لزوم ایجاد شرایط مساعد به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوون واجد صلاحیت/ غرض از ایجاد تغییرات، کمک به رشد و همچنين بالندگی علمی – فرهنگی کشور است – شریف

لزوم ایجاد شرایط مساعد به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوون واجد صلاحیت/ غرض از ایجاد تغییرات، کمک به رشد و همچنين بالندگی علمی  – فرهنگی کشور است – شریف

به نقل از شریف: لزوم ایجاد شرایط مساعد به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوون واجد صلاحیت/ غرض از ایجاد تغییرات، کمک به رشد و همچنين بالندگی علمی – فرهنگی کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: انتظار می‌رود تا سرپرست جدید موسسه پژوهشی حکمت و همچنين فلسفه ایران با احترام به اساتید موسسه و همچنين بهره بري و استفاده از کمک‌های فکری آنان، شرایط مساعدی را به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوون واجد صلاحیت خوش آتیه کشور زیر نظر صاحب‌نظران فراهم کند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، آیین تودیع دکتر غلامحسین خسروپناه رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و همچنين فلسفه ایران و همچنين معارفه دکتر غلامرضا ذکیانی سرپرست جدید این موسسه با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر مسعود برومند دست يار پژوهشی وزیر علوم، دکتر سیمایی‌صراف دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزیر علوم، دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنين جمعی از فیلسوفان و همچنين محققان برجسته کشور برگزار شد.
دکتر غلامی در این مراسم با بیان اینکه موسسه حکمت و همچنين فلسفه از زمان تاسیس در سال شمسي ۱۳۵۰ به تا حال، شامل قدیمی‌ترین و همچنين معتبرترین مرکز پژوهشی فلسفه در ایران محسوب می مي شود، اظهارداشت: رسالت موسسه از آغاز به تا حال چه زمانی که به صورت نهادی غیردولتی فعالیت می‌کرد و همچنين چه زمانی که یکی از پژوهشکده‌های پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی بود و همچنين چه در سال شمسي‌های اخیر که خود به یک موسسه پژوهشی مستقل تبدیل شده است، توجه به جریان‌های فکری و همچنين فلسفی تاثیرگذار، احیای میراث غنی فلسفه ایران و همچنين جلب توجه جهانیان به آن هم و همچنين برقراری ارتباط با فیلسوفان و همچنين پژوهشگران ایرانی با فیلسوفان و همچنين پژوهشگران غربی و همچنين شرقی بوده است.
وی با بیان اینکه عملکرد این موسسه در پژوهش، آموزش و همچنين نشریه حکمت و همچنين فلسفه نشان می‌دهد که این نهاد تا حدود زیادی در انجام رسالت خود موفق بوده است، افزود: فعالیت این موسسه در طول این سال شمسي‌ها، به گونه‌ای بوده که گذر زمان و همچنين فراز و همچنين فرودهای سیاسی و همچنين اجتماعی نتوانسته آن هم را از تحقق و همچنين نسبی اهدافش بازدارد.
دکتر غلامی تصریح کرد: متفکران، نویسندگان و همچنين مترجمان بسیاری در عرصه فلسفه خود را وامدار انجمن حکمت می‌دانند و همچنين شاید به همین دلیل بود که برخی از بزرگان انقلاب اسلامی تأکید داشتند باید مراقبت کرد تا این نهاد از گزندهای احتمالی مصون بماند و همچنين با عنوان و همچنين ساختاری متغاير و متفاوت در مسیر تحقق رسالت خود پیش رود.
وزیر علوم ادامه داد: نتیجه این دوراندیشی و همچنين حسن تدبیر این بود که در خلال سالیان دراز این موسسه توانسته بود در زمینه‌های گوناگون منطق، فلسفه اسلامی، فلسفه غربی، عرفان اسلامی، دین پژوهی مقایسه‌ای و همچنين مطالعات علمی زمینه مساعدی را برای پژوهش‌های ماندگار فراهم کند.
وی تصریح کرد: به کمک متفکران گرانقدر و همچنين سرشناسی مانند توشی هیکو و همچنين نیز هانری کوربن آثاری از سنت اسلامی احیا و همچنين به جهانیان معرفی شد؛ به طوری که مبانی نظری و همچنين ثمرات آن هم، از سوی این متفکران و همچنين دیگر استادان شاخص مانند دکتر حائری یزدی، استاد جلال‌الدین همایی و همچنين استاد سید جلال‌الدین آشتیانی و همچنين دیگران تدریس شد.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه با تلاش متفکران، پژوهش‌های نوین و همچنين ماندگاری در منطق جدید و همچنين فلسفه علم پدید آمد و همچنين منتشر شد و همچنين نسل‌هایی از دانشجویان و همچنين محققان تربیت شدند که خود به غنای فکر کردن و انديشيدن فلسفی در ایران کمک کردند، گفت: گسترش تحولات اجتماعی و همچنين فرهنگی در دنیای امروز اندیشه فلسفی را به روش جدی تحت تأثیر قرار داده است. کافیست به دانش‌هایی بنگریم که فکر کردن و انديشيدن فلسفی به شکلی عمیق در آن هم‌ها رخنه کرده و همچنين موجب شکل‌گیری زمینه های میان رشته شده است.لذا می‌توانیم انبوهی از مسائل را در اخلاق، سیاست، روانشناسی، مطالعات فرهنگی، علوم پایه و همچنين دیگر رشته‌های علمی فهرست کنیم که اندیشه فلسفی در آنها نه تنها دقت و همچنين صحت مفاهیم و همچنين روش اجرایی را بررسی و همچنين سنجش می‌کند بلکه خود زمینه‌ساز شکل‌گیری پرسش‌های جدید و همچنين خلاقیت‌هایی برای مواجهه با این پرسش‌ها شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه فلسفه ذهن را ورزیده‌تر و همچنين به مسائلی انسانی حساس‌تر می‌کند، افزود: بی‌جهت نیست که در دهه‌های اخیر اشتیاق به کاربردی شدن اندیشه فلسفی و همچنين بهره بري و استفاده از آن هم در زندگی روزمره تا این حد بیشتر شده است چراکه امروزه به نظر می‌رسد، اندیشه فلسفی فهمی را در اختیار ما می‌گذارد که می‌تواند در موقعیت‌های ملموس کارایی داشته باشد.
دکتر غلامی با تاکید بر اینکه موسسه پژوهشی حکمت و همچنين فلسفه ایران در رشد و همچنين غنای اندیشه فلسفی در کشور سهم بسزایی داشته است و همچنين بزرگان این موسسه در این امر بسیار موثر بودند، ادامه داد: برای بهره بري و استفاده بیشتر و همچنين مطلوب تر از دانش و همچنين تجربه صاحب‌نظران مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است که هر چند سال شمسي یکبار مدیریت نهادهای علمی تغییر کند و همچنين فرصت فعالیت خلاقانه در عین بهره بري و استفاده از تجربه مدیران قبلی در اختیار اشخاص دیگر قرار گیرد.

وزیر علوم با اشاره به انتصاب سرپرست جدید موسسه اظهار داشت: غرض از ایجاد تغییرات، کمک به رشد و همچنين بالندگی علمی و همچنين فرهنگی کشور است لذا با توجه به سوابق و همچنين تجارب علمی و همچنين مدیریتی دکتر ذکیانی، انتظار می‌رود ایشان با همکاری اعضای هیئت علمی و همچنين هیئت امنا، روند تحقق اهداف موسسه مبتنی بر رسالت‌های آن هم را سرعت بیشتری ببخشد.
دکتر غلامی به انتظارات وزارت علوم و همچنين مجموعه حکومت جمهوری اسلامی ایران از دکتر ذکیانی به عنوان سرپرست جدید موسسه اشاره کرد و همچنين گفت: انتظار می‌رود تا سرپرست جدید برای بهبود نظام اداری موسسه تلاش موثر داشته باشد و همچنين با توجه به میزان بودجه این موسسه در شرایط کنونی کشور و همچنين با پرهیز از هزینه‌های غیرضروری، ارتقای سطح علمی موسسه را در اولویت قرار دهد.
وی افزود: همچنین اجرا و همچنين تکمیل طرح‌های پژوهشی پهناور و بزرگ نظیر طرح ملی و همچنين ارزشمند تهیه و همچنين نشر مجموعه آثار ابن سینا که مایه سربلندی کشور در صحنه بین‌المللی خواهد بود به روش جدی پیگیری مي شود و همچنين روابط موسسه با دیگر نهادهای علمی کشور و همچنين نهادهای علمی – بین‌المللی و همچنين متفکران برجسته جهان برقرار تقویت مي شود تا زمینه معرفی حکمت اسلامی و همچنين بهره بري و استفاده پژوهشگران داخلی از دانش و همچنين توانایی‌های پژوهشگران خارجی فراهم مي شود.
دکتر غلامی همچنین احترام به اساتید موسسه و همچنين بهره بري و استفاده از کمک‌های فکری آنان در ایجاد تعامل مناسب و همچنين سازنده با اعضای هیئت علمی برای فعالیت و همچنين ایجاد شرایط مساعد به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوون واجد صلاحیت خوش آتیه کشور زیر نظر صاحب‌نظران فراهم کند را به عنوان یکی دیگر از انتظارات وزارت علوم از دکتر ذکیانی مطرح کرد.

*اقدامات اولیه برای تبدیل موسسه به پژوهشگاه انجام شده است

دکتر خسروپناه رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و همچنين فلسفه ایران نیز در ادامه این مراسم ضمن ابراز خرسندی نسبت به انتصاب دکتر ذکیانی به عنوان سرپرست جدید این موسسه گفت: یقیناً دکتر ذکیانی که فرزند جنگ خواهند بود و همچنين عملاً نیز ایثار خود را در آن هم زمان نشان دادند، در این زمان نیز ایثار علمی خود را در موسسه حکمت و همچنين فلسفه نشان داده و همچنين سبب ارتقای آن هم بیش از پیش خواهند شد.
وی در ادامه گزارشی از عملکرد این موسسه طی ۷ سال شمسي و همچنين نیم اخیر ارائه کرد و همچنين افزود: طی این مدت، ۱۷ عضو جدید از مجموع ۲۸ عضو هیئت علمی در این موسسه جذب شد. همچنین نشست‌های میان رشته‌ای بسیاری با موضوعات متنوع و گوناگون و مختلف شامل فلسفه ورزش، فلسفه اقتصاد، فلسفه هنر و همچنين… برگزار شد.
رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و همچنين فلسفه ایران در خصوص ضرورت تبدیل این موسسه به پژوهشگاه، اظهار داشت: به دلیل برخورداری این موسسه از پتانسیل‌های متنوع و گوناگون و مختلف، طی این مدت تلاش کردیم تا موسسه به پژوهشگاه تبدیل مي شود، بر همین اساس اکنون اقدامات اولیه آن هم انجام شده که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این امر بررسي کننده و پروهشگر مي شود.
دکتر خسروپناه در ادامه به نشر شش شماره مجله ترنم حکمت، هفت شماره مجله بین‌المللی اشراق به زبان روسی و همچنين انگلیسی، تقدیر و همچنين تجلیل از شخصیت‌های فرهیخته، انجام طرح‌های کلان پژوهشی، افزایش ارتباطات بین‌المللی، احیای مکتب فلسفه اصفهان و همچنين… پرداخت.

*همکاری مضاعف بین‌المللی با موسسات هم‌سو، شامل اهداف مهم موسسه است

در ادامه این مراسم نیز دکتر ذکیانی، سرپرست جدید موسسه ضمن ابراز خرسندی نسبت به برگزاری این مراسم در آستانه چهلمین سال شمسي پیروزی انقلاب اسلامی و همچنين وجود پتانسیل‌ها و همچنين ظرفیت های فراوان موسسه، گفت: اهمیت و همچنين ماهیت رشته فلسفه به حدی است که باید ظرفیت جامعه را برای درک و همچنين هضم آن هم بالا ببریم.
وی با تاکید بر لزوم افزایش اقتدار و قدرت هاضمه جامعه در درک فلسفه، افزود: جامعه توسعه محور باید حاشیه امنی برای فلاسفه ایجاد کنند تا بتوانند با خیال آسوده نسبت به موضوعات تامل و همچنين فکر کردن و انديشيدن نمایند.
سرپرست جدید موسسه پژوهشی حکمت و همچنين فلسفه ایران اظهار داشت: امروز که در آستانه چهلمین سال شمسي پیروزی انقلاب اسلامی هستیم باید زمینه را برای رشد تمامی علوم شامل فلسفه و همچنين حکمت در جامعه فراهم کنیم.
دکتر ذکیانی با اشاره به اینکه اکنون ظرفیت‌های بسیار خوبی در این موسسه وجود دارد، آماری از تصحیح متون اسلامی اعلام و همچنين تصریح کرد: طبق آمار اخیر، در حال حاضر حدود پنج میلیون ورژن و نسخه خطی در قرون اسلامی وجود دارد که هیچیک از آنها به تا حال تصحیح نشده‌اند، این امر به معنای این است که متون اسلامی ما از فرهنگ بسیار غنی برخوردار است لذا تلاش ما این است تا زمینه تصحیح این متون با حضور اساتید کشور فراهم مي شود.
وی در پایان بر همکاری مضاعف بین‌المللی با موسسات هم‌سو به عنوان یکی از اهداف خود تاکید کرد.
در پایان نیز قدردانی از زحمات دکتر خسروپناه و همچنين اعطای حکم دکتر ذکیانی با حضور دکتر غلامی و همچنين دکتر برومند و همچنين اساتیدی زيرا و به درستي که دکتر مصطفی بررسي کننده و پروهشگر داماد صورت گرفت.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

لزوم ایجاد شرایط مساعد به منظور جذب قانونمند پژوهشگران جوون واجد صلاحیت/ غرض از ایجاد تغییرات، کمک به رشد و همچنين بالندگی علمی – فرهنگی کشور است در تاریخ ۸ November 1397 | 4:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *