در عرصه توسعه دانش و همچنين توسعه زیرساخت های پژوهش از سایر حوزه ها جلوتر هستیم – شریف

در عرصه توسعه دانش و همچنين توسعه زیرساخت های پژوهش از سایر حوزه ها جلوتر هستیم – شریف

به نقل از شریف: در عرصه توسعه دانش و همچنين توسعه زیرساخت های پژوهش از سایر حوزه ها جلوتر هستیم

وزیر بهداشت گفت: در صورتي که به قبل بعد از انقلاب اسلامی نگاه کنیم مشخص می مي شود که در عرصه توسعه دانش و همچنين توسعه زیرساخت های پژوهش و همچنين همچنین دستاوردهای عظیم آن هم، از سایر حوزه ها جلوتر هستیم.

به نقل از ادار، کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی، دکتر سعید نمکی در مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و همچنين هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه که در تالار شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری و همچنين با حضور دست يار اول رییس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: به عنوان یکی از سربازان بنیان گذار توسعه علوم پزشکی کشور باید بگویم که دستاوردهای حوزه سلامت با سال شمسي ۵۷ قابل قیاس نیست. در آن هم زمان ۱۴ هزار پزشک که اکثر آنها خارجی بودند در کشور حضور داشتند ولي بايد توجه داشت امروز هیچ منطقه و همچنين روستایی نیست که باسوادترین پزشکان در کنار شهروندان و مردم شهر حضور نداشته باشند.

وی در خصوص سوال یکی از دانشجویان نمونه مبنی بر دلیل ماندن آنها بعد از زمان تحصیل در کشور، گفت: اینکه چرا باید در کشور بمانیم را ما هم از طریق سوال از دیگران آشنا شدیم زيرا و به درستي که در دوران تحصیل ما، برای رفتن درها بازتر بود و همچنين کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و همچنين انگلیس به فارغ التحصیلان رشته های ما نیازمندتر از امروز بودند ولي بايد توجه داشت هرگز لذتی که دعای خیر یک پیرزن روستای دورافتاده در سیستان و همچنين بلوچستان به من هدیه کرد، تمام ارزشهای بیرون از مرزهای کشور نکرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هیچ پدیده ای ارزشمندتر از خدمتگذاری به مردمان نیازمند سرزمین مان و همچنين هیچ سرمایه ای ارزشمند تر از دعای خیر مردمان دردمند این سرزمین نیست البته نامهربانی هایی کرده یا دیده ایم و همچنين نابخردی هایی اعمال کرده ایم یا به ما تحمیل شده و همچنين بارها سهراب های خودمان را نشناخته ایم و همچنين سینه های آنها را دریده ایم.

دکتر نمکی از فاصله دانشگاه ها با فرهنگ ناب ایرانی اسلامی به عنوان یکی از معظلات و مسائل و مشکلات امروز دانشگاه ها یاد کرد و همچنين افزود: متاسفانه امروز در رشته طب، طبیب تربیت می کنیم نه حکیم. در حالیکه پزشکان قدیم را حکیم می نامیدند زيرا و به درستي که از حکمت، فلسفه، عرفان، موسیقی و همچنين شعر می دانستند.

وی اضافه کرد: امروز ریزترین و همچنين جزییات مسائل علمی در پزشکی را به دانشجویان منتقل می کنیم ولي بايد توجه داشت وابستگی به فرهنگ اصیل ایرانی که عامل چسبندگی به سرزمین مان است را به دانشجویان انتقال نمی دهیم و همچنين انسانهای تک بعدی تربیت می کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سعدی قرنها پیش می گوید علاج درد مشتاقان طبیب عام نتواند، مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را. بنده ۲۸ سال شمسي پیش که به عنوان دست يار بهداشت وزارت بهداشت برای پی گیری یک موضوع بهداشتی به نهاد ملل رفتم به اتاق رییس دپارتمانی رفتم که آن هم شخص آمریکایی بود و همچنين تابلویی از شعر سعدی به فارسی و همچنين انگلیسی نصب کرده بود و همچنين معتقد بود که سعدی برای اولین بار از بیماری رشته ای سخن گفته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: وقتی دانشجوی طب، بزرگان کشور را نشناخته باشد، دچار بی خویشتنی می مي شود ولي بايد توجه داشت آنچه ما برا به این آب و همچنين خاک پیوند زده، علقه به سرزمین، فرهنگ و همچنين اقلیمی بود که از دیگران به ما منتقل شد.

دکتر نمکی افزود: استاد دکتر فاضل یکی از پنجه طلایی های جراحی در آمریکا بود که در ۴۱ سالگی رییس انجمن جراحی دیتون آمریکا بود ولي بايد توجه داشت هرآنچه داشت را کنارگذاشت و همچنين به ایران بازگشت.

وی خطاب به دانشجویان نمونه گفت: می پذیریم که گله بسیار است ولي بايد توجه داشت شهروندان و مردم شهر سرزمین ما حق دارند و همچنين محتاج سرويس ها و خدمات تو خواهند بود البته بنده نیز به دست يار فرهنگی و همچنين دانشجویی وزارت بهداشت دستور داده ام تا از فردا جلساتی برگزار کند که از وجود دانشجویان نمونه و همچنين نخبه در کنار وزیر به عنوان مشاور در عرصه های سلامت، بهره بري و استفاده کنیم.

در عرصه توسعه دانش و همچنين توسعه زیرساخت های پژوهش از سایر حوزه ها جلوتر هستیم در تاریخ ۶ December 1397 | 7:39 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *