دیپلماسی علمی؛ راهی برای مقابله با تحریم‌ها – شریف

دیپلماسی علمی؛ راهی برای مقابله با تحریم‌ها – شریف

به نقل از شریف: دیپلماسی علمی؛ راهی برای مقابله با تحریم‌ها

دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیر کل مسائل دانشجویان غیر ایرانی نهاد مسائل دانشجویان در نشست “درآمدی بر بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها با رویکرد جذب دانشجویان خارجی” در جمع روسا و همچنين مسئولان دانشگاه‌های استان یزد که به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد، دیپلماسی علمی را راهی برای مقابله با تحریم‌ها عنوان کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر علیزاده در این نشست بابیان اینکه علم و همچنين دانشِ فرامرزی و همچنين بین‌المللی دارای مزایای عمده‌ای برای کشورها در ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف است، اظهار داشت: صدور دانش و همچنين فراملی کردن علم یکی از سیاست‌های محوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در سال شمسي‌های اخیر بوده که هدف و همچنين غایت آن هم تحقق دیپلماسی علمی در راستای افزایش ظرفیت‌ها برای جمهوری اسلامی ایران است.
وی با اشاره به تعداد دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایران گفت: حدود ۳۸ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی در حال تحصیل خواهند بود و همچنين این دانشجویان در امنیت کامل در کنار شهروندان ایرانی به تحصیل و همچنين سایر مسائل مشغول خواهند بود که این پيشامد جديد موجب می‌مي شود تبلیغات ضد ایرانی در خارج از مرزها از اثرگذاری کمتری برخوردار باشد.
دکتر علیزاده همکاری‌های چند سطحی و همچنين چندلایه‌ای در همه ابعاد را لازمه بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و همچنين علم دانست و همچنين خواستار همکاری هر چه بیشتر نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف شد.
وی به ظرفیت‌های شهرستان یزد برای صدور علم و همچنين دانش اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: استان یزد دارای ویژگی‌های خاصی است که موجب امتیازات خاصی برای این استان شده است. شهروندان و مردم شهر این استان به دین‌داری و همچنين علم‌آموزی معروف خواهند بود. چندین سال شمسي است که در کنکور دانش آموزان یزدی از سایر استان‌ها موفقیت بیشتری کسب نموده اند و همچنين این نشان می‌دهد که یزد دین خود به کشور را ادا کرده است و همچنين اکنون وقت آن هم است که علم را به خارج از مرزها صادر کند.

دکتر علیزاده به تبیین ابعاد بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها پرداخت و همچنين گفت: از منظر اقتصادی علم بهترین کالایی است که می‌تواند برای یک کشور تولید ثروت کند و همچنين با توجه به شرایط کشور ما این کالایی است که قابل تحریم هم نیست، از منظر فرهنگی موجب تبادلات فرهنگی بین شهروندان ایران و همچنين دانشجویان خارجی می‌مي شود که این پيشامد جديد به‌نوبه خود می‌تواند ایران را آن هم‌گونه که هست در نزد خارجی‌ها بازنمایی کند نه آن هم‌گونه که تبلیغات ضد ایرانی سعی دارد معرفی کند و همچنين از منظر علمی، رشد دانش و همچنين افزایش فعالیت‌های علمی و همچنين پژوهشی از ثمرات بین‌المللی کردن دانشگاه‌هاست.
وی پذیرش مهاجران از کشورهای درگیر جنگ و همچنين مناقشه و همچنين ارائه سرويس ها و خدمات آموزشی به آنان را در راستای بازگشت آنان به کشور مقصد و همچنين سازندگی جامعه خود را از دیگر ابعاد و همچنين اهداف بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها برشمرد.
دکتر علیزاده با اشاره به فرآیندهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها با تأکید بر ۵ فرآیند جذب، پذیرش، آموزش، پشتیبانی و همچنين فارغ‌التحصیلی اظهار داشت: تا مرحله چهارم اصولاً هزینه‌هایی است که کشور میزبان انجام می‌دهد و همچنين بعد از فارغ‌التحصیلی در صورت ادامه ارتباط دانش‌آموختگان با دانشگاهِ خود می‌توانند تبدیل به سرمایه شوند و همچنين از مزایای این سرمایه هر دو کشور منتفع می‌شوند.
وی هدف‌گذاری۵ قسمت و بخش در جذب دانشجویان خارجی از سوی دانشگاه یزد را نقطه‌ای برجسته و همچنين قابل‌توجه عنوان کرد و همچنين عملکرد مجموعه آموزش عالی در جذب دانشجویان خارجی را از برنامه جذاب و جالب و خوب ششم (۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰) توسعه جلوتر دانست.
در ادامه دکتر محمد صالح اولیاء رییس دانشگاه یزد با تاکید بر اهمیت جذب دانشجویان بین المللی، تبادلات فرهنگی، علمی، اجتماعی و همچنين سیاسی را شامل متغیرهایی دانست که جذب دانشجویان خارجی را در اولویت قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: استان یزد و همچنين شهرستان یزد به لحاظ موقعیت‌ها و همچنين ویژگی‌های خاص و همچنين معماری منحصربه‌فردی که دارد از قابلیت خوبی برای شناخته شدن به عنوان یک استان دانشگاهی و همچنين بین‌المللی برخوردار است.
رئیس دانشگاه یزد افزود: استان یزد از لحاظ شاخص نسبت دانشجو به جمعیت بعد از سمنان در رتبه دوم کشور قرار دارد و همچنين این نشان‌دهنده عزم جدی برای توسعه آموزش عالی در یزد است.
در این نشست مسئولان دانشگاه‌های استان و همچنين نماینده نیروی انتظامی نیز به بیان دیدگاه‌ها و همچنين نظرات خود پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

دیپلماسی علمی؛ راهی برای مقابله با تحریم‌ها در تاریخ ۸ December 1397 | 2:13 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *