ضرورت تقویت سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و همچنين اخلاقی در بین دانشجویان – شریف

ضرورت تقویت سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و همچنين اخلاقی در بین دانشجویان – شریف

به نقل از شریف: ضرورت تقویت سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و همچنين اخلاقی در بین دانشجویان

دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: باید سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و همچنين اخلاقی را در بین دانشجویان تقویت کنیم تا شاهد افزایش اقتدار و همچنين حرمت بیشتر دانشگاه باشیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر غلامرضا غفاری در جمع مدیران فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌ها در دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: هم اکنون نهاد دانشگاه از نهادهای مورد اعتماد جامعه است و همچنين امکان افزایش اقتدار و همچنين سرمایه آن هم نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه نیروهای انسانی شاغل در قسمت و بخش فرهنگی دانشگاه‌ها نقش مهمی در تقویت سرمایه‌های اجتماعی و همچنين فرهنگی دانشجویان دارند گفت: امروزه در مقیاس ملی، دانستن نبض فرهنگی جامعه برای تمام سیاست‌گذاران فرهنگی و همچنين اجتماعی یک ضرورت جدی است که در این راستا دانش تحلیل فضای مجازی یک ضرورت است.
در ادامه این نشست، مدیرکل پشتیبانی مسائل فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، گفت: از زمان حضور دکتر غفاری به عنوان دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، بحث دانشگاه مؤثر در این وزارت خانه دنبال شد و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های متعددی تعریف کردیم.
وی افزود: دانشگاه یک زیست جهانی و همچنين فضای جدیدی برای دانشجو است؛ دانشگاه به مثابه یک رنگین کمان کل تعاملات انسانی را دربرمی گیرد.
عسکری با بیان اینکه زیست دانشجویی از حس بلوغ رفتاری شکل می‌گیرد افزود: دانشگاه باید مسائل را رصد کند و همچنين راهکار نیز ارائه دهد و همچنين بسترسازی را نیز جدی بگیرد.
وی اظهار داشت: همه ما در حوزه فرهنگی و همچنين اجتماعی باید کنشگر باشیم و همچنين به ارتقای سرمایه اجتماعی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنیم و همچنين ناگزیریم که مشارکت دانشجویان را در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها افزایش دهیم.
عسگری تصریح کرد: نقطه مقابل مشارکت دانشجویان، انزوا است که در صورتي که براساس پژوهش‌های علمی، مشارکت را خوب سامان ندهیم شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.
وی گفت: باید تدابیری اتخاذ کرد تا شاهد پیوستگی خانواده دانشگاه باشیم و همچنين با توجه به تأثیر مثبت مبانی هویت‌ساز می‌قدرت به عنوان دانشگاه مؤثر وارد شدن کنیم و همچنين بحث آموزش و همچنين تغییر در برخی آیین‌نامه‌ها و همچنين برگزاری رویدادهای دانشجویی را جدی بگیریم.
عسکری با تأکید بر اهمیت سه حوزه انجمن علمی، کانون‌های فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين نشریات، تصریح کرد: فضای دانشگاه با فضای بیرون متغاير و متفاوت است ولی دانشگاه دانشجویان را برای زندگی اجتماعی آماده می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت کانون‌های فرهنگی و همچنين اجتماعی گفت: این محیط به ذات خود محیط فعالی است و همچنين این کانون‌ها به دلیل ظرفیت‌های بالایی که در هنر وجود دارد، می‌توانند در حفظ مبانی تمدنی به ما کمک کنند.
مدیرکل پشتیبانی مسائل فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم با نظر بر اینکه دانشجویان باید احساس کنند در سرنوشت خود سهیم خواهند بود، عنوان کرد: در این راستا سامانه جامع نشریات را راه‌اندازی کرده‌ایم تا فضای دانشگاه به سمت استانداردها برود. علی رغم تمام معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی تمام الزامات را فراهم کرده‌ایم زیرا باید عزمی جدی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در جشنواره قرآن و همچنين عترت شاهد حضور ۳۵۰ هزا نفری دانشجویان در فعالیت‌های قرآنی بودیم، ادامه داد: در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم توجه زیادی به مبانی انقلابی در دانشگاه‌ها شده است و همچنين از خانواده های شهدا در دانشگاه‌ها تجلیل به عمل آمد. همچنین حضور دانشجویان در پیاده‌روی اربعین و همچنين کنگره شهدا نشان از مشارکت مسئولانه قسمت و بخش فرهنگی وزارت علوم و همچنين نهاد بسیج دانشجویی است و همچنين ما ناگزیریم تا برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی اقتضایی متناسب با دانشگاه‌ها را داشته باشیم و همچنين در جهت تقویت دینی حرکت کنیم.
عسکری افزود: دانشگاه قلب تپنده جامعه است و همچنين معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها می‌توانند قلب دانشگاه‌ها باشند. عناصر فرهنگی باید مواجه عقلانی با مسائل داشته باشند و همچنين در دانشگاه‌ها باید نقادی عالمانه باشد.
دکتر زهرا پارساپور مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم نیز در این نشست گفت: یکی از بحث‌های مورد توجه، موضوع بحران مخاطب و همچنين کمّی مشارکت دانشجویان است. ما برای مجموعه‌های فرهنگی ۶ هزار نفری و همچنين بالاتر کار فرهنگی انجام می‌دهیم و همچنين باید مخاطبان خود را بیشتر کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای شروع هر فعالیتی باید ابتدا خودمان به آن هم فعالیت باور داشته باشیم و همچنين سپس مطمئن از نتیجه باشیم، تصریح کرد: صرف بودجه برای هر فعالیت فرهنگی که حس کنم مخاطب ندارد، قابل تامل است؛ همچنین باید نیاز فرهنگی مدیران و همچنين خواسته دانشجویان شناخته مي شود تا این دو خواسته را به هم نزدیک کنیم.
دکتر پارساپور ادامه داد: در صورتي که دانشجو نیازی دارد ولي بايد توجه داشت خواسته‌اش نیست باید تدبیری اندیشید که نیازش را در قالبی ارائه دهیم که مورد توجه وی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون شبکه افکارسنجی دانشگاه‌های دولتی ایران شکل گرفته است گفت: جلسه آموزش کارشناسان ما در هفته قبل برگزار شد.
دکتر پارساپور با نظر بر اینکه با اهمیت دادن به اولویت‌‌‌های دانشجویان می‌قدرت شاهد فضایی شاد در دانشگاه‌ها بود گفت: طراحی اردوها برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و همچنين دید و همچنين بازدید دانشگاهی در راستای تقویت هویت دانشگاهی قرار داده شده است که این دید و همچنين بازدید در ۲۰ دانشگاه کشور به صورت پایلوت اجرا می‌مي شود.
گفتنی است شصت و همچنين هفتمین گردهمایی سراسری مدیران فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی کشور با موضوع دانشگاه اجتماعی، مسئولیت‌های اجتماعی و همچنين سیاست‌گذاری فرهنگی در دانشگاه، روز قبل در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شده و همچنين امروز به پایان خواهد رسید.
م. ع ۶۰/‏ ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

 

ضرورت تقویت سرمایه‌های فرهنگی، اجتماعی و همچنين اخلاقی در بین دانشجویان در تاریخ ۱۰ November 1397 | 2:20 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *