باید ساختار آموزش عالی کشور متحول مي شود/ عزت و همچنين سربلندی کشور جز با توسعه علمی امکانپذیر نیست – شریف

باید ساختار آموزش عالی کشور متحول مي شود/ عزت و همچنين سربلندی کشور جز با توسعه علمی امکانپذیر نیست – شریف

به نقل از شریف: باید ساختار آموزش عالی کشور متحول مي شود/ عزت و همچنين سربلندی کشور جز با توسعه علمی امکانپذیر نیست

دست يار اول رییس جمهور با بیان اینکه عزت، سربلندی و همچنين اقتدار کشور در جهان امروز جز با شکوفایی و همچنين توسعه علمی امکانپذیر نیست، گفت: کانونی که می‌تواند ایران را از عقب ماندگی‌های قبل نجات دهد مراکز علمی خواهند بود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حکومت، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم یکصدمین سال شمسي تاسیس دانشگاه خوارزمی ضمن گرامیداشت یاد نام آوران پهناور و بزرگ این دانشگاه، اظهار داشت: یاد همه نام آوران و همچنين اساتید این دانشگاه چه آنها که در قید حیات نیستند و همچنين سرويس ها و خدمات بزرگی برای کشور انجام دادند و همچنين چه اساتیدی که امروز از سرويس ها و خدمات آنها بهره مند هستیم را گرامی می داریم.
دست يار اول رییس جمهور افزود: برگزاری این مراسم و همچنين نکوداشت، فرصتی است که هم آسیب شناسی نسبت به عملکرد قبل انجام مي شود و همچنين هم برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی بلند مدت برای مهمترین رکن توسعه کشور یعنی آموزش عالی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: نگاهی به قبل و همچنين بازخوانی پیشینه ایران نشان می دهد که ایران تاریخ پرفراز و همچنين نشیبی داشته و همچنين امروز نهاد آموزشی، علمی و همچنين فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نیز اذعان دارد که نخستین دانشگاه دنیا دانشگاه جندی شاپور بوده که در ایران تأسیس شده است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه متاسفانه در ایران فاصله ای بوجود آمد و همچنين کشور را از قافله توسعه عقب انداخت، خاطر نشان کرد: امیر کبیر سرويس ها و خدمات بزرگی برای ایران انجام داد و همچنين به دلیل نیاز کشور به امر آموزش مدرسه دارالفنون را تأسیس کرد ولي بايد توجه داشت متأسفانه عمرش کوتاه بود و همچنين به کشتن و قتل رسید. بعد از آن هم دلسوزان دیگری در کشور دانشگاه دارالمعلمین یا همین دانشگاه خوارزمی را تأسیس کردند و همچنين انگیزه ای جدی برای توسعه کشور داشتند.
دست يار اول رییس جمهوربا اشاره به تاریخ توسعه یکی از کشورهای شرق آسیا، افزود: این کشور بعد از جنگ تقریباً به مرز نابودی رسید ولي بايد توجه داشت مهمترین موضوعی که بعد از جنگ به آن هم توجه کردند تربیت معلم و همچنين توجه به آموزش بود و همچنين این جهت گیری باعث شد که امروز به یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا تبدیل شده است.
وی افزود: توسعه علمی هم یک هدف مطلوب و همچنين مقوله ای آرمانی است و همچنين هم با توجه به سوابق و همچنين تاریخ ایران امری ممکن و همچنين شدنی است ضمن آنکه هم در نگرش های دینی و همچنين فرهنگ اسلامی ایرانی به موضوع علم توجه شده و همچنين هم مهمترین پیام انقلاب اسلامی بازگشت به خویش یعنی بازگشت به دوران پرافتخاری است که ایران می توانسته بود دانشمندان بزرگی داشته باشد.
دکتر جهانگیری با اشاره به وجود استعدادها و همچنين ظرفیت های بالقوه فراوان در کشور برای توسعه علمی، خاطر نشان کرد: اشتباه است در صورتي که امروز مانند قبل تصور کنیم که سرمایه های طبیعی مهمترین سرمایه های کشور خواهند بود. آنچه از سرمایه های طبیعی مهمتر است و همچنين می تواند برای کشور تولید ثروت کند و همچنين ایران را به شکوفایی برساند، سرمایه انسانی است.
دست يار اول رییس جمهور افزود: برای اینکه سرمایه انسانی به توسعه کشور منجر مي شود نیازمند منابع مالی، برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی و همچنين نیروی انسانی هستیم و همچنين در کنار این سه مولفه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا اراده سیاسی در بالاترین سطح حکومت نیز نسبت به این موضوع شکل بگیرد که خوشبختانه دو دهه است که رهبر معظم انقلاب پرچم دار علم و همچنين فناوری در کشور خواهند بود و همچنين براساس مستندات مراکز معتبر، جهش پهناور و بزرگ علمی در این دو دهه حاصل شده است.
وی ادامه داد: در قرن ۲۱ شاهد آخر تحولات علمی و همچنين فناوری هستیم و همچنين امروز سرعت تحولات علمی به قدری بالا است که ممکن است ظرف چند ماه به مقدار و اندازه ای دگرگون مي شود که در صورتي که نتوانیم همپای این تحولات حرکت کنیم، ممکن است از مسیر توسعه و همچنين تحول عقب بمانیم.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه محرک اصلی در این دوران پرتحول، دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی خواهند بود، گفت: در صورتي که به عزت، دوام و همچنين بقای کشور فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می کنیم راهی جز تکیه بر دانشگاه و همچنين مراکز علمی نداریم و همچنين زنده بودن دانشگاه در عرصه های متنوع و گوناگون و مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و همچنين فرهنگی موضوعی تعیین کننده برای کشور است.
دست يار اول رییس جمهور اضافه کرد: دانشگاه باید به عنوان نهادی مستقل، مسئول و همچنين آرمانی، قادر به پاسخگویی به نیازهای کشور باشد و همچنين همواره مورد توجه جامعه و همچنين حکومت بوده و همچنين بعنوان جامعه دانشمندان محلی برای گفتگو، استدلال و همچنين برخورد اندیشه ها باشد.
وی افزود: در صورتي که می خواهیم دانشگاه همه این کارکردها را برای کشور داشته باشد و همچنين به مرکزی برای تحول و همچنين توسعه تبدیل مي شود باید لوازم مورد نیاز را برای دانشگاه و همچنين دانشگاهیان تأمین کرده و همچنين با تنگ نظری با دانشگاه برخورد نکنیم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه باید احترام دانشگاه حفظ مي شود و همچنين محیطی آزاد برای دانشگاهیان، اساتید و همچنين دانشجویان فراهم باشد، گفت: ما باید در همه مسائل کشور از روزمره گی فاصله بگیریم چرا که روز مره گی آفت از بین رفتن آینده یک ملت و همچنين یک کشور است.
دست يار اول رییس جمهور افزود: مراکز آموزش عالی باید بعنوان مراکز توسعه علم و همچنين فناوری بیش از سایر نهادها از روزمره گی فاصله بگیرند و همچنين با آینده نگری نسبت به علم و همچنين فناوری، متناسب با رویدادهایی که در جهان علم رخ خواهد داد، برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنند.
وی با اشاره به اینکه تنها تجلیل از دستاوردهای علمی دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش کافی نیست، خاطر نشان کرد: تکالیفی برای حکومت و همچنين مجلس شورای اسلامی وجود دارد که در سیاست ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ها، بودجه هایی را نیز برای دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی اختصاص دهند و همچنين در کنار تجلیل از دستاوردها، بسترهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را نیز فراهم کنند.
دکتر جهانگیری از دانشگاه به عنوان مبدأ و همچنين مرکز همه تحولات یاد کرد و همچنين افزود: هیچ اتفاق مهم علمی، سیاسی و همچنين فرهنگی وجود ندارد که دانشگاه کانون اصلی آن هم نبوده باشد.
دست يار اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در قسمت و بخش پژوهش و همچنين فناوری علی رغم تأسیس پارک های علم و همچنين فناوری دچار نواقص و همچنين کاستی هایی هستیم، گفت: باید در ساختار آموزش عالی کشور تحولات جدی صورت گیرد و همچنين متناسب با شرایط برای آینده کشور برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنیم.
وی با اشاره به شرایط فعلی کشور و همچنين تنگناهای امروز گفت: آمریکاییها مصمم خواهند بود به اقدامات خود علیه ملت ایران ادامه دهند تا کشور را با بحرانی جدی روبرو کرده و همچنين به تعبیر خودشان فروپاشی اقتصادی در ایران بوجود آورند.
دکتر جهانگیری افزود: در ماه های اخیر مکرر با اساتید دانشگاه ها و همچنين جامعه علمی کشور جلساتی را برگزار و همچنين در همایش های متنوع و گوناگون و مختلف حضور یافته ام تا این پیام مهم را به نخبگان کشور منتقل کنم که حکومت برای برون رفت از معظلات و مسائل و مشکلات فعلی دست نیاز خود را به سوی صاحب نظران و همچنين نخبگان کشور دراز می کند.
دست يار اول رییس جمهور ادامه داد: در صورتي که بتوانیم این دوره را مدیریت کنیم قادر خواهیم بود از بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات دیگر نیز عبور کنیم به همین دلیل رسالتی که بر دوش نخبگان و همچنين دانشگاهیان کشور وجود دارد این است که در این شرایط خطیر به حکومت کمک کنند.
وی در پایان افزود: براساس نتایج پایش اخیری که در کشور انجام شد هنوز دانشگاه و همچنين مدرسه در میان شهروندان و مردم شهر بعنوان مراکزی خواهند بود که شهروندان و مردم شهر به آنها اعتماد دارند و همچنين این یعنی دانشگاه ها و همچنين مدارس و همچنين در این میان دانشگاه خوارزمی با پیشینه صد ساله رسالت مهمی برای تقویت سرمایه اجتماعی کشور بر دوش دارند.
وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری نیز در این مراسم دستاوردهای علمی کشور را افتخار آمیز دانست و همچنين گفت: بعد از انقلاب اسلامی تحول بزرگی در تربیت نیروی انسانی کشور ایجاد شد و همچنين جایگاه علمی ایران در سطح جهان حاصل تلاش اساتید و همچنين دانشجویان است.
رییس دانشگاه خوارزمی هم در این مراسم با اشاره به پیشینه این دانشگاه گفت: ما بعنوان سربازان علم و همچنين فناوری آمادگی داریم تمام ظرفیت های خود را برای رفع معظلات و مسائل و مشکلات کشور در خدمت حکومت قرار دهیم.
همچنین در این مراسم با حضور دست يار اول رییس جمهور از برخی اساتید پیشکسوت و همچنين اساتید برگزیده دانشگاه خوارزمی تقدیر و همچنين از کتاب تاریخی دانشگاه و همچنين تمبر دانشگاه خوارزمی رونمایی شد.

 

باید ساختار آموزش عالی کشور متحول مي شود/ عزت و همچنين سربلندی کشور جز با توسعه علمی امکانپذیر نیست در تاریخ ۴ December 1397 | 1:10 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *