچنين با نیت الهی، از جان مایه بگذارند و همچنين شب و همچنين روز نشناسند و همچنين مسئولان کشور به‌ویژه حکومت نیز باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی حرکت علمی کشور در ۲۰ سال شمسي اخیر را خوب توصیف کردند و همچنين گفتند: شتاب این حرکت علمی نباید کاهش یابد بلکه این شتاب باید برای بیست تا سی سال شمسي آینده حفظ و همچنين تقویت مي شود تا به نقطه آخر برسیم.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه نباید به حد کنونیِ پیشرفت‌های علمی قانع بود، افزودند: در صورتي که اندکی از کاروان حرکت علمی دنیا عقب بمانیم، دیگر به این کاروان و همچنين قله های علمی نخواهیم رسید، بنابراین هیچ‌گونه توقفی در زمینه حرکت علمی نباید ایجاد مي شود.
ایشان با اشاره به مسائل مرتبط به بودجه مراکز فرهنگی و همچنين علمی کشور و همچنين اظهارات مسئولان اجرایی مبنی بر معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی، گفتند: من در جریان معظلات و مسائل و مشکلات هستم ولي بايد توجه داشت معتقدم کشوری که همت کند، حتی می تواند در بحبوحه معظلات و مسائل و مشکلات سیاسی و همچنين اقتصادی نیز کارهای بزرگی انجام دهد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نمونه های تاریخی در برخی کشورها که در شرایط بسیار سخت، سنگ بناهای علمی بزرگی را پایه گذاری کردند، افزودند: شرایط امروز ما به سختیِ تلاطم های آن هم کشورها نیست، بنابراین می توانیم پایه های مستحکم علمی را بنا بگذاریم.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه دو توصیه هم بیان کردند. توصیه اول اینکه، برای پیشرفت علمی از همه توانایی های غربی ها بهره بري و استفاده کنید و همچنين از شاگردی کردن و همچنين یادگرفتن هرگز پرهیز نکنید، زیرا ما از شاگردی کردن ننگمان نمی آید بلکه از «همیشه شاگرد ماندن» ننگمان می آید.
رهبر انقلاب اسلامی در توصیه دوم خود گفتند: هیچگاه به برنامه جذاب و جالب و خوب ها و همچنين توصیه های غربی ها اعتماد نکنید.
ایشان با تأکید بر اینکه همواره باید به توصیه غربی‌ها با سوءظن نگریسته مي شود، افزودند: کشورهای غربی که امروز بیشترین پیشرفت‌ها را در زمینه علوم جدید دارند، بیشترین جنایات را نیز در طول تاریخ بر ضد ملت‌ها مرتکب شده اند.
رهبر انقلاب اسلامی، مسئولان ستاد توسعه علوم شناختی را به تعیین اولویت‌ها و همچنين هدفهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري نیز توصیه کردند و همچنين گفتند: در همه عرصه های علوم شناختی، ابتدا باید هدف گذاری‌ها مشخص و همچنين سپس طرح و همچنين پروژه، تعریف مي شود و همچنين در اختیار پژوهشگر و همچنين بررسي کننده و پروهشگر قرار گیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، لزوم تعریف یک راهبرد بومی برای پیشبرد علوم شناختی را مورد تأکید قرار دادند و همچنين در پایان خاطرنشان کردند: در مسیر شناخت این علوم که با استدلال و همچنين منطق سر و همچنين کار دارد، بگونه‌ای حرکت کنید که زمینه معرفت بیشتر خداوند حاصل مي شود.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، دکتر کمال خرازی از پروژه‌های ستاد توسعه علوم شناختی و همچنين اهداف، آثار و همچنين کارکردهای این پروژه‌ها در قسمت و بخش سلامت، اقتصاد و همچنين ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف پیشرفت علمی کشور نقل از داد و همچنين گفت: در ایران، ظرفیت‌سازی انسانی و همچنين فناوریِ بسیار خوبی در این شاخه از علوم انجام شده و همچنين ایران در ردیف برترین‌های منطقه و همچنين کشورهای پیشرو دنیا است.
آقای خرازی به برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ستاد توسعه علوم شناختی برای «معرفی و همچنين ترویج علوم شناختی»، «کشف استعدادهای برتر دانش‌آموزی و همچنين دانشجویی و همچنين سوق دادن آنها به سمت علوم شناختی»، «حمایت از کتاب‌های منتشر شده در حوزه علوم شناختی» و همچنين «تبادلات علمی در سطح جهانی»، اشاره کرد و همچنين از توسعه زیرساخت علوم و همچنين فناوری‌های شناختی در سراسر کشور و همچنين راه‌اندازی آزمایشگاههای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري به‌ویژه آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز به عنوان یک دستاورد پهناور و بزرگ یاد کرد و همچنين در مورد چند پروژه پهناور و بزرگ و همچنين ملی در حوزه علوم شناختی توضیح داد.
آقای دکتر ستاری دست يار علمی و همچنين فناوری رئیس‌جمهور نیز در گزارشی به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان، بهبود تجاری‌سازی دانش، افزایش سرمایه‌گذاری قسمت و بخش خصوصی در پارکهای علم و همچنين فناوری، و همچنين رتبه علمی بالای ایران در شاخه‌های نانوفناوری، بیوتکنولوژی و همچنين علوم شناختی اشاره کرد.
همچنین آقای دکتر نیلی دبیر ستاد توسعه علوم شناختی نکاتی در مورد اصلاح سازوکار جذب استعدادهای برتر در این شاخه از علوم، لزوم دستیابی به مدلهای جدید در آموزش و همچنين پژوهش با نگرشِ میان‌رشته‌ای، و همچنين سرمایه‌گذاری و همچنين تأمین بودجه‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در علوم شناختی بیان کرد.

حرکت علمی کشور در ۲۰ سال شمسي اخیر خوب بوده است/ شتاب حرکت علمی کشور به هیچ‌وجه کُند یا متوقف نشود در تاریخ ۳ November 1397 | 3:19 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *