لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی در جهت توسعه علم و همچنين فناوری – شریف

لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی در جهت توسعه علم و همچنين فناوری – شریف

به نقل از شریف: لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی در جهت توسعه علم و همچنين فناوری

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در ششمین همایش ملی پیشرفت و همچنين توسعه­­ علمی کشور بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی در جهت توسعه علم و همچنين فناوری و همچنين همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌ها برای آینده تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در این همایش که آیین اختتامیه آن هم عصر امروز (سه شنبه) با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، دست يار اول رئیس جمهوری در دانشگاه خاتم برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه‌های علمی از افتخارات آموزش عالی کشور خواهند بود و همچنين استادان با وقتی که در انجمن‌های علمی صرف می کنند، ذخایر و همچنين گنجینه‌هایی خواهند بود که هدایت نسل جوون را بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه رئیس جمهوری و همچنين همه اعضای هیات حکومت همیشه مشوق بهره بري و استفاده از نظرات و همچنين توانایی های اساتید دانشگاهی به ویژه اعضای انجمن های علمی بوده اند، اظهار داشت: این رویکرد مثبت بهره بري و استفاده از قدرت دانشگاهیان در قبل نیز مدنظر بوده، ولی در چند سال شمسي اخیر توسعه بیشتری یافته است.
وزیر علوم با تاکید بر ارتباط مستمر وزارت علوم با انجمن های علمی گفت: این ارتباط از قبل هم وجود داشته ولی از سال شمسي قبل گسترش بیشتری یافته و همچنين در این راستا بیش از ۷۰ کار تيم تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی شده تا بتوانیم از قدرت این انجمن ها در ارزیابی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های آموزش عالی کشور بهره بري و استفاده کنیم.
دکتر غلامی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اجرای الگوی نظام اسلامی پیشرفت گفت: اجرای این الگو بدون توجه به قسمت و بخش علمی و همچنين نگاه کارشناسانه به این قسمت و بخش و همچنين بهره بري و استفاده از توانایی های اساتید دانشگاهی و همچنين انجمن های علمی میسر نمی مي شود.
وی با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی و همچنين توصیه های مکرر مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر به مقوله علم و همچنين فناوری و همچنين توسعه علمی گفت: تقاضای ما این است که انجمن های علمی با نگاهی آینده نگر در جهت توسعه علمی کشور به کمک وزارت علوم بیایند و همچنين در این راستا ما هم انشالله بتوانیم سرويس ها و خدمات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را در جهت بهره گیری بیشتر از قدرت انجمن های علمی و همچنين رفع کاستی های آنها انجام دهیم.
دکتر غلامی با بیان اینکه برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی برای بهره بري و استفاده از نظرات و همچنين ظرفیت های انجمن های علمی تدوین شده است تصریح کرد: وزارت علوم یکی از موضوعات اصلی فعالیت‌هایش را به موضوع نظرخواهی از دانشگاهیان و همچنين انجمن‌های علمی معطوف کرده است.
گفتنی است در این همایش طی مراسمی با حضور اسحاق جهانگیری دست يار اول رئیس‌جمهور، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌های علمی کشور و همچنين مجید قاسمی رئیس شورای انجمن‌های علمی، برترین انجمن‌های علمی تقدیر شدند.
اسامی انجمن‌های علمی برتر که در ششمین همایش ملی پیشرفت و همچنين توسعه علمی کشور در دانشگاه خاتم تقدیر شدند، به شرح زیر است.

تيم علوم پایه:
انجمن ریاضی ایران، سیدمنصور واعظ‌پور

تيم فنی و همچنين مهندسی:
رتبه یک، انجمن مهندسی حمل و همچنين نقل ریلی، سیدابوالفضل بهره‌دار
رتبه دو، انجمن مهندسی شیمی ایران، سیدعباس موسوی رهپیما
رتبه سه، انجمن مهندسی بهره‌وری صنعت برق ایران، حسین مهریان اصفهانی
رتبه چهار، انجمن خوردگی ایران، ابراهیم حشمت دهکردی

تيم علوم انسانی:
رتبه یک، انجمن حسابداری ایران، ناصر پرتویی
رتبه دو، انجمن مدیریت ایران، مجید قاسمی
رتبه سه، انجمن روانشناسی ایران، رضا زمانی
رتبه چهار، انجمن جامعه‌شناسی ایران، سیدحسن سراج‌زاده

تيم کشاورزی:
انجمن علوم زراعت و همچنين اصلاح نباتات ایران، منصور امیری

تيم بین‌رشته‌ای:
رتبه یک، انجمن مدیریت فناوری ایران، منوچهر منطقی
رتبه دو، انجمن بیوتکنولوژی ایران، سیروس زینعلی

شرایط انتخاب انجمن‌های برتر در این قسمت و بخش عضویت در شورای انجمن‌های علمی و همچنين کسب رتبه A در جدول ارزیابی عملکرد کمیسیون انجمن‌های علمی در هفت سال شمسي پیاپی و همچنين کسب حداقل ۱۲۰۰ امتیاز بوده است.

انجمن‌های علمی برتر در قسمت و بخش انجمن‌های دارای روند رشد

تيم علوم پایه:
انجمن شیمی ایران، مجتبی شمسی‌پور

تيم فنی و همچنين مهندسی:
رتبه یک، انجمن هیدرولیک ایران، مسعود منتظری
رتبه دو، انجمن مهندسی سازه ایران، غلامرضا هوایی
رتبه سه، انجمن آموزشی مهندسی ایران، رضا فرجی دانا
رتبه چهار، انجمن نگهداری و همچنين تعمیرات ایران، فرشید رعایت صنعتی

تيم علوم انسانی:
رتبه یک، انجمن حسابرسی ایران، هوشنگ خسویی
رتبه دو، انجمن مشاوره ایران، معصومه اسماعیلی
رتبه سه، انجمن تعاون ایران، علیقلی حیدری

تيم بین‌رشته‌ای:
رتبه یک، انجمن انرژی ایران، محمد ساتگین
رتبه دو، انجمن جمعیت‌شناسی ایران، محمدجلال عباسی
معیار انتخاب انجمن‌های برتر در این قسمت و بخش عضویت در شورای انجمن‌های علمی و همچنين پنج سال شمسي سابقه فعالیت با رشد بدون افت و همچنين خیز و همچنين صددرصدی بوده است.

ر. ب ۴۵/ ع. ع ۵۷

لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های انجمن‌های علمی در جهت توسعه علم و همچنين فناوری در تاریخ ۳۰ November 1397 | 11:24 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *