کارگاه آموزش سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری ویژه کارکنان ستادی وزارت علوم برگزار شد – شریف

کارگاه آموزش سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری ویژه کارکنان ستادی وزارت علوم برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: کارگاه آموزش سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری ویژه کارکنان ستادی وزارت علوم برگزار شد

رئیس مسائل تدوین و همچنين تنقیح قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری در کارگاه آموزش سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری که امروز (دوشنبه) در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت خانه برگزار شد، تعریف کلی تنقیح و همچنين تدوین قوانین و همچنين مقررات را پالایش زواید از قوانین برای روشن شدن آخرین اراده قانون گذار برشمرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر سید رحمان سلامت با اشاره به علم حقوق گفت: در علم حقوق اصولی داریم؛ به عنوان مثال در گرایش جزا و همچنين جرم و جنايت‌شناسی بحث قانونی بودن جرم و جنايت و همچنين مجازات و همچنين در بحث اصول عمومی تعریف حق در یک قاعده حقوقی برای کلیه دستگاه‌های اجرایی از اصول هر قسمت و بخش به شمار می‌رود.
وی افزود: قانون‌گذار برای انجام هر کاری باید یک مستند قانونی داشته باشد و همچنين ما نمی‌توانیم حقی را از شهروندی سلب کنیم مگر آنکه قوانینی وجود داشته باشد که این اجازه را به قانون گذار بدهد و همچنين کلیه مقررات حقوقی باید در چارچوب قوانین تعریف مي شود.
دکتر سلامت به تعداد کلی قوانین و همچنين مقررات کشور اشاره کرد و همچنين گفت: هم اکنون در حدود دوازده هزار و همچنين هفتصد قانون و همچنين مقررات داریم که این تعداد قوانین ضرورت ایجاد یک سامانه ملی را ایجاب می‌کرد و همچنين لذا در معاونت تدوین و همچنين تنقیح قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری بر آن هم شدیم که کلیه قوانین و همچنين مقررات را در این سامانه تعریف و همچنين آن هم در در دسترس عمومی قرار دهیم.
وی درخصوص اصطلاح قانون و همچنين مقررات گفت: قانون یعنی مصوبه‌ای که از مجلس شورای اسلامی خارج و همچنين مورد تصویب شورای نگهبان قرار می‌گیرد و همچنين سپس به حکومت ارائه می مي شود تا اجرایی مي شود و همچنين مقررات آن هم چیزی است که سایر مراجع مختار برای اجرای قوانین صادر می‌کنند.
رئیس مسائل تدوین و همچنين تنقیح قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری به یکی از فواید تنقیح قوانین تاکید کرد و همچنين افزود: تنقیح کننده قوانین می‌تواند در لابه‌لای انبوهی از قوانین و همچنين مقررات جستجو کرده و همچنين قانون معتبر را بیابد و همچنين از این طریق به اجرای قسط و همچنين عدل در جامعه کمک کند.
وی در پایان سخنان خود به دو ویژگی مهم در طراحی سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری اشاره کرد و همچنين گفت: اصل امانتداری در ارائه قوانینی که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و همچنين در سامانه بارگزاری می‌مي شود و همچنين این امر که تا زمانی که دلیلی برای عدم اعتبار یک قاعده پیدا نشود قاعده‌ای نسخ نمی‌مي شود از ویژگی‌های بارز این سامانه است.
سپس نحوه کار با سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری توسط دکتر یزدان پرست برای شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی توضیح داده شد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

کارگاه آموزش سامانه ملی قوانین و همچنين مقررات ریاست جمهوری ویژه کارکنان ستادی وزارت علوم برگزار شد در تاریخ ۱ November 1397 | 2:15 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *