ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با یکی از مراکز بین‌المللی – شریف

ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با یکی از مراکز بین‌المللی – شریف

به نقل از شریف: ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با یکی از مراکز بین‌المللی

قائم مقام وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و همچنين هیئت ممیزه مرکزی در آیین تودیع و همچنين معارفه رئیس پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه که در محل این پژوهشگاه برگزار شد، بر ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با یکی از مراکز بین‌المللی تأکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه، دکتر عبدالرضا باقری در این آیین اظهار داشت: نظریه‌پردازی درخصوص علوم انسانی با رویکرد اسلامی از اهداف مهم پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه بوده و همچنين باید مورد توجه جدی قرار گیرد. انجام پژوهش در قلمرو داد و همچنين ستدهای علوم انسانی، نقد مکاتب و همچنين آرای علوم انسانی و همچنين اجتماعی، همکاری با موسسات آموزشی و همچنين پژوهشی مرتبط با علوم انسانی، پژوهش‌های میان رشته‌ای مانند توسعه، دین و همچنين نظام های اجتماعی از دیگر اهداف مندرج در اساسنامه این پژوهشگاه است که باید با جدیت بیشتری دنبال مي شود.
قائم مقام وزیر علوم، بیان کرد: پژوهش در مسائلی که با دین مانند جامعه شناسی دین، روان‌شناسی دین، آسیب‌شناسی اجتماعی نسبت به تدوین و همچنين تهیه متون در حوزه علوم انسانی و همچنين… سرو کار دارد جزء اولویت‌های اصلی این پژوهشگاه است، ضمن اینکه ایجاد ارتباط با مراکز علمی دنیا که در اساسنامه پژوهشگاه نیز تاکید شده باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: براساس ضوابط موجود، دانشگاه‌ها و همچنين موسسات پژوهشی با رعایت در چارچوب ضوابط مربوطه استقلال عمل دارند. آزادی آکادمیک، لازمه تحقیق و همچنين پژوهش به خصوص در حوزه علوم انسانی است. آزادی آکادمیک برای کشف حقیقت و همچنين رشد علوم انسانی و همچنين علوم اسلامی یک ضرورت است سنتی که در حوزه‌های علمیه همیشه مراعات می‌شده است.
دکتر باقری افزود: ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با یکی از مراکز بین‌المللی از دیگر کارهایی است که باید مورد توجه باشد؛ در این ارتباط مسلط بودن و تسلط داشتن اعضای هیئت علمی به یکی از زبان‌های زنده دنیا ضروری است و همچنين باید زیرساخت آموزش زبان برای محققان این مجموعه فراهم مي شود.
وی بیان کرد: جریان‌سازی فرهنگی، علمی و همچنين اجتماعی از دیگر اقداماتی است که پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه باید ایجاد کند. نقش محوری ارتباط با دانشگاه، برگزاری نشست‌ها و همچنين میزگردها می‌تواند در این ارتباط موثر باشد و همچنين همین‌روش آشنا کردن طلاب با علوم انسانی روز.
دکتر باقری، برگزاری جلسات ماهانه اعضای هیئت علمی برای ارائه نقل از‌های تحقیقاتی خود و همچنين بحث و همچنين تبادل نظر اعضا را خواستار شد و همچنين گفت: این پيشامد جديد در کشور ما مورد غفلت است در حالی که باید پژوهش‌های هر فرد مورد نقد و همچنين بررسی و همچنين آشنایی همکاران خود قرار بگیرند تا زمینه‌های رشد بیشتر پژوهشگاه فراهم مي شود.
وی افزود: قانون، استقلال عمل برای هیئت امنای مراکز را محترم شمرده تا تصمیمات مقتضی و همچنين متناسب بگیرند بنابراین هر اقدامی که می‌تواند در راستای انجام ماموریت‌ها کمک کننده باشد قابل تصمیم‌گیری است و همچنين ما در وزارت علوم آماده همکاری در این زمینه هستیم.
دکتر باقری ادامه داد: سیاست‌های وزارت علوم، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين نظارت و همچنين ارزیابی است و همچنين تصمیمات از سوی هیئت‌های امناء مراکز اتخاذ می‌مي شود.
وی با بیان اینکه متون درسی معارف اغلب بیست سال شمسي قبل تدوین شده است و همچنين لذا استادان معارف با همه تلاش‌هایی که در تدریس آنها می‌کنند ممکن است پاسخگوی هم سوال‌ها و همچنين شبهات دانشجویان نباشند، لذا انجام پژوهش‌های مورد نیاز توسط پژوهشگاه برای ارائه پاسخ‌های به روز و همچنين مستدل به شبهات و همچنين سؤالات دانشجویان” تاکید کرد.
در آئین تودیع و همچنين معارفه رئیس پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه، از تلاش‌ها و همچنين سرويس ها و خدمات حجت‌الاسلام و همچنين المسلمین حسن آقانظری رئیس سابق این پژوهشگاه قدردانی و همچنين حجت الاسلام و همچنين المسلمین دکتر علی محمد حکیمیان به عنوان رئیس جدید این پژوهشگاه معرفی شد.
گفتنی است در این مراسم دست يار پژوهشی حوزه‌های علمیه، رؤسای مراکز آموزش عالی استان قم و همچنين برخی مسئولان استان قم نیز حضور داشتند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

 

ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با یکی از مراکز بین‌المللی در تاریخ ۱۷ November 1397 | 8:47 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *