در زمینه تولیدات علمی و همچنين تولید علم برتر جزء ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم – شریف

در زمینه تولیدات علمی و همچنين تولید علم برتر جزء ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم – شریف

به نقل از شریف: در زمینه تولیدات علمی و همچنين تولید علم برتر جزء ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به رشد چشمگیر ایران در ثبت اختراعات جهانی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، اظهار داشت: در بحث تولیدات علم برتر در سال شمسي ۲۰۱۸ رتبه ۱۸ دنیا و همچنين در زمینه تولیدات علمی رتبه ۱۶ و همچنين در مجموع جزو ۲۰ کشور اول دنیا هستیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد جواد دهقانی در برنامه جذاب و جالب و خوب “روی خط خبر” شبکه خبر (۱۳ بهمن ۱۳۹۶) درخصوص جایگاه کشور در ثبت اختراعات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در حوزه ثبت اختراعات یکی از پایگاه‌های معتبری که وجود دارد، پایگاه USPATEND می‌باشد که تحت عنوان USPTO است. بر اساس آخرین آمار این پایگاه در ۵ سال شمسي قبل میزان ثبت اختراعات‌مان در حدود ۲ برابر افزایش یافته و همچنين در سال شمسي ۲۰۱۴ بر اساس آخرین آماری که استخراج شده میزان اختراعات‌مان ۳۷ مورد بوده که در سال شمسي ۲۰۱۸ این تعداد به ۶۵ مورد افزایش یافته که در مقایسه با رشد سایر کشورها چشمگیر بوده است.
وی در ارتباط و رابطه با اینکه بیشتر پیشرفت‌های حاصل شده در کدام رشته‌ها و همچنين حوزه‌ها بوده است تصریح کرد: در حوزه‌های موضوعی مانند حوزه فنی و همچنين مهندسی، علوم پایه و همچنين پزشکی بیشترین میزان تولیدات علم را داشته‌ایم ولی در حوزه ثبت اختراع بیشتر پیشرفت‌ها در حوزه مهندسی بوده است.
دکتر دهقانی در پاسخ به این سوال که چه باید کرد تا اختراعات تولید شده بیشتر در مسیر تولید قرار گیرد گفت: مأموریت و همچنين جایگاه هر یک از حوزه‌ها متغاير و متفاوت است؛ به عنوان مثال در حوزه مهندسی این انتظار بیشتر است و همچنين در حوزه علوم پایه فعالیت‌ها بیشتر بر مبنای علوم تئوریک است.
وی افزود: در حوزه‌های علوم انسانی و همچنين اجتماعی هم فعالیت‌هایی گرفته شده که بیشتر در عرصه جامعه بهره بري و استفاده دارد ولی آمار دقیقی از اینکه چقدر از این تولیدات علمی وارد عرصه صنعت شده وجود ندارد که باید تلاش مي شود تا مستندسازی در این حوزه‌ها انجام مي شود.
دکتر دهقانی به ارتباط تولیدات علمی و همچنين نیازسنجی جامعه اشاره کرد و همچنين افزود: یکی از مسائل مهم در تولید علم آن هم است که بتوانیم دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگران کشور را به سمت موضوعات مورد نیاز کشور سوق دهیم و همچنين در حال حاضر یکی از شاخص‌هایی که میزان تولیدات علمی کشور را نشان می‌دهد میزان استنادات به این تولیدات علمی است. یکی از مهم ترین این شاخص‌ها مقالات پراستناد یا مقالات برتر تولید شده است و همچنين در شاخص میزان مقالات پراستناد هم رتبه زیر ۲۰ را در سطح دنیا داریم و همچنين باید تلاش کنیم تا این تولیدات به فناوری تبدیل شوند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درخصوص نیازها و همچنين پیش‌نیازهایی که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا این مقالات تبدیل به فناوری شوند، خاطرنشان کرد: در قسمت و بخش صنعت یکی از چالش‌هایی که همیشه وجود داشته بحث ارتباط دانشگاه با صنعت است. بدین معنی که بتوانیم طی حلقه‌ای این تولیدات علمی را به قسمت و بخش صنعت ارتباط دهیم. برای ایجاد این ارتباط یکی از کارهایی که انجام شده ایجاد شرکت‌های دانش بنیان است به گونه‌ای که هیئت امنای دانشگاه‌ها این مجوز را به راحتی در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده‌اند که استادان و همچنين اعضای هیئت علمی بتوانند با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تولیدات علمی را به قسمت و بخش صنعت عرضه کنند.
وی در خصوص تاریخچه و همچنين اهداف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: بحث ایجاد پایگاهی که بتواند میزان تولیدات علمی را رصد کند در اوایل دهه ۸۰ با تاکیدات مقام معظم رهبری مطرح گردید و همچنين در سال شمسي ۱۳۸۷ عملیاتی شد و همچنين در نشست وزرای علوم جهان اسلام ارائه و همچنين این پایگاه در آن هم سال شمسي تاسیس شد.
وی افزود: هم‌اکنون ده سال شمسي از تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام می‌گذرد و همچنين هدف اصلی آن هم ایجاد یک شبکه علمی بین کشورهای اسلامی بود که مهم‌ترین قسمت و بخش آن هم انتشارات یافته‌های پژوهشی کشورهای اسلامی است.
دکتر دهقانی خاطرنشان کرد: در کلیه کشورهای اسلامی یک پایگاه داده‌ای داریم که در حقیقت نشریات کل کشورهای اسلامی که بیش از ۳هزار نشریه است نمایه می‌مي شود و همچنين قسمت و بخش مهمی از فعالیت‌های پایگاه رصد جایگاه علمی آن هم است و همچنين بر این اساس در ۲۰ سال شمسي اخیر ما رشد بسیار خوبی در مقایسه با دیگر کشورهای جهان داشته‌ایم که میزان آن هم ۲۳.۱۵ قسمت و بخش بوده است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴

در زمینه تولیدات علمی و همچنين تولید علم برتر جزء ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم در تاریخ ۱۴ November 1397 | 3:22 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *