جشنواره تئاتر دانشگاهی توانسته دین خودش را به تئاتر کشور ادا کند – شریف

جشنواره تئاتر دانشگاهی توانسته دین خودش را به تئاتر کشور ادا کند – شریف

به نقل از شریف: جشنواره تئاتر دانشگاهی توانسته دین خودش را به تئاتر کشور ادا کند

نشست رسانه‌ای بیست و همچنين دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی با حضور محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، امین مختاری دبیر جشنواره و همچنين مجتبی جَدی مدیر قسمت و بخش منطقه ها و مناطق جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهرستان برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای نشست، عسکری در مورد رویکردهای وزارت علوم در این دوره از جشنواره بیان کرد: مجموعه فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم پیگیر برگزاری این جشنواره به نحو احسن است زيرا و به درستي که این جشنواره توانسته دین خودش را به تئاتر کشور ادا کند و همچنين هنرمندان بسیاری را به قسمت و بخش حرفه‌ای تئاتر کشور ارائه دهد. ما به آینده نگاه داریم و همچنين امسال هم نسبت به ۲۱ دوره قبل خوانش داشته‌ایم و همچنين نقاط ضعف و همچنين نيرو جشنواره را بررسی کرده‌ایم تا بتوانیم این دوره را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.
وی افزود: ایده «دانشگاه اجتماعی» یا «دانشگاه مؤثر» ایده اصلی ما در معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی است که بار عمده تحقق این ایده بر عهده دانشجویان است که سهم عمده‌ای از آن هم را دانشجویان تئاتر بر عهده دارند، از این رو از تئاتر دانشگاهی حمایت خواهیم کرد و همچنين امیدوارم امسال شاهد برگزاری جشنواره‌ای با کیفیت و همچنين دوست داشتني و جذاب باشیم.
در ادامه امین مختاری دبیر این جشنواره عنوان کرد: امسال تلاش ما این بود که از تئاتر تمرکززدایی کنیم به همین دلیل قسمت و بخش منطقه ها و مناطق را تقویت کرده و همچنين کارگاه‌های آموزشی بین المللی را در شهرستان‌ها برگزار کردیم و همچنين ۲ استاد از فرانسه و همچنين ترکیه در منطقه ها و مناطق، کارگاه‌های آموزشی برگزار کردند.
وی افزود: امسال ۱۲ اثر در قسمت و بخش منطقه ها و مناطق حضور دارند در حالی که پارسال ۹ اثر در این قسمت و بخش حضور داشت. تلاش ما این بود که در این دوره با کانون‌های متنوع و گوناگون و مختلف تئاتری دیالوگ برقرار کنیم و همچنين طی فراخوانی نیازهای آنها را جویا شویم. همچنین امسال برای ستاد اجرایی جشنواره نیز فراخوان دادیم و همچنين حدود ۴۰۰ فرد يا شخص درخواست دادند که قسمت و بخش پهناور و بزرگ ستاد اجرایی از بین این متقاضیان که از دانشجویان سراسر کشور بودند، برگزیده شدند.
دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی متذکر شد: مساله آسیب شناسی جشنواره نیز انری مهم بود که در همین راستا در کنار برگزاری نشست‌های متنوع و گوناگون و مختلف از آن هم ابتدا هر کس می‌خواست در جشنواره شرکت کند از او می‌خواستیم که در آخر فرمش پیشنهادات و همچنين انتقادات و همچنين تجربیاتش از حضور در دوره‌های قبلی جشنواره را نیز در اختیارمان قرار دهد که در نهایت با جمع بندی نظرات توانستیم به جمع بندی مناسبی برسیم.
مختاری در مورد قسمت و بخش بین الملل جشنواره بیان کرد: در این دوره قسمت و بخش جدیدی به نام «تئاتر دورنما» را در قسمت و بخش بین الملل برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کردیم که بخشی رقابتی است که در آن هم تعاملی بین دانشجویان ایرانی و همچنين خارجی شکل می‌گیرد و همچنين دانشجویان ایرانی و همچنين خارجی می‌توانند با ثبت نام در این قسمت و بخش به یک تولید مشترک برسند.
مجتبی جَدی نیز در مورد قسمت و بخش منطقه ها و مناطق جشنواره که در کرمان برگزار می‌مي شود، گفت: در این دوره ۱۳ اثر توسط هیأت انتخاب پذیرفته شد که البته یکی از آثار به دلیل منع قانونی که برای حضور در جشنواره داشت حذف و همچنين در نهایت ۱۲ اثر در قسمت و بخش منطقه ها و مناطق حضور دارند.
وی افزود: همچنین یک کارگاه هفت روزه در کاشان برگزار شد و همچنين یک کارگاه پانتومیم نیز در کرمان خواهیم داشت. همچتین در این دوره فیلم تئاترهای برگزیده ادوار متنوع و گوناگون و مختلف قرار است با حضور یک منتقد در دانشگاه‌های شهرهای متنوع و گوناگون و مختلف به نمایش گذاشته مي شود.
جدی در مورد تأمین بودجه جشنواره بیان کرد: تمام تلاش ما این است که بودجه جشنواره را تأمین کنیم ولي بايد توجه داشت دوستان دبیرخانه باید در هزینه‌ها صرفه جویی کنند و همچنين همچنین باید از ظرفیت نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف فرهنگی در زمینه مالی و همچنين معنوی نیز بهره ببریم.
وی در مورد تأمین هزینه‌های قسمت و بخش بین الملل متذکر شد: به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات مالی که امسال با آن هم روبرو بودیم با سفارتخانه‌ها و همچنين دانشگاه‌هایی که قرار است تيم‌ها را به جشنواره بفرستند، مذاکره کردیم و همچنين در همین راستا آنها قرار است هزینه تيم‌ها را تقبل کنند و همچنين ما هزینه بلیت و همچنين هدایا را به دست نخواهیم داشت.
ل.م ۵۴

جشنواره تئاتر دانشگاهی توانسته دین خودش را به تئاتر کشور ادا کند در تاریخ ۱۳ December 1397 | 11:28 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *