قرار گرفتن قریب به ۳۰ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های مهم دنیا/ اداره کلیه مسائل مهم کشور توسط دانشگاهیان و همچنين نیروی متخصص داخلی – شریف

قرار گرفتن قریب به ۳۰ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های مهم دنیا/ اداره کلیه مسائل مهم کشور توسط دانشگاهیان و همچنين نیروی متخصص داخلی – شریف

به نقل از شریف: قرار گرفتن قریب به ۳۰ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های مهم دنیا/ اداره کلیه مسائل مهم کشور توسط دانشگاهیان و همچنين نیروی متخصص داخلی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خدمت ملت شریف ایران و همچنين گرامیداشت یاد همه جوانانی که برای پیروزی این انقلاب خون خود را نثار کردند گفت: امروزه ایران با سربلندی در رتبه ۱۶ تولید علم جهان قرار گرفته و همچنين دانشگاه‌های متعددی از کشورمان؛ قریب به ۳۰ دانشگاه جزو دانشگاه‌های مهم دنیا می‌باشند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در گفت و همچنين گو با “رادیو جوون” اظهار داشت: وزارت علوم مجموعه‌ای از نظام اسلامی است که از ابتدای پیروزی انقلاب وظایف مهمی را به دست داشته؛ تا به امروز تلاش جوانان در کنار استادان، دستاوردهای خوبی را برای کشورمان به ارمغان آورده است.
وی درخصوص تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با کمبود نیروی انسانی متخصص جوون در کشور روبه‌رو بودیم؛ زیرا تعداد دانشگاه‌ها کم و همچنين ظرفیت‌هایی که جذب می‌شدند با توجه به شرایط خاص قبل از انقلاب محدود بود و همچنين لذا اغلب کارهایی که نیاز به متخصص و همچنين کارشناس داشت یا بدون کارشناس انجام می‌گرفت یا بعضاً در مراکزی مثل مراکز نظامی، صنعتی و همچنين نفت و همچنين غیره با کارشناسان خارجی اداره می‌شد.
دکتر غلامی افزود: از دهه اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در یک حرکت‌های بسیار خوب، مجموعه دانشگاه‌ها شکل گرفتند؛ توسعه پیدا کردند و همچنين پذیرش دانشجو و همچنين تربیت نیروی انسانی جزء اهداف اصلی بود که به خوبی بررسي کننده و پروهشگر شد. امروزه تمام مسائل مهم کشورمان توسط کارشناسان و همچنين نیروی متخصص داخلی اداره می‌مي شود و همچنين این دستاورد بسیار بزرگی است.
وی خاطرنشان کرد: بعد از آن هم و همچنين در مراحل بعدی وظایف وزارت علوم، دانشگاه‌ها و همچنين مراکز تحقیقاتی، انجام پژوهش برای رفع نیازهای پژوهشی و همچنين به دست آوردن یافته‌های جدید علمی بود که آن هم هم به خوبی در دهه دوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با شکل‌گیری تحصیلات تکمیلی و همچنين مقاطع کارشناسی ارشد و همچنين دکتری در دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها شکل گرفت.
وی در پاسخ به این سئوال که “به نظر تو مهم‌ترین درخواست دانشجویان از مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری چیست؟ ” گفت: دانشجویان ما درخواست‌هایشان حول دو محور اصلی قرار دارد؛ آنها معمولاً بحث علمی را دوست دارند و همچنين می‌خواهند دانش به روز داشته باشند و همچنين توانایی‌های علمی‌شان تقویت مي شود و همچنين در این راستا اکثر قریب به اتفاق دانشگاه‌های ما قدرت ارائه آن هم را دارند.
وی در زمینه محور دوم خواسته‌های دانشجویان تصریح کرد: نگرانی که این روزها بخصوص برای جوانان ما وجود دارد، بحث اشتغال بعد از فارغ‌التحصیلی است که طبعاً دانشگاه‌ها خیلی نقش مستقیمی ندارند و همچنين در واقع قسمت و بخش‌های صنعتی و همچنين مجموعه‌های بیرون دانشگاه باید با فعالیت‌های اقتصادی و همچنين فراهم کردن زیربناهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای اشتغال عمومی شامل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی زمینه را آماده کنند.
وزیر علوم عنوان کرد: تلاش دانشگاه‌ها بخصوص در یک سال شمسي و همچنين نیم قبل این بوده که همراه با آموزش‌های رسمی، دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنين آماده‌سازی برای اشتغال را انجام دهند؛ در کنار تحصیلات، کارگاه‌هایی که آنها را با کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل‌هایی که در بیرون منتظر این نوع فارغ‌التحصیلان با این مدرک تحصیلی ارائه می‌مي شود، برگزار شده است. ارزیابی‌ها هم نشان می‌دهند که دانشجویان نیز استقبال خوبی از این دوره ها و همچنين کارگاه ها داشته اند.
وی در پاسخ به این سئوال که “برای تشویق دانشجویان به حوزه پژوهش و همچنين جلوگیری از خرید پایان‌نامه و همچنين مقاله چه تدابیری اندیشیده شده” اظهار داشت: عموم دانشجویانی که از دانشگاه‌های خوب با تلاش خودشان دارند تمام وقت تحصیل می‌کنند از این نوع تخلفات علمی پژوهشی مبرا خواهند بود. متاسفانه در هر قسمت و بخش و همچنين گروهی افرادی پیدا می‌شوند که به علت مشغله‌های فردی زیاد و همچنين تحصیل توام با اشتغال و همچنين در مراکز علمی که نظارت مطلوبی از طریق سیستم خودشان روی آنها اعمال نمی‌مي شود ممکن است این اتفاقات رخ بدهد.
دکتر غلامی افزود: تلاش زیادی کردیم که با بخشنامه‌های انضباطی که به دانشگاه‌ها ارسال شده و همچنين همکاری که با نیروی انتظامی و همچنين قوه قضائیه گرفته شده به علت آنکه این تخلفات علمی جرم و جنايت نیز محسوب می‌مي شود، جلوی این تخلفات را بگیریم. دانشجویان ما که در دانشگاه‌های خوب و همچنين توانمند تحصیل می‌کنند قطعاً خودشان اهل این تخلفات نیستند و همچنين با آن هم نیز برخورد می‌کنند.
به گفته وزیر علوم، در این زمینه نظارت به دو روش تنظیم و همچنين استانداردسازی ظرفیت‌ها بر اساس هیئت علمی که دارند و همچنين همچنین برخوردهای انضباطی و همچنين از طرف نیروی انتظامی و همچنين قوه قضائیه نیز صورت می‌گیرد.
دکتر غلامی پاسخ به سئوالی مبنی بر آنکه در زمینه امکانات رفاهی، حمل و همچنين نقل و همچنين خوابگاه‌های دانشجویان در سال شمسي جدید چه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای دارید؟ اظهار داشت: در سال شمسي تحصیلی که در آن هم هستیم می‌قدرت گفت هیچ دانشجویی نیست که درخواست وام داشته باشد و همچنين به او وام تعلق نگیرد. سرمایه خوبی برای صندوق رفاه دانشجویان فراهم شده که بتواند به تمام دانشجویان وام بدهد و همچنين بخصوص برای دانشجویان دکترا که بعضاً متاهل خواهند بود ۷۰۰ هزار تومان به صورت ماهیانه وام اعطا می‌مي شود.
وی افزود: برای همه دانشجویان در صورت درخواست یک وام اضطراری سه میلیون تومانی داده می‌مي شود و همچنين وام ودیعه مسکن نیز به دانشجویان متاهل اعطا می‌مي شود؛ البته ممکن است این رقم‌ها با هزینه‌هایی که وجود دارد خیلی قابل توجه نباشد ولی در حوزه زندگی دانشجویی می‌تواند مؤثر باشد.
دکتر غلامی درخصوص وضعیت خوابگاه‌ها خاطرنشان کرد: خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی در دو سال شمسي قبل اکثراً بازسازی، نوسازی و همچنين درجه‌بندی شده‌اند. هم اکنون خوابگاه درجه ۵ در سطح دانشگاه‌های کشور وجود ندارد؛ اغلب خوابگاه‌ها درجه ۳ و همچنين تعداد کمی نیز ممکن است درجه ۴ باشند و همچنين با توجه به اینکه بازسازی خوابگاه‌ها عموماً در فصل تابستان انجام می‌مي شود که امیدواریم بازسازی‌ها در تابستان ۱۳۹۸ هم ادامه پیدا کند.
وی درخصوص حمل و همچنين نقل در دانشگاه‌ها افزود: این امر در دانشگاه‌هایی که با شهرستان فاصله دارند و همچنين یا دانشگاه‌هایی که دارای سایت بزرگی خواهند بود، معمول است. در دانشگاه‌های دولتی و همچنين غیردولتی نیز با قراردادهایی که با شرکت‌های حمل و همچنين نقل منعقد می‌کنند، سرویس‌هایی ارائه می‌کنند و همچنين در این خصوص توصیه می‌کنیم که حتماً با شرکت‌هایی که توانایی فنی و همچنين تجهیزاتی مطلوب و همچنين استاندارد دارند، قرارداد منعقد کنند و همچنين به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها نباید در ارائه سرویس مطمئن کوتاهی مي شود.
وزیر علوم در خاتمه ضمن آرزوی سربلندی و همچنين توفیق برای همه جوانان عزیز کشورمان خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی و همچنين آینده کشورمان بر دوش این جوانان عزیز است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷
 

قرار گرفتن قریب به ۳۰ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های مهم دنیا/ اداره کلیه مسائل مهم کشور توسط دانشگاهیان و همچنين نیروی متخصص داخلی در تاریخ ۱۵ November 1397 | 10:52 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *