دانشگاه باستانی جندی شاپور نقطه تحولات جهانی بوده است/ کاوش‌های باستان شناسی در محوطه جندی شاپور باستان افزایش می‌یابد – شریف

دانشگاه باستانی جندی شاپور نقطه تحولات جهانی بوده است/ کاوش‌های باستان شناسی در محوطه جندی شاپور باستان افزایش می‌یابد – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه باستانی جندی شاپور نقطه تحولات جهانی بوده است/ کاوش‌های باستان شناسی در محوطه جندی شاپور باستان افزایش می‌یابد

دکتر سید ضیا هاشمی در دومین کنگره بین المللی جندی شاپور گفت: اینکه ۱۷۵۰ سال شمسي قبل در این منطقه یک مرکز علمی وجود داشته برای من که در دانشگاه جامعه‌شناسی خوانده ام معنای خاصی دارد. یک دانشگاه در خلاء اجتماعی شکل نمی‌گیرد در نتیجه تاسیس این دانشگاه را باید از ددیدگاه جامعه شناسی علم بررسی کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در این آیین اظهار داشت: وقتی در این خطه از جغرافیا و همچنين در آن هم برهه از تاریخ با شکل‌گیری دانشگاه جندی شاپور مواجهیم یعنی در این مرکز ظرفیت‌های شاخصی نهفته است.
وی عنوان کرد: تاسیس دانشگاهی با این عظمت پیامدهایی داشته که مهم‌ترین آن هم تشکیل تعاملات انسانی است و همچنين این نقطه را به نطقه‌ای برای تحول جهانی تبدیل کرده است که در آن هم اندیشمندان و همچنين صاحب‌نظران به گفت و همچنين گو می پرداخته اند. این ویژگی ها باعث شکل گیری یک هویت انسانی شده است که منشا افتخار و همچنين خودباوری ایرانیان است
دکتر هاشمی تصریح کرد: این ویژگی های دانشگاه جندی شاپور و همچنين وجود استعدادهای شاخص و همچنين تعامل بین اندشمندان این نقطه مهم را متذکر می مي شود که دانشمندان ما امروز به دنبال مرجعیت علمی خواهند بود تا عظمت علمی را در کشور افزون کنند.
وی خاطرنشان کرد: مرجعیت علمی در جهان تنها و فقط با نگاه جهانی و همچنين تعامل با سایر دانشمندان بررسي کننده و پروهشگر می مي شود. ما نیاز داریم راه های ارتباط جهانی را تسهیل کنیم و همچنين در یک دانشگاه جامع که تمام رشته ها را شامل می مي شود داشته باشیم. ما همچنین به شخصیت هایی نیاز داریم که جهانی بیاندیشند.
به گفته دکتر هاشمی، این کنگره برای ما این درس را دارد که قدر بزرگان را بدانیم و همچنين از ظرفیت هایشان بهره بري و استفاده کنیم. همچنين و علاوه براین ضروری است در اسرع وقت نماد دانشگاه تاریخی احیا مي شود و همچنين در صورتي که قرار است دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ادامه هنده راه دانشگاه باستانی باشد بایستی نماد علمی داشته باشد تا در تصاویر هم قابل ديدن باشد.

 

*کاوش های باستان شناسی در محوطه جندی شاپور باستان افزایش می یابد
محمدحسن طالبیان دست يار نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و همچنين گردشگری اظهار کرد: بسیاری از متون تاریخی، جندی شاپور باستان را یکی از چهار شهرستان مهم دوره ساسانی و همچنين اسلام برشمرده اند.
وی به بیان نکاتی از مستندات و همچنين مقالات مرتبط به جندی شاپور و همچنين مختصات جغرافیایی شهرستان و همچنين دانشگاه جندی شاپور پرداخت و همچنين گفت: بررسی مقالات و همچنين کتب مرتبط با جندی شاپور نشان می دهد که اطلاعات علمی و همچنين شایسته در خصوص محوطه جندی شاپور باستان صورت نگرفته درحالی که ما نیازمند اطلاعات دقیقی از عناصر فضای کالبدی این منطقه، کارکرد و همچنين اهمیت بناهای داخل شهرستان جندی شاپور و همچنين چگونگی شکل گیری و همچنين پیشرفت آن هم هستیم.
دست يار نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و همچنين گردشگری کشور ادامه داد: در حال حاضر نیازمند کاوش های باستان شناسی در محوطه جندی شاپور هستیم که محدودیت های موجود در مالکیت زمین های زراعی منطقه باعث کند شدن روند این مهم شده؛ بنابراین نیاز است مسئولان شهرستان دزفول در این زمینه وارد شدن کنند تا بتوانیم فاز به فاز در این محوطه کاوش کرده و همچنين به اطلاعات اساسی تردست یابیم.
طالبیان با اشاره به کاوش های اولیه گرفته شده در محوطه جندی شاپور و همچنين پیدا شدن بافت مسکونی مرتبط به قرون ۳ و همچنين ۴، عنوان کرد: مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا کاوش ها عمیق تر شده و همچنين به لایه های زیرین این محوطه دست یابیم تا بقایای شهرستان ساسانی به دست آید، از سویی کاوش های به دست آمده همچون سکه در این منطقه نشان می دهد که جندی شاپور در دوره وارد شدن اسلام به ایران نیز پیشرفت داشته است.
وی اضافه کرد: با کاوش لایه‌های زیرین محوطه باستانی جندی‌شاپور در روستای اسلام‌آباد دزفول قطعاً می‌قدرت به بسیاری از سنت‌های اسلامی، دانش دوره ساسانی و همچنين اسلامی و همچنين همچنین سرويس ها و خدمات متقابل ایران به اسلام دست یافت.
دست يار نهاد میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و همچنين گردشگری کشور تصریح کرد: بررسی کاوش‌هایی مثل سفال در این محوطه نشان می‌دهد که جندی‌شاپور در صدر اسلام با شهرهای مهم سواحل خلیج‌فارس و همچنين کشورهایی همچون چین دادوستد داشته است.
وی، گسترش و همچنين رسمی تر کردن پایگاه جندی‌شاپور در محوطه جندی‌شاپور را از دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های در دستور کار این نهاد عنوان کرد و همچنين افزود: مطالعات بسیار متعددی در زمینه ژئوفیزیک، پرو گرافی، زمین‌شناسی و همچنين غیره بر روی کاوش‌های به دست آمده در حال انجام است تا بتوانیم به ابعاد عمیق تری از شهرستان و همچنين دانشگاه جندی‌شاپور و همچنين پیکربندی آن هم دست یابیم.
طالبیان با بیان اینکه تمام تلاش ما ثبت جهانی شهرستان جندی‌شاپور است، گفت: اقتصاد سوم دنیا از راه گردشگری است و همچنين ما باید در مسیری پیش برویم که جندی‌شاپور باستان را به یک محل مهم و همچنين راهبُردی برای توسعه گردشگری تبدیل کنیم.
با اقدامات انجام‌شده و همچنين بعد از ارسال مستندات و همچنين مدارک در نوامبر ۲۰۱۷ نهاد جهانی یونسکو فعالیت جندی‌شاپور باستان به عنوان اولین دانشگاه جهان به قدمت ۱۷۵۰ سال شمسي را تأیید کرد درحالی‌که تا پیش از این تقویم آموزش عالی جهان کمتر از یک هزار سال شمسي بود.
به روایت مورخان داخلی و همچنين خارجی بالغ بر ۴۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه دانشگاه جندی‌شاپور باستان وجود داشته و همچنين بر اساس مستندات در کتاب‌ها و همچنين مقالات بین‌المللی، اولین نظام‌نامه آموزشی در حوزه دانشگاهی و همچنين نخستین بیمارستان جهان در جندی‌شاپور باستان بوده، ضمن اینکه نظام آموزشی بالینی پزشکی که امروزه شاهد آن هم هستیم نیز برگرفته از نظام پزشکی در جندی‌شاپور باستان است.

 

* لزوم معرفی بیشتر دانشگاه جندی شاپور، در کتب تاریخی
پاپی‌زاده نماینده شهروندان و مردم شهر دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وجود دانشگاه جندی شاپور تلنگری است که بدانیم نیاکان ما چه توجه خاص و همچنين ویژه‌ای به علم داشته‌اند؛ اینکه ۱۷۰۰ سال شمسي قبل، مردمان دزفول دست به تاسیس کتابخانه و همچنين دانشگاه زده‌اند نشان از نبوغ این شهروندان و مردم شهر دارد.
وی ادامه داد: مردمان دزفول در آن هم زمان به دور از تعصب و همچنين افراط گرایی علمی و همچنين نژادی به کسب علم می‌پرداخته‌اند، در نتیجه تلاش برای برداشتن کتیبه‌ها و همچنين اسناد برای نادیده گرفتن سابقه تاریخی شهروندان و مردم شهر دزفول کاری بیهوده است.
پاپی زاده تصریح کرد: دانشمندان زیادی از اقصی نقاط دنیا به دانشگاه جندی شاپور می‌آمدند و همچنين بعد از بازگشت به شهرستان خود، علم و همچنين دانش زرا گسترش می‌دادند.
نماینده شهروندان و مردم شهر دزفول در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: وقتی نیاکان ما به این دستاوردهای مهم علمی دست می‌یافته‌اند، ما نیز باید برای رسیدن به این موفقیت‌ها تلاش کنیم.
وی تصریح کرد: از وزارت علوم و همچنين مسئولان خواهشمندیم ضمن معرفی بیشتر این دانشگاه، در تمام کتب تاریخی، مبدا علمی جهان و همچنين ایران به درستی جندی شاپور دزفول ذکر مي شود و همچنين از نمادهای این دانشگاه بین المللی در طراحی ساختمان‌ها و همچنين نشانه‌ها و همچنين مکاتبات وزارت علوم و همچنين به ویژه در ساختمان مرکزی وزارت علوم به کار رود.

 

*دانشگاه کهن جندی شاپور به اخلاق و همچنين حکمت توجه ویژه‌ای داشت
حجت الاسلام و همچنين المسلمین قاضی نماینده ولی فقیه در استان ضمن خوشامدگویی به مهمانان، به احادیثی درمورد علم و همچنين جایگاه آن هم در اسلام اشاره کرد.
وی به سخنان مقام معظم رهبری به تولید علم نیز اشاره کرد و همچنين گفت: تولید علم و همچنين اندیشه یکی از تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری است. دومین توصیه ایشان اخلاق است زیرا در صورتي که اخلاق و همچنين معنویت در کنار علم نباشد، علم نافع نخواهد شد.
به گفته حجت الاسلام والمسلمین قاضی، دانشگاه کهن جندی شاپور به بهترین نحو به مساله اخلاق و همچنين حکمت پرداخته است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

دانشگاه باستانی جندی شاپور نقطه تحولات جهانی بوده است/ کاوش‌های باستان شناسی در محوطه جندی شاپور باستان افزایش می‌یابد در تاریخ ۷ December 1397 | 2:19 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *