لزوم مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و همچنين ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت – شریف

لزوم مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و همچنين ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت – شریف

به نقل از شریف: لزوم مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و همچنين ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست مشترک با شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر لزوم مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و همچنين ارتقای این الگو تأکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزار ی ایسنا، دکتر منصور غلامی در این نشست گفت: تمام زحماتی که برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کشیده شده است مبتنی بر فعالیت‌ها و همچنين مطالعات تخصصی و همچنين علمی است. این فرصت مهم و همچنين مغتنمی است که بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری فراهم شده تا سند الگو در دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها به بررسی و همچنين اصلاح گذاشته مي شود؛ این فرصت، به معنای مهم و همچنين ماندگار و همچنين اساسی بودن سند الگو برای نظام جمهوری اسلامی است.
وی ادامه داد: در راستای فراخوان رهبر معظم انقلاب، دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی را به بررسی، تکمیل و همچنين ارتقای سند الگو فراخوانده‌ایم تا از ظرفیت دانشگاه‌ها و همچنين مراجع علمی کشور در این جهت بهره بري و استفاده بیشتری داشته باشیم.
دکتر غلامی تصریح کرد: با توجه به روحیه نقادی موجود در دانشگاه‌ها، در صورتي که به موقع به سراغ این پيشامد جديد نرویم، شاهد نقد خودمان خواهیم بود. لذا این فرصت برای همکاران فراهم شده تا با وارد شدن به این موضوع نقش خود را در این زمینه ایفا کنند. بر این اساس دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هسته مرکزی بررسی سند الگو تعیین شده تا فعالیت‌های علمی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را در این ارتباط انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد: ما به عنوان یک تکلیف به این مطلب نگاه کرده‌ایم و همچنين تلاش می‌کنیم در اولین فرصت نظرات همه دانشگاهیان را جمع کرده به مرکز الگو ارائه نماییم تا نقش مؤثری در تکمیل و همچنين ارتقای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی داشته باشیم.
دکتر واعظ زاده رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در سخنانی ضمن تشکر از حضور وزیر علوم و همچنين معاونان وی گفت: الگوی پیشرفت، نقشی تاریخ‌ساز در ایران دارد و همچنين دارای جامعیت است و همچنين با بالاترین سطوح مدیریت و همچنين رهبری نظام ارتباط دارد. بنابراین آیندگان در ارزیابی جمهوری اسلامی به آن هم توجه ویژه خواهند داشت.
وی با اشاره به ضرورت تکمیل و همچنين ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: در مدت تدوین الگو جلسات و همچنين نشست‌های متعددی با مراکز علمی و همچنين دانشگاه‌ها برگزار شده و همچنين این همکاری‌ها ادامه دارد.
دکتر واعظ زاده ادامه داد: طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، به عنوان مهم‌ترین سند برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای کشور با بهره بري و استفاده از ظرفیت علمی و همچنين فکری کشور انجام شده است. مرحله تکمیل و همچنين ارتقای الگو نیز باید مبتنی بر مشارکت گسترده عالمان و همچنين اندیشمندان باشد. روش طراحی باز به جای طراحی بسته درنظر گرفته شده تا همکاری و همچنين مشارکت وسیع امکان‌پذیر مي شود.
وی تصریح کرد: موفقیت الگو به همه کسانی تعلق دارد که در این امر مقدس به طُرق متنوع و گوناگون و مختلف همکاری و همچنين مشارکت می‌کنند. مرکز الگو وظیفه دارد و همچنين تلاش می‌کند امکان فعال شدن توانایی‌ها و همچنين پتانسیل‌های علمی کشور را در طراحی الگو فراهم کند.
رئیس شورای عالی الگو گفت: دو سال شمسي آینده یک فرصت طلایی پیش‌روی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی برای ایفای این مسئولیت عظیم علمی و همچنين اجتماعی است. در این راه به رغم ارتباط خوبی که مرکز الگو با دانشگاهیان داشته است با چالش‌هایی مواجه هستیم و همچنين این چالش‌ها باید مرتفع مي شود تا از فرصت ایجاد شده، حداکثر بهره بري و استفاده مي شود.
وی افزود: به تا حال بیش از سه هزار فرد يا شخص از پژوهشگران فعال کشور در شمار مشارکت‌کنندگان اولیه تهیه سند الگو خواهند بود و همچنين برای طی مسیر پیش‌رو، از همه کسانی که به پیشرفت ایران علاقه‌مند خواهند بود، برای همکاری در این امر مهم، دعوت می‌مي شود. همکاری در این مرحله، همچنين و علاوه بر افزایش غنای سند، یک فرصت برای همکاری دانشگاه‌ها با جامعه و همچنين ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها نیز هست.
در ادامه این جلسه، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در این زمینه ارائه داد و همچنين برخی از اعضای شورای عالی و همچنين معاونان وزیر علوم به اظهار نظر و همچنين بحث در راستای سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی پرداختند.
بعد از اظهار نظر اعضای شورای عالی و همچنين معاونان وزیر علوم موارد ذیل به عنوان جمع‌بندی جلسه مورد تأیید قرار گرفت:
– مشارکت حداکثری دانشگاهیان با هرسلیقه فکری و همچنين سیاسی و همچنين تخصص برای همفکری و همچنين تکمیل و همچنين ارتقای الگوی پایه با بهره بري و استفاده از دانش بومی و همچنين تجربیات جهانی جلب مي شود.
– ستاد پشتیبانی علمی برای تکمیل و همچنين ارتقای الگو با عضویت مدیران ارشد ستاد وزارت علوم و همچنين شماری از روسای، دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها با حضور نمایندگان مرکز الگو تشکیل مي شود.
– همایش‌ها و همچنين هم‌اندیشی‌های تخصصی متنوع با حضور مهندسين و متخصصين رشته‌های علمی به منظور بهره‌مندی از نظرات و همچنين دستیابی به اجماع نخبگانی نسبت به الگو در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار مي شود.

– در بررسی سند، چارچوب و همچنين روش‌شناسی سند کنونی مفروض گرفته مي شود و همچنين بر آن هم اساس الگو ارتقا داده مي شود. برگشت به عقب و همچنين تدوین از ابتدا مناسب نیست.
– اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های گفتمان‌سازی و همچنين مطالبه‌گری الگوی پیشرفت در قسمت و بخش دانشجویی پیگیری و همچنين موضوعات مرتبط به الگو در پایان نامه ها ورساله‌های دانشجویان مورد توجه قرار گیرد.
– مشارکت انجمن‌های علمی در تهیه و همچنين طراحی الگو تسهیل و همچنين تقویت گردد.
– برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های انجمن‌های علمی در سطح دانشجویی در معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی
– نشست رؤسای دانشگاه‌ها به منظور تأمین مشارکت هرچه بیشتر مراکز علمی در تکمیل و همچنين ارتقای الگو برگزار مي شود.
-نظرات اساتید و همچنين فرهیختگان ایرانی خارج از کشور نسبت به الگو اخذ مي شود.
-حاصل نظرات دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی در خصوص تکمیل و همچنين ارتقای الگو در شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح مي شود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

لزوم مشارکت بیشتر دانشگاهیان در تکمیل و همچنين ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت در تاریخ ۱۶ November 1397 | 9:48 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *