رشد و همچنين بالندگی دانشگاه‌های کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی/ رویکرد وزارت علوم؛ کم‌کردن فاصله مراکز علمی با جامعه و همچنين بویژه صنعت – شریف

رشد و همچنين بالندگی دانشگاه‌های کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی/ رویکرد وزارت علوم؛ کم‌کردن فاصله مراکز علمی با جامعه و همچنين بویژه صنعت – شریف

به نقل از شریف: رشد و همچنين بالندگی دانشگاه‌های کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی/ رویکرد وزارت علوم؛ کم‌کردن فاصله مراکز علمی با جامعه و همچنين بویژه صنعت

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: مجموعه دانشگاه‌های کشور بعد از انقلاب اسلامی رشد و همچنين بالندگی خوبی داشته‌اند و همچنين هم‌اکنون نیز دستاوردهای بسیار ارزشمندی در سطح جهانی را شاهد هستیم که نام ایران را در رده‌های بالای توسعه و همچنين پیشرفت علمی قرار داده: این افتخار در اثر تلاش جوانان و همچنين استادان ما حاصل شده است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در گفت و همچنين گو با “رادیو ایران” اظهار داشت: در سال شمسي قبل و همچنين سال شمسي جاری از نظر تولید علم در دنیا در رده شانزدهم قرار گرفتیم که به معنای اعتبار علمی تحقیقات ایران می‌باشد و همچنين ما را در بین ۱۶ کشور برتر دنیا قرار داده است. همچنین در برخی رشته‌های علمی مانند فناوری زیستی و همچنين نانو تکنولوژی در رتبه‌های تک رقمی ۷ و همچنين ۹ قرار داریم که این امر نشان می‌دهد در علوم جدید کارهای خوب و همچنين قابل ارائه داریم و همچنين در کل نیز که در همه علوم رتبه ۱۶ را کسب کردیم.
وی افزود: در سال شمسي‌های گذشه بویژه ۱۵ سال شمسي اخیر رویکرد خوبی در زمینه تولید فناوری وجود داشته است که این مسیر از مراکز رشد مستقر در پارک های علمی و همچنين فناوری شروع می‌مي شود و همچنين هم اکنون ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری در سطح کشور به صورت فعال داریم.
وی افزود: در داخل پارک‌های علم و همچنين فناوری تعداد زیادی شرکت‌های دانش بنیان مستقر خواهند بود که محصولات جدید تولید می‌کنند و همچنين در حوزه ایجاد اشتغال پایدار، عملکرد خوبی دارند؛ کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل‌های ایجاد شده در این شرکت‌ها ضمن پایداری با سرمایه‌گذاری مادی کمتری ایجاد می‌شوند، به طوری که سرمایه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای یک کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل دانش‌بنیان ۷۰ میلیون و همچنين برای کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل سنتی ۴۰۰ میلیون تومان است.
دکتر غلامی، کم‌کردن فاصله مراکز علمی با جامعه و همچنين بویژه صنعت که نیازمند کارهای اساسی علمی خواهند بود را از رویکردهای وزارت علوم عنوان کرد و همچنين گفت: در مفهوم کلی از عبارت ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت بیشتر بهره بري و استفاده می‌کنیم ولی این ارتباط شامل تمام مسائل اجتماعی و همچنين اقتصادی بوده و همچنين خوشبختانه این ارتباطات شکل گرفته است.
وزیر علوم تصریح کرد: هم اکنون دانشگاه‌های ما در زمینه‌های استخراج و همچنين اکتشاف نفت و همچنين پتروشیمی همکاری‌های خوبی با صنایع مرتبط دارند. در محیط زیست تعداد زیادی دانشگاه قرارداد همکاری دارند و همچنين برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جدید حوزه محیط زیست و همچنين در سایر حوزه‌های نو در دنیا مانند نرم‌افزار و همچنين بازی‌های رایانه‌ای و همچنين تولید انیمیشن و همچنين فناوری اطلاعات همکاری خوبی شکل گرفته و همچنين برخی شرکت‌ها به مرحله صادرات هم رسیده‌اند.
وی افزود: وارد شدن فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به حوزه خلق ثروت از دانش و همچنين حل مسائل جامعه در مرحله شروع است و همچنين نیاز به حمایت دارد تا قسمت و بخش خصوصی و همچنين جوانان کار را ادمه دهند.
وزیر علوم اظهار داشت: در حوزه وارد شدن دانشگاه‌ها به حل مسائل کشور، از سال شمسي قبل همفکری با نخبگان و همچنين صاحبان اندیشه را آغاز کرده‌ایم و همچنين خوشه‌های علمی همکاری با حکومت را تشکیل داده‌ایم که مسائل متنوع و گوناگون و مختلف را بررسی و همچنين نظرات را به مسئولان ذیربط ارائه می‌کنند؛ این رویکرد در دنیا مرسوم است و همچنين ما نیز باید این کار را انجام می‌دادیم.
دکتر غلامی تصریح کرد: دانشگاه‌ها از اوایل دهه ۶۰ شروع به تربیت نیروی انسانی برای کشور کردند و همچنين کمبود نیروی انسانی متخصص را با تربیت نسل جوون جبران کردند. در حین و همچنين بعد از پایان دفاع مقدس و همچنين پیروزی رزمندگان اسلام، جریان تربیت نیروی انسانی وظیفه اصلی دانشگاه‌ها بود و همچنين امروزه تمام کارهای کارشناسی و همچنين تخصصی‌مان را تحصیل‌کردگان خودمان انجام می‌دهند و همچنين این ظرفیت‌ها حاصل تلاش دانشگاه‌ها بوده است.
وی افزود: از اوایل دهه هفتاد قسمت و بخش تحقیقات دانشگاه‌ها فعال شد و همچنين با ایجاد دوره‌های کارشناسی ارشد و همچنين دکتری، شکل‌گیری مراکز تحقیقاتی جدید، آزمایشگاه‌های جدید و همچنين تربیت نیروهای متخصص فراهم شد. از اوایل دهه ۸۰ به سمت تولید فناوری حرکت کردیم و همچنين هم اکنون بحث ایجاد دانشگاه کارآفرین مطرح است و همچنين آینده مجموعه دانشگاهی کشور به سمت انتقال فناوری و همچنين دانش به جامعه است.
وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها حرکت در مرزهای دانش و همچنين رقابت با دانشگاه‌های دنیا را ادامه می‌دهند و همچنين کسب رتبه شانزدهم در دنیا به معنی همراهی با تحولات علم دنیاست و همچنين فاصله کمی با دنیا داریم.
م.ع ۶۰/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

رشد و همچنين بالندگی دانشگاه‌های کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی/ رویکرد وزارت علوم؛ کم‌کردن فاصله مراکز علمی با جامعه و همچنين بویژه صنعت در تاریخ ۹ November 1397 | 11:15 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *