حذف کنکور برای ورودی‌های متکی بر سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها در سال شمسي ۹۸/ لزوم حمایت‌های مالی دستگاه‌های اجرایی از دانشگاه‌ها – شریف

حذف کنکور برای ورودی‌های متکی بر سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها در سال شمسي ۹۸/ لزوم حمایت‌های مالی دستگاه‌های اجرایی از دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: حذف کنکور برای ورودی‌های متکی بر سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها در سال شمسي ۹۸/ لزوم حمایت‌های مالی دستگاه‌های اجرایی از دانشگاه‌ها

دست يار آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، با اعلام اینکه وزارت علوم سیاست حذف کنکور را دنبال می‌کند، گفت: ورودی‌هایی که سال شمسي ۱۳۹۸ با تکیه بر سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، نیازی به حضور در کنکور ندارند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در گردهمایی سالانه مدیران دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاه‌های سراسر کشور که امروز (چهارشنبه) در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، در ارتباط و رابطه با موضوع استعدادهای درخشان در کشور گفت: به روش کلی وزارت علوم سه مرحله شناسایی و همچنين جذب استعدادهای درخشان، حمایت و همچنين هدایت آن هم‌ها در طول تحصیل و همچنين رصد این اشخاص بعد از ترک دانشگاه را در نظر دارد.
وی با اشاره به سخن امام و پيشوا خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دانشگاه کارخانه انسان‌سازی است»، افزود: براساس این نگاه باید بررسی کنیم که خریداران نیروی انسانی تربیت شده از سوی دانشگاه‌ها که محصولات آن هم‌ها محسوب می‌شوند، چه کسانی خواهند بود؟
دکتر شریعتی‌نیاسر ادامه داد: در صورتي که نگاه محصول محور در دانشگاه‌ها وسیع مي شود، مشخص می‌مي شود که نیروی انسانی در کشور علیرغم ارزشمندی بسیار بالا، از کارخانه‌های خود که آن هم مراکز علمی و همچنين دانشگاه‌های سطح یک خواهند بود، با هزینه بسیار کم تولید شده‌اند.
دست يار آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه امروزه بیشترین میزان بیکاری مرتبط به دانشگاه‌های سطح پایین است، عنوان کرد: در صورتي که بخواهیم اعتبار سرانه بهترین دانشگاه داخل کشور را با پایین‌ترین دانشگاه در سطح بین‌المللی مقایسه کنیم، مشخص می‌مي شود که اعتبار سرانه پایین سطح‌ترین دانشگاه جهان، چهار برابر بهترین دانشگاه ایران است.
وی با اشاره به پایین بودن سطح اعتبار دانشگاه‌ها در کشور، عنوان کرد: دولتمردان و همچنين نظام اجرایی باید راهکاری پیدا کنند تا از کارخانه‌های انسان‌سازی حمایت جدی کنند و همچنين دستگاه‌های بهره‌بردار نیز تامین هزینه آن هم‌ها را به دست گیرند.
دکتر شریعتی نیاسر مطرح کرد: انتظار نداریم حکومت در شرایط فعلی، در حد کفایت اعتبار مورد نیاز دانشگاه‌ها را پرداخت کند ولي بايد توجه داشت باید به سمت راهکارهایی برویم که دستگاه‌های اجرایی بهره‌بردار، بخشی از حمایت‌ها را تقبل کنند.
وی با تاکید بر لزوم یافتن راهکاری قانونی برای تامین اعتبار دانشگاه‌ها از دستگاه‌های بهره‌بردار، گفت: در قسمت و بخش جذب استعدادهای درخشان، ساختارهایی قانونی تعریف شده ولي بايد توجه داشت بعد حمایتی آن هم نیاز به تقویت بیشتری دارد و همچنين دانشگاه‌هایی که این اشخاص را جذب می‌کنند باید سازو کار موثر‌تری را پیش‌بینی کنند تا دانشجویان در طول تحصیل دچار یأس و همچنين ناامیدی نشوند و همچنين آینده شغلی آن هم‌ها نیز تامین باشد.
دکتر شریعتی نیاسر با بیان اینکه آینده آموزش عالی کشور از آن هم جوانان با استعداد و همچنين تلاشگر است، به رصد دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: به منظور تقویت این موضوع، باید امتیازاتی را برای دانشگاه‌هایی که محصولات خود را رصد می‌کنند در نظر گرفته مي شود ولي بايد توجه داشت متأسفانه برخی از دانشگاه‌ها از این موضوع غافل خواهند بود و همچنين باید در این زمینه چاره‌اندیشی مي شود.
وی با اشاره به طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنين ارتقای قدرت اشتغال‌پذیری دانشجویان در دانشگاه‌ها، گفت: همه می‌دانند که وظیفه دانشگاه‌ها، اشتغال‌زایی نیست ولي بايد توجه داشت ارتقای قدرت اشتغال‌پذیری آن هم‌ها جزو وظایف است و همچنين باید کاری کرد که دانشجویان همچنين و علاوه بر کسب دانش تخصصی مرتبط با رشته خود در مراکز علمی، تجربه و مهارت بالا‌های دیگری را نیز فراگیرند.
دست يار آموزشی وزیر علوم در ادامه به حذف کنکور اشاره کرد و همچنين افزود: علی رغم اینکه برخی تصور می‌کنند کنکور یک استاندارد مناسب برای گزینش اشخاص است، معتقدیم کنکور مسیر درستی برای ارزیابی اشخاص نیست.
دکتر شریعتی‌نیاسر اظهار داشت: وزارت علوم، سیاست حذف کنکور را دنبال می‌کند؛ در سال شمسي ۱۳۸۶ این موضوع تصويب شده و مصوب قانون شد ولي بايد توجه داشت در سال شمسي ۱۳۹۲ به دلیل عدم موفقیت آن هم، راهکار دیگری ارائه شد که بر اساس آن هم تا ۵ سال شمسي، ۸۵ قسمت و بخش اشخاص براساس سوابق تحصیلی به دانشگاه‌ها وارد شدن پیدا کردند و همچنين در سال شمسي ۱۳۹۷ این میزان از اشخاص همچنين و علاوه بر جذب در دانشگاه‌ها از این طریق، در کنکور نیز شرکت می‌کردند و همچنين باز فضای روانی و همچنين فشارهای روحی را متحمل می‌شدند.
وی با اشاره به سیاست وزارت علوم برای حذف کنکور در سال شمسي ۱۳۹۸ ادامه داد: ورودی‌هایی که در این سال شمسي با تکیه بر سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، نیازی به حضور در کنکور نخواهند داشت و همچنين دفترچه رشته محل‌هایی که با تکیه بر سوابق تحصیلی است از افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند، مجزا شده؛ البته این امر منافاتی با وارد شدن اشخاص به رشته‌های کنکوری ندارد ولي بايد توجه داشت این امر تنها و فقط در رشته‌های خاص امکان‌پذیر است.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

حذف کنکور برای ورودی‌های متکی بر سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها در سال شمسي ۹۸/ لزوم حمایت‌های مالی دستگاه‌های اجرایی از دانشگاه‌ها در تاریخ ۸ December 1397 | 3:48 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *