ساختمان مرکزی پارک علم و همچنين فناوری قزوین افتتاح شد – شریف

ساختمان مرکزی پارک علم و همچنين فناوری قزوین افتتاح شد – شریف

به نقل از شریف: ساختمان مرکزی پارک علم و همچنين فناوری قزوین افتتاح شد

ساختمان مرکزی پارک علم و همچنين فناوری قزوین با حضور دست يار آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، سخنگوی نهاد انرژی اتمی، رئیس پارک علم و همچنين فناوری قزوین، استاندار قزوین، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام و پيشوا خمینی (ره) و همچنين جمعی از مسئولان استانی به بهره‌برداری رسید.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و همچنين فناوری قزوین، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر دست يار آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور ۲۳ برابر رشد کرده و همچنين نسبت استاد به دانشجو در شاخص آموزش نیز رشد ۲۰ درصدی داشته است.
وی تصریح کرد: دیپلماسی علمی و همچنين تعاملات آموزشی ایران در جهان با وجود همه تحریم‌های ظالمانه روز به روز گسترش می‌یابد و همچنين اکنون دانشگاه های مطرح دنیا برای تعامل بیشتر به سمت جمهوری اسلامی تمایل یافته‌اند.
وی افزود: ابتدای انقلاب اسلامی در شهرهای پهناور و بزرگ کشور یک مهندس هم وجود نداشت ولي بايد توجه داشت اکنون تحصیل‌کرده‌های رشته‌های مهندسی در گوشه و همچنين کنار کشور حضور دارند که به برکت انقلاب اسلامی به دست آمده است.
دکتر شریعتی نیاسر خاطر نشان کرد: امروزه جمعیت دانشجویان ایرانی بورسیه در خارج از کشور به شدت کاهش یافته و همچنين بر جمعیت بورس داخل اضافه شده است که از بالا بودن قدرت علمی کشور خبر می‌دهد.
وی با بیان اینکه تعداد مراکز آموزش عالی کشور بسیار بالا است، افزود: طرح آمایش مراکز آموزش عالی کشور به منظور ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفته تا کیفیت آموزش در سطح کشور افزایش یابد.
دست يار آموزشی وزارت علوم افزود: تعداد مراکز آموزش عالی کشور در سال شمسي‌های ۸۴-۸۳، ۹۷۰ مرکز بود که این تعداد در سال شمسي ۱۳۹۲ به ۲ هزار و همچنين ۸۰۰ مرکز افزایش یافت.
وی گفت: از سال شمسي ۱۳۹۳ طرح تعدیل مراکز آموزش عالی در دستور کار قرار گرفت و همچنين مجوزی در این زمینه صادر نشد ولي بايد توجه داشت هم اکنون ۲ هزار و همچنين ۲۰۰ مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد.
دکتر شریعتی نیاسر با اشاره به اجرای طرح‌های عمرانی در حوزه آموزش عالی افزود: به برکت پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی طرح‌های بسیار زیادی در مراکز آموزش عالی کشور اجرا می‌شوند که بیشتر توسعه کالبدی خواهند بود و همچنين باید توسعه علمی با جذب اعضای هیئت علمی و همچنين تحصیلات تکمیلی در دستور کار قرار گیرد.
وی عنوان کرد: بودجه آموزش عالی کشور هرساله مقداری افزایش می یابد که نشان از توجه مسئولان به این حوزه است ولي بايد توجه داشت برای تحول اساسی در این حوزه به تخصیص اعتبار و همچنين بودجه کافی نیازمندیم.
دکتر شریعتی نیاسر با بیان اینکه تعداد بنیادهای خیرساز کشور به نسبت سال شمسي ۱۳۹۲ تقریباً ۱۵ برابر افزایش یافته است، افزود: به نظر ما نمی‌قدرت تمام اعتبارات مورد نیاز قسمت و بخش آموزش عالی را از طریق بودجه‌های دولتی تامین کرد و همچنين باید با جذب خیران و همچنين مشارکت‌های مردمی برای رفع کمبودها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات در این قسمت و بخش اقدام کرد.
دکتر یوسف گرجی مهلبانی رئیس پارک علم و همچنين فناوری قزوین اظهار داشت: در حال حاضر دو ساختمان اصلی داریم؛ یک ساختمان ۴۳۰۰ متر و همچنين یک سوله ۲۵۰۰ متر است و همچنين این ساختمان با ۱۲ میلیارد و همچنين ۳۰۰ میلیون تومان ساخته شده است.
وی افزود: این مجموعه ۵ طبقه است و همچنين ۸۰ واحد فناور در آن هم استقرار پیدا خواهند کرد که تلاش می‌کنیم فضای کسب و همچنين کار ویژه‌ای در این مرکز ایجاد مي شود و همچنين نخبگان بتوانند به خوبی فعالیت‌های تحقیقی خود را انجام دهند.
دکتر گرجی بیان کرد: اعتبارات تا ۳۰۰ قسمت و بخش رشد کرده است و همچنين سال شمسي آینده یک میلیارد و همچنين ۲۰۰ میلیون تومان به این مجموعه کمک خواهیم کرد.
رئیس پارک علم و همچنين فناوری قزوین یادآور شد: در حال حاضر ۶۰۰ دانشمند و همچنين بررسي کننده و پروهشگر در این پارک سرويس ها و خدمات می‌گیرند و همچنين ۱۹ موسسه تحقیقاتی مهم داریم که پروژه‌های میلیاردی اجرا می‌کنند.

وی با بیان اینکه توربو شارژ کردن موتورهای دیزلی در این پارک طراحی و همچنين تولید می مي شود، گفت: این شرکتها بازوی توانمند دانشگاهی خواهند بود.
دکتر گرجی افزود: ۱۰۶ واحد فناور در پارک قزوین فعالیت می کنند و همچنين دخل و درآمد پارک‌های علم و همچنين فناوری ۶.۵ برابر شده است و همچنين زمینه اشتغال بیش از ۳۰ هزار فرد يا شخص را فراهم کرده است و همچنين محل امنی برای نخبگان محسوب می‌مي شود.
در ادامه دکتر بهروز کمالوندی سخنگوی نهاد انرژی اتمی ایران، گفت: جدیدترین دستاوردهای هسته‌ای کشور در ۲۰ فروردین سال شمسي ۱۳۹۸ رونمایی می مي شود که یکی از مهمترین آنها تولید انبوه اکسیژن ۱۸ است.
کمالوندی با بیان اینکه ساخت اکسیژن ۱۸ جهش بزرگی در علم شیمی اتمی کشور بود، ادامه داد: هم اکنون افزایش تولید ایزوتوپ (اتم) های پایدار این ماده برای مصارف پزشکی و همچنين دارویی در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه تنها پنج کشور دنیا می توانند اکسیژن ۱۸ را تولید کنند، عنوان داشت: قیمت یک لیتر آب سنگین با اکسیژن ۱۸ حدود ۳۰ هزار دلار است که از گران بهایی این فناوری پیشرفته خبر می دهد.
سخنگوی نهاد انرژی اتمی به ابزارهای صنعت و همچنين فناوری به عنوان یک دیپلماسی نوین اشاره کرد و همچنين گفت: پارک‌های علم و همچنين فناوری در کشور هنوز در دوران جنینی به سر می‌برند و همچنين بعد از گذراندن دوران رشد و همچنين رسیدن به بلوغ می‌توانند دستاوردهای بزرگی برای کشور داشته باشند.
شایان ذکر است ساختمان مرکزی پارک علم و همچنين فناوری قزوین به نام دکتر علی اکبر صالحی نامگذاری شده است.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

ساختمان مرکزی پارک علم و همچنين فناوری قزوین افتتاح شد در تاریخ ۲۳ November 1397 | 12:07 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *