دانشگاه جندی شاپور کهن‌ترین نهاد دانشگاهی در جهان – شریف

دانشگاه جندی شاپور کهن‌ترین نهاد دانشگاهی در جهان – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه جندی شاپور کهن‌ترین نهاد دانشگاهی در جهان

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در یادداشت صفحه اول امروز(دوشنبه) روزنامه ایران، دانشگاه جندی شاپور را کهن‌ترین نهاد دانشگاهی در جهان معرفی کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یادداشت دکتر منصور غلامی به شرح زیر است:
بنابر مستندات تاریخی و همچنين گواهی اصحاب خرد، سنّت و همچنين میراث دانشگاهی در ایران قدمتی کهن دارد؛ بسیار کهن‌تر از دوران تأسیس دارالفنون که معاصران با آن هم آشنایند و همچنين نیز سابقه‌ای که غربی‌ها بدان مفتخرند و همچنين هویّت فرهنگی خود را با آن هم تعریف می‌کنند.
نهاد آموزشی، علمی و همچنين فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سی و همچنين نهمین اجلاس کنفرانس عمومی خود قدمت تأسیس دانشگاه جندی‌شاپور را ۱۷۵۰ سال شمسي ثبت و همچنين آن هم را کهن‌ترین دانشگاه جهان اعلام کرده است که این رویداد خجسته را به ملت فهیم ایران، دانشگاهیان و همچنين اصحاب اندیشه تبریک می‌گویم. رویداد یادشده از این منظر ارزشمند است که پیش از این دانشگاه‌های مطرح جهان، زيرا و به درستي که بولونیا، آکسفورد، کمبریج، و همچنين سوربون، با قدمت نزدیک به ۱۲۰۰ سال شمسي، خود را آغازگر سنّت دانشگاهی می‌دانستند لیکن ثبت قدمت جندی‌شاپور پیشینه سنّت دانشگاهی را بیشتر کرد و همچنين کانون آن هم را از مغرب‌زمین به مشرق‌زمین، آن هم هم سرزمین تاریخی ایران، انتقال داد که نزد هر صاحب‌خردی برگی زرین در تاریخ این مرز و همچنين بوم و همچنين مایه تحسین به شمار می‌آید. پیدایش نهاد دانشگاه امری تاریخ‌ساز و همچنين تمدّن‌آفرین بوده که اکنون به نام جندی‌شاپور ثبت شده است؛ واقعیتی که نشان از درک والا و همچنين اهتمام ایرانیان به فراگیری دانش دارد و همچنين نمود آن هم را در مکتب‌منزل و خانه‌ها، نظامیه‌ها و همچنين سایر مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی تاریخی این سرزمین می‌بینیم هرچند که فراز و همچنين فرودهای تاریخی جای تأمل و همچنين پژوهش بسیار دارد.
دانشگاه جندی‌شاپور دارای ویژگی‌هایی بوده که امروزه نیز مورد توجه دانشگاه‌های پیشرفته و همچنين نهاد‌های فرهنگی، زيرا و به درستي که یونسکو، است؛ ویژگی‌های ممتازی زيرا و به درستي که ۱. تولید و همچنين ترویج علم در شاخه‌های پزشکی، داروشناسی، ریاضیات، نجوم، فلسفه، گیاه‌شناسی و همچنين جز اینها؛ ۲. رده‌بندی‌های نظام‌مند درون هر شاخه علمی؛ ۳. حضور عالمان با مشرب‌های فکری و همچنين عقیدتی متغاير و متفاوت از دورترین نقاط جهان، ۴. وجود دانشجویانی از سرزمین‌های دیگر برای علم‌آموزی در این نهاد و همچنين مرکز علمی که بعد از فراگیری دانش و همچنين تجربه و مهارت بالا کافی برای خدمت در زادبوم خود بدانجا بازمی‌گشتند، ۵. دارا بودن کتابخانه‌ای پهناور و بزرگ و همچنين مملو از آثار گوناگون در حوزه‌های دانشی به زبان‌های چندگانه پهلوی، سریانی، یونانی و همچنين سانسکریت. اینها حکایت از خردمداری، صلح‌اندیشی، اصالت و همچنين پرهیز ایرانیان از جزم‌اندیشی دارد.
با چنین پیشینه تاریخی مسئولیت، رسالت و همچنين مأموریت امروز ما تحقق اهدافی زيرا و به درستي که تولید و همچنين ترویج علم، حرکت در مرزهای دانش و همچنين نیل به توسعه علمی است که توسعه پایدار کشور در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و همچنين زیست‌محیطی بدون اینها ممکن نیست. نهاد دانشگاه مسئول انتقال سنت‌های فکری، ارزش‌های اجتماعی و همچنين فرهنگی در مقیاس‌های ملی و همچنين دینی است. بر این مبنا، نهادی علمی، اجتماعی و همچنين فرهنگی با کارویژه‌های تولید علم، تربیت نیروی متخصص، جامعه‌پذیری و همچنين فرهنگ‌پذیری تعیین‌کننده‌ای مهم در زیست‌جهان هر کشور به شمار می‌آید.
اکنون که سنّت علمی ایرانیان در جهان به سبب دانشگاه کهن جندی‌شاپور ستوده شده و همچنين جهانیان به دیده احترام بدان می‌نگرند بسیار خرسندم. اسفندماه سال شمسي جاری دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور در شهرستان کهن دزفول، خاستگاه کهن‌ترین دانشگاه جهان، میزبان همایش باشکوه بین‌المللی گرامیداشت رویداد ثبت ۱۷۵۰ اُمین سال شمسي تأسیس دانشگاه کهن جندی‌شاپور خواهد بود. انتظار می‌رود دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، مؤسسات پژوهشی و همچنين فناوری، و همچنين انجمن‌های علمی با توجه به اهمیت تاریخی و همچنين فرهنگی این رویداد برای بزرگداشت دانشگاه جندی‌شاپور و همچنين معرفی تاریخچه، اهمیت و همچنين تأثیر علمی و همچنين فرهنگی آن هم در تاریخ تمدّن بشری مشارکت فعال و همچنين شایسته داشته باشند تا شهروندان و مردم شهر عزیز کشورمان، بویژه نسل جوون دانشجو، بیش از پیش با پیشینه درخشان تمدن ایرانی آشنا شوند.
سخن خود را با بیتی از ناصر خسرو قبادیانی به پایان می‌برم:
درخت تو گر بار دانش بگیرد / به زیر آوری چرخ نیلوفری را

دانشگاه جندی شاپور کهن‌ترین نهاد دانشگاهی در جهان در تاریخ ۸ November 1397 | 1:37 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *