رتبه نخست نشر مقالات برتر در جهان اسلام در سال شمسي ۲۰۱۸/ رتبه نخست تولید علم جهان اسلام و همچنين رتبه ۱۶ جهان در سال شمسي ۲۰۱۸ – شریف

رتبه نخست نشر مقالات برتر در جهان اسلام در سال شمسي ۲۰۱۸/ رتبه نخست تولید علم جهان اسلام و همچنين رتبه ۱۶ جهان در سال شمسي ۲۰۱۸ – شریف

به نقل از شریف: رتبه نخست نشر مقالات برتر در جهان اسلام در سال شمسي ۲۰۱۸/ رتبه نخست تولید علم جهان اسلام و همچنين رتبه ۱۶ جهان در سال شمسي ۲۰۱۸

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه اطلاعاتی شاخص‌های اساسی علم (Essential Science Indicators) نشان می‌دهد که پژوهشگران ایران اسلامی در سال شمسي ۲۰۱۸ برای نخستین بار رتبه نخست را در میان ۵۷ کشور اسلامی و همچنين نیز رتبه ۱۸ جهان را در نشر مقالات برتر از آن هم خود نموده اند.

به نقل از اداره روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، دکتر دهقانی امروز (چهارشنبه) که به منظور برگزاری دوره دانش افزایی «شاخص‌های تأثیرگذار در جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی ملی و همچنين بین المللی» در دانشگاه گیلان حضور یافت، اظهار داشت: پایگاه اطلاعاتی شاخص‌های اساسی علم (Essential Science Indicators) یکی از زیر مجموعه‌های مؤسسه کلاریویتس آنالیتیکس Clarivate Analytics بوده که اطلاعات بسیار مهم، معتبر و همچنين مفصلی در خصوص برترین کشورها، قلمروهای موضوعی، دانشمندان، مجلات و همچنين نهاد‌ها بر اساس تعداد مقالات و همچنين استنادها را ارائه می‌دهد.
سرپرست ISC تصریح کرد: مقالات برتر به عنوان یک شاخص کیفی در تولیدات علم دنیا مطرح است. همچنین، از نظر کمیت و همچنين تولید علم، آخرین داده های مستخرج از WoS نشان می‌دهد که پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال شمسي ۲۰۱۸ میلادی کماکان با بیش از ۵۱ هزار مدرک علمی و همچنين مشارکت حدود دو درصدی از کل انتشارات علمی دنیا جایگاه شانزدهم جهان را کسب نموده‌اند.
وی افزود: پژوهشگران ایرانی همچنین در نشر بیش از ۲۰ قسمت و بخش مدارک علمی، بیشترین مشارکت را در میان کشورهای اسلامی داشته و همچنين توانسته‌اند مثل سال شمسي قبل بار دیگر رتبه نخست تولید علم کشورهای اسلامی را کسب کنند و همچنين بار دیگر اقتدار و قدرت بلامنازعه علمی خود را به رخ تمامی کشورهای اسلامی و همچنين منطقه بکشانند.
دکتر دهقانی اظهار داشت: سنجش و همچنين ارزیابی علم واقعیتی است که همواره در سطح بین‌المللی و همچنين منطقه‌ای مطرح بوده و همچنين هست؛ علت اصلی چنین بررسی، این است که علم و همچنين پیشرفت آن هم همواره می تواند موجب ارتقای سلامت، رفاه و همچنين پیشرفت ابعاد گوناگون جامعه بشری مي شود. آگاهی از آخرین رتبه و همچنين جایگاه کشورها در سطح منطقه و همچنين همچنین جهان می‌تواند به طراحی و همچنين تدوین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌ها و همچنين سیاست‌گذاری‌ های راهبردی کلان کمک شایانی نماید.
وی افزود: آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه WoS جایگاه ۲۰ کشور برتر جهان براساس تعداد انتشارات را نشان می‌دهد که رتبه و همچنين جایگاه جمهوری اسلامی ایران مشابه سال شمسي قبل در جایگاه ۱۶ دنیا قرار داشته و همچنين کشورهای سویس، ترکیه، لهستان و همچنين سوئد بعد از جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و همچنين جایگاه های هفدهم تا بیستم جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
سرپرست ISC در ادامه گفت: رتبه جهانی کشورهای برتر اسلامی از نظر تعداد مدارک نمایه شده در WoS در سال شمسي ۲۰۱۸ حاکی از آن هم است که ۱۰ کشور برتر اسلامی از نظر کمیت تولید علم، در بازه رتبه شانزدهم تا پنجاه و همچنين ششم جهانی خواهند بود. جمهوری اسلامی ایران و همچنين ترکیه در میان ۲۰ کشور نخست جهان قرار گرفته و همچنين ۸ کشور اسلامی دیگر در میان ۶۰ کشور نخست جهان قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین پایگاه استنادی شاخص‌های اساسی علم (ESI) اطلاعات مهم و همچنين کیفی را در قلمروهای موضوعی ۲۲ گانه و همچنين برخی شاخص‌های علم‏ سنجی به کار رفته شامل مقالات داغ و همچنين پراستناد و همچنين مقالات برتر ( Top papers) را در طول ده سال شمسي اخیر نشان می‌دهد.
دکتر دهقانی افزود: آخرین اطلاعات مستخرج از این پایگاه تعداد مقالات برتر ۲۰ کشور نخست در جهان را نشان می‌دهدکه جمهوری اسلامی ایران با ۳۷۱ مقاله برتر تنها کشور اسلامی است که در بین ۲۰ کشور نخست جهان دیده می‌مي شود. پیش از ایران، دانمارک با تفاوت اندکی رتبه هفدهم و همچنين کشورهای اسکاتلند و همچنين برزیل جایگاه‌های نوزدهم و همچنين بیستم را به خود اختصاص داده‌اند.
وی افزود: از میان ۵۷ کشور اسلامی در سال شمسي ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی ایران با نشر ۳۷۱ مقاله برتر جایگاه نخست و همچنين سایر کشورها در رتبه‌های دیگر قرار دارند. بعد از ایران عربستان با ۳۰۲، ترکیه با ۱۹۲ و همچنين پاکستان با ۱۵۱ مقاله برتر رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب نموده اند.
دکتر دهقانی خاطر نشان کرد: یکی از شاخص‌های حرکت به سمت مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران که اولین بند از سند سیاست‌های کلان علم و همچنين فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است کیفی‌بخشی به پژوهش‌های علمی انجام شده و همچنين دستیابی هر چه بیشتر دانشمندان کشور به منابع هسته می‌باشد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

رتبه نخست نشر مقالات برتر در جهان اسلام در سال شمسي ۲۰۱۸/ رتبه نخست تولید علم جهان اسلام و همچنين رتبه ۱۶ جهان در سال شمسي ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۰ November 1397 | 6:05 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *