قرار گرفتن ۲۹ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا/ ۲۰۰ بررسي کننده و پروهشگر ایرانی در جمع یک قسمت و بخش دانشمندان برتر دنیا – شریف

قرار گرفتن ۲۹ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا/ ۲۰۰ بررسي کننده و پروهشگر ایرانی در جمع یک قسمت و بخش دانشمندان برتر دنیا – شریف

به نقل از شریف: قرار گرفتن ۲۹ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا/ ۲۰۰ بررسي کننده و پروهشگر ایرانی در جمع یک قسمت و بخش دانشمندان برتر دنیا

قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی اظهار داشت: ایران، اثرگذارترین کشور از نظر علمی در منطقه است و همچنين در سال شمسي جاری میلادی، ۲۹ دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری که در محل این وزارت برگزار شد گفت: روند رشد دانشگاه‌های ایران در جایگاه‌های بین‌المللی روند صعودی داشته است؛ به طوری که تعداد دانشگاه‌های برتر ایران از ۱۳ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۷ به ۱۸ دانشگاه در ۲۰۱۸ و همچنين ۲۹ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۹ افزایش یافته است و همچنين ۲۰۰ بررسي کننده و پروهشگر ایرانی در فهرست یک قسمت و بخش دانشمندان برتر دنیا خواهند بود.
وی تصریح کرد: بین‌المللی‌سازی آموزش عالی از سیاست‌های کلان وزارت علوم می‌باشد و همچنين در کنار توسعه آموزش‌های فنی و همچنين حرفه‌ای، اجرای آمایش آموزش عالی و همچنين بهره بري و استفاده از نتایج پژوهش در جامعه از اولویت‌های برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی این وزارت است.
دکتر سالارآملی با اشاره به تولید ۲درصد از علم دنیا توسط محققان ایرانی گفت: برای بهره بري و استفاده از ۹۸ قسمت و بخش بقیه علم دنیا که توسط کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف تولید می‌مي شود، باید همکاری‌های دانشگاهی خود را گسترش دهیم.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم افزود: انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلی، شرکت استادان در سمینارها و همچنين کارگاه‌های علمی و همچنين تبادل استادان و همچنين دانشجویان از محورهای عمده همکاری‌های بین دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های خارجی است و همچنين در نتیجه این فعالیت‌ها حداقل ۱۰۰۰ فناوری و همچنين دانش فنی وارد کشور شده است.
وی افزود: تا این برهه زمانی از سال شمسي جاری به روش میانگین در هر هفته ۱۰ هیئت دانشگاهی خارجی وارد ایران می‌شوند و همچنين ۲۱۰۰ بررسي کننده و پروهشگر و همچنين اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های خارجی به ایران سفر نموده اند.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل با اشاره به مسافرت ۱۰۰۳ بررسي کننده و پروهشگر ایرانی برای حضور در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های علمی در خارج از کشور گفت: در چند ماهه اخیر سال شمسي جاری ۳۹۵ بررسي کننده و پروهشگر و همچنين عضو هیئت علمی ایرانی برای فرصت مطالعاتی کوتاه مدت، شرکت در سمینار علمی و همچنين بهره بري و استفاده از امکانات آزمایشگاهی به خارج از کشور سفر نموده اند.
وی با اعلام اینکه وزارت علوم کشورهای هدف برای دیپلماسی علمی را به دو تيم کشورهای همسایه و همچنين اسلامی و همچنين تيم کشورهای توسعه‌یافته دارای دانش فنی بالا تقسیم‌بندی کرده است؛ گفت: کشورهایی مانند سوریه، عراق، افغانستان، یمن و همچنين لبنان در تيم اول و همچنين کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، اتریش، روسیه، چین و همچنين کره جنوبی در تيم دوم قرار دارند.
رئیس مرکز همکار‌ی‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم اظهار داشت: همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه‌های کشور با رویکرد برد – برد است و همچنين در کنار انتقال دانش فنی از کشورهای توسعه یافته، ایران نیز دستاوردهای علمی مهمی دارد و همچنين کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف علاقه‌مند به همکاری علمی با ایران خواهند بود.

 

* تعیین تعدادی از دانشگاه‌های کشور به عنوان مسئول راهبری همکاری علمی با کشورهای هدف
در ادامه دکترعطاءالله کوهیان، دست يار همکاری‌های علمی و همچنين نهاد‌های تخصصی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم گفت: با هدف انسجام بخشی، هماهنگی بیشتر و همچنين ایجاد وحدت رویه در زمینه همکاری‌های دانشگاه‌های ایران و همچنين خارج از کشور، دانشگاه تهران به عنوان مسئول راهبری با اتحادیه اروپا، علم و همچنين صنعت با آلمان، صنعتی امیرکبیر با فرانسه، خوارزمی با اتریش، صنعتی اصفهان با سویس، تبریز با ترکیه و همچنين سیستان و همچنين بلوچستان با پاکستان تعیین شده‌اند.
وی افزود: وزارت علوم وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی با سایر دستگاه‌های اجرایی، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين نظارت را به دست دارد و همچنين مسئولیت اجرا و همچنين اقدامات عملی با دانشگاه‌های کشور است.
دست يار رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم با اشاره به اینکه در چهار سال شمسي قبل، عملکرد دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی از نظر همکاری‌های علمی بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گرفته است، گفت: در ۲۸ بهمن ماه سال شمسي جاری در دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران، دانشگاه‌های برتر بر اساس نتایج آخرین ارزیابی معرفی می‌شوند.

 

*تدوین کتاب «فارسی‌گستری در گیتی» توسط معاونت زبان فارسی و همچنين ایران‌شناسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم
دکتر بهادر باقری، دست يار زبان فارسی و همچنين ایران شناسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم نیز در این نشست خبری با تاکید بر اینکه وزارت علوم پهناور و بزرگ‌ترین نقش را در گسترش زبان فارسی با روش آکادمیک در دنیا دارد گفت: کتاب «فارسی گستری در گیتی» شامل مقالات و همچنين کتاب‌های استادان اعزامی زبان فارسی به کشورهای خارجی، در حال تدوین است.
وی با اشاره به اینکه در ۴ دهه بعد از انقلاب اسلامی تعداد ۳۰۰ استاد زبان فارسی به دانشگاه‌های خارج از کشور اعزام شده‌اند گفت: این استادان نماینده فرهنگ ایران خواهند بود؛ با فرهنگ و همچنين ادبیات کشور مقصد آشنا خواهند بود و همچنين تنها یک زبان‌آموز صرف نیستند.
دکتر باقری اظهار داشت: هم اکنون در ۲۰۰ دانشگاه دنیا زبان فارسی به عنوان یک رشته تحصیلی یا زبان آموزشی رشته‌های دیگر آموزش داده می‌مي شود و همچنين در ۶۰ کشور دنیا نیز کرسی زبان فارسی دایر است.
دست يار زبان فارسی و همچنين ایران شناسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی گفت: با کمک دانشگاه پیام نور و همچنين برخی دانشگاه‌های دیگر، آموزش زبان فارسی را به صورت مجازی راه‌اندازی خواهیم کرد تا علاقه‌مندان بتوانند از سراسر دنیا آموزش زبان فارسی دریافت کنند.
وی با اشاره به آموزش ۵۰۰۰ دانشجو در خارج از کشور به زبان فارسی گفت: متقاضیان تحصیل در ایران باید در آزمون سامفا شرکت کنند که در این راستا چهارمین دوره این آزمون در ایران و همچنين با کمک نهاد سنجش آموزش کشور و همچنين وزارت آموزش و همچنين پرورش در کشورهای عراق، لبنان، گرجستان و همچنين بنگلادش برگزار شد.
م.ع ۶۰/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

قرار گرفتن ۲۹ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا/ ۲۰۰ بررسي کننده و پروهشگر ایرانی در جمع یک قسمت و بخش دانشمندان برتر دنیا در تاریخ ۹ November 1397 | 2:42 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *