حکمرانی و همچنين سیاستگذاری بدون حضور نخبگان معنایی ندارد – شریف

حکمرانی و همچنين سیاستگذاری بدون حضور نخبگان معنایی ندارد – شریف

به نقل از شریف: حکمرانی و همچنين سیاستگذاری بدون حضور نخبگان معنایی ندارد

دکتر غلامی با بیان اینکه هر کدام از مباحث حکمرانی و همچنين سیاستگذاری بدون حضور نخبگان معنایی نخواهد داشت، بر لزوم توجه بیشتر مسئولان اجرایی به مشارکت نخبگان در تصمیم‌گیری‌ها تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در دومین کنفرانس حکمرانی و همچنين سیاستگذاری عمومی که امروز (شنبه) در سالن همایش‌های صدا و همچنين سیما برگزار شد، با بیان اینکه هر کدام از مباحث حکمرانی و همچنين سیاستگذاری بدون حضور نخبگان معنایی نخواهد داشت و همچنين مسئولیت نخبگان علمی در رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده باید انجام مي شود، گفت: لازمه تحقق این امر، توجه و همچنين آگاهی بیشتر مسئولان اجرایی به این است که بدون حضور نخبگان، حکمرانی‌ها به اهداف خود نخواهند رسید.
وی افزود: امروزه در تعریف جایگاه نخبگان، دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی و همچنين تحقیقاتی از سوی اعضای هیئت علمی و همچنين مسئولان تفاوت‌هایی وجود دارد و همچنين اگرچه عنوان می‌مي شود که جایگاه آ‌ن‌ها به عنوان بستر و همچنين پایه هر نوع توسعه و همچنين حرکت در جامعه در نظرگرفته می‌مي شود ولي بايد توجه داشت در واقعیت میزان بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های نخبگان و همچنين دانشگاه‌ها جای بررسی و همچنين تامل دارد.
دکتر غلامی ادامه داد: در وضعیت فعلی دانشگاه‌های ما احساس می‌کنند که در تصمیم‌گیری‌ها و همچنين سیاستگذاری‌ها سهم جدی و همچنين سازماندهی شده‌ای ندارند، بااین وجود وقتی جمعیت دانشجویی را اعلام می‌کنیم از باب تربیت نیروی انسانی، افتخاری برای خود قائل هستیم.
وزیر علوم با اشاره به اینکه تربیت نیروی انسانی کارشناس یکی از وظایف دانشگاه‌ها است، تصریح کرد: این تربیت بیش از آن هم چیزی که به کار گرفته می‌مي شود، صورت می‌گیرد.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی در حوزه پژوهش نیز حضور مطلوبی داشته‌اند، گفت: در این زمینه، رشد در برخی ابعاد بیشتر بوده و همچنين در قسمت و بخش‌های دیگر به صورت هم‌تراز و همچنين مطابق و يکدست نبوده است. شاید دلیلش این است که دانشگاه‌ها و همچنين تيم‌های علمی در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف سیاستگذاری حضور و همچنين مشارکت جدی نداشته‌اند.
دکتر غلامی با اشاره به عدم مشارکت جدی تيم‌های علمی در سیاستگذاری‌ها، افزود: این امر باعث شد تا ما در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی های آموزش عالی به نوعی با کندی و همچنين انحراف از مسیر مواجه شویم. خروج از این چالش نیاز به حرکت جدی دارد که بخشی از آن هم از درون نظام آموزش عالی صورت می‌گیرد ولي بايد توجه داشت قسمت و بخش دیگر آن هم به توجه دستگاه‌های اجرایی به لزوم مشارکت نخبگان در سیاستگذاری‌ها و همچنين رشد مبتنی بر علم بستگی دارد.
وزیر علوم اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته، مبنا و همچنين حرکت، بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های نخبگان علمی است و همچنين هرجا نیز حرکت جدی گرفته شده حاصل نگاه کارشناسانه به این امر بوده است.
وی با بیان اینکه مسیر حکمرانی‌ها به فلسفه جوامع و همچنين جریان حرکت توسعه آن هم‌ها بستگی دارد و همچنين در کشور ما نیز براساس دیدگاه اسلامی باید توسعه در تمام حوزه‌ها و همچنين برای همه صورت گیرد، افزود: در حوزه آموزش عالی تلاش می‌کنیم در قالب بحث ساماندهی، دانشگاه‌ها را از چارچوب خاص خودشان به سمت کاربردی شدن سوق دهیم زیرا هر ساله داوطلبان به دانشگاه‌ها وارد می‌شوند ولي بايد توجه داشت بعد از فارغ‌التحصیلی راهبردی برای اشتغال ندارند.
دکتر غلامی گفت: تلاش ما این است که درب دانشگاه‌ها به سمت جلب توجه مدیران و همچنين تاثیرگذاران گشوده مي شود و همچنين از طرفی هم استقبال از این درهای گشوده صورت گیرد و همچنين این احساس نیاز بوجود آید.
وی با تاکید بر اینکه آنچه در قدرت وزارت علوم است، عرضه توانمندی‌های دانشگاهی بوده که طی سال شمسي‌های اخیر نیز استقبال نسبتاً خوبی از آن هم گرفته شده ولي بايد توجه داشت این امر به تنهایی کافی نیست، افزود: امیدواریم با عنایت بیشتر دستگاه‌های اجرایی و همچنين تلاش مراکز علمی، تعامل و همچنين هم‌افزایی در تمام عرصه‌ها تقویت مي شود.
وی بااشاره به محدودیت‌ها ادامه داد: محدودیت‌های موجود نیز باید برای فهم اینکه چرا به تا حال نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌ها بهره بري و استفاده کنیم، بررسی مي شود. گسترش بی‌رویه مراکزی با نام دانشگاه‌ها یکی از این محدودیت‌ها بوده است.
دکتر غلامی با بیان اینکه عملکرد دانشگاه‌های کوچک عملکرد دانشگاه‌های پهناور و بزرگ را زیر سوال برده است، تصریح کرد: ظرفیت‌های بزرگی در مراکز پژوهشی داریم که باید از آن هم‌ها بهره بري و استفاده مي شود و همچنين این زمانی رخ می‌دهد که تربیت نیروی انسانی نیاز محور باشد.
وزیر علوم بیان کرد: در حوزه حکمرانی و همچنين سیاستگذاری باید مراکز علمی و همچنين دانشگاهی به معنای نهاد را درگیر کنیم.
وی با تاکید بر اینکه تيم‌های علمی باید در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند و همچنين فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید محور توسعه قرار گیرند، گفت: این امر تنها با تعریف جایگاه علمی برای کارشناسان بررسي کننده و پروهشگر خواهد شد.

وی در پایان مطرح کرد: امیدواریم بتوانیم خودمان را برای ایجاد فضای مشارکتی آماده کنیم و همچنين منتظر هستیم تا حکمرانان به مراکز علمی اعتماد بیشتر و همچنين رویکرد وسیع‌تری داشته باشند.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

حکمرانی و همچنين سیاستگذاری بدون حضور نخبگان معنایی ندارد در تاریخ ۱۳ November 1397 | 3:15 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *