ضرورت تقویت حضور فعال علوم انسانی در سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌های ملی – شریف

ضرورت تقویت حضور فعال علوم انسانی در سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌های ملی – شریف

به نقل از شریف: ضرورت تقویت حضور فعال علوم انسانی در سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌های ملی

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اشاره به اینکه از سال شمسي قبل نقش علوم انسانی در فرآیند برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين سیاستگذاری ملی در زمینه‌های متنوع و گوناگون و مختلف بیشتر شده است؛ بر ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال علوم انسانی و همچنين اجتماعی ایران در ترازهای جهانی با همکاری سایر نهادها و همچنين دستگاه‌های فرهنگی تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی امروز (یکشنبه) در آیین اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: علوم انسانی در سخنان و همچنين دیدگاه‌های استادان و همچنين بزرگان بارها مورد تاکید قرار گرفته است و همچنين جشنواره بین‌المللی فارابی در راستای همین توجه بیشتر به علوم انسانی شکل گرفت و همچنين در توجه بیشتر به اندیشمندان علوم انسانی موثر بوده است.
وی افزود: محور علوم انسانی، انسان است؛ انسان برگزیده مخلوقات خداوند است و همچنين مهم‌ترین سرمایه معنوی، فرهنگی و همچنين اعتقادی ما نیز در حوزه علوم انسانی، جای می‌گیرد. بنابراین برای بررسی و همچنين توجه بیشتر به تاریخ حیات فرهنگی و همچنين اجتماعی ایران باید علوم انسانی را مورد توجه قرار دهیم.
وزیر علوم افزود: جشنواره بین‌المللی فارابی با این هدف برگزار می‌مي شود که از طریق آن هم به پاسداشت جایگاه اندیشمندان و همچنين محققان علوم انسانی همت کرده و همچنين با ارائه تصویر واقعی از کمیت و همچنين کیفیت تولیدات علوم انسانی و همچنين اسلامی، شرایط موجود این علوم در کشور را نشان دهیم و همچنين در همین مسیر همکاران ما در وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا چنین نشست فاخری را برگزار نمایند.
دکتر غلامی افزود: سال شمسي قبل در چنین مناسبتی با کمال افتخار اعلام کردم نهال کاشته شده به درختی پربار تبدیل شد و همچنين امیدوارم ثمرات این رویداد سالانه علمی که به درستی به نام یکی از متفکران نامگذاری شده است، بررسي کننده و پروهشگر مي شود؛ به خصوص آنکه فارابی محققی بود که حیات طیبه انسانی را در بستر جامعه خردمند می‌دانست.
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی فارابی اظهار داشت: سعی کردیم پژوهشگران و همچنين دانشجویان به کاربردی کردن علوم انسانی از طریق توجه به پيشامد جديد‌ها و همچنين نیازهای جامعه ترغیب شوند و همچنين در این دوره از جشنواره حضور انجمن‌های علمی معتبر کشور، استادان به خصوص بانوان بیشتر از دوره‌های قبل اثربخش بوده است.
وی تصریح کرد: در صورتي که جشنواره بین‌المللی فارابی را تصویری از علوم انسانی و همچنين اسلامی و همچنين بستری برای بالندگی آن هم بدانیم، تحقق دیگر اهداف برگزاری آن هم نیازمند توجه، دقت و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی است که دبیرخانه جشنواره این موارد و نکات را با همکاری انجمن‌های علمی برای دوره‌های بعد مورد توجه قرار دهد.
وزیر علوم گفت: بررسی روند دوره‌های اخیر جشنواره بین‌المللی فارابی به ویژه نتایج تيم‌های علمی دوره دهم و همچنين اهتمام هر چه بیشتر در حوزه علوم انسانی کشور به روشنی نشان می‌دهد مسئولیت همه در این زمینه باید مضاعف مي شود. از این رو باید برآوردی مستمر از وضعیت علوم انسانی و همچنين اسلامی در کشور توسط دبیرخانه جشنواره بر اساس الگوهای علمی و همچنين روش‌شناختی ارائه مي شود.
دکتر غلامی تاکید کرد: پایش منظم و همچنين سالانه تولیدات علوم انسانی در ایران، وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری را در مسیر تدوین وتنظیم فوری بسته‌های سیاستی دقیق و همچنين مناسب شامل حراست از زبان فارسی، ماموریت اجتماعی در همه زمینه‌ها و همچنين رعایت اخلاق پژوهش یاری مي کند.
وی تصریح کرد: ضرورت دارد با تقویت شبکه اجتماعی نخبگان علوم انسانی برای گسترش تعاملات علمی داخلی و همچنين ارتباطات علمی با سایر منطقه ها و مناطق علمی دنیا تلاش ویژه صورت گیرد. به ویژه در شرایط فعلی، این ضرورت بیشتر احساس می مي شود.
وزیر علوم تاکید کرد: جشنواره بین‌المللی فارابی باید منعکس کننده تمام نظریه‌های علوم انسانی و همچنين اسلامی باشد. دبیرخانه این جشنواره باید برای ایجاد فضای مناسب برای گفت‌وگوی سازنده میان مدیران و همچنين نخبگان کشور بکوشد؛ چرا که بخشی از معظلات و مسائل و مشکلات فعلی کشور ناشی از فقدان چنین گفت‌وگو و همچنين احساس اثربخشی است.
وزیر علوم افزود: با توجه به اهمیت بهره بري و استفاده از قدرت علمی دانشگاه‌های معتبر سراسر کشور گفت: مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است در دوره‌های آینده بهره بري و استفاده بیشتری از این ظرفیت پهناور و بزرگ صورت گیرد.
م.ع ۶۰/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

ضرورت تقویت حضور فعال علوم انسانی در سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌های ملی در تاریخ ۷ November 1397 | 12:22 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *