راهبردهای کلان پژوهشی نیازمند بازنگری است/ لزوم تمرکز پژوهشگاه‌ها بر روی مأموریت‌های کلان ملی و همچنين بین‌المللی – شریف

راهبردهای کلان پژوهشی نیازمند بازنگری است/ لزوم تمرکز پژوهشگاه‌ها بر روی مأموریت‌های کلان ملی و همچنين بین‌المللی – شریف

به نقل از شریف: راهبردهای کلان پژوهشی نیازمند بازنگری است/ لزوم تمرکز پژوهشگاه‌ها بر روی مأموریت‌های کلان ملی و همچنين بین‌المللی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست شورای پژوهشگاه‌های ملی کشور که با حضور جمعی از رؤسای پژوهشگاه‌ها برگزار شد، اظهار داشت: هیچ‌گاه نباید پژوهشگاه‌ها را با دانشگاه‌ها مقایسه کرد. پژوهشگاه‌ها باید تمرکز خود را بر روی مأموریت‌های کلان ملی و همچنين بین‌المللی متمرکز کنند. رویکرد ما اتصال پژوهشگاه‌ها و همچنين پژوهشکده‌ها به قسمت و بخش‌هایی است که زیرساخت‌های علمی کافی ندارند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در این نشست با اشاره به مفید بودن این نشست‌ها برای وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: خوشبختانه تعداد پژوهشگاه‌ها کم بوده و همچنين تنوع حوزه‌ای در میان آن هم‌ها وجود دارد. این موضوع سبب می‌مي شود که هر پژوهشگاه نماینده یک حوزه خاص باشد و همچنين در نشست‌های این‌چنینی موضوعات بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
وزیر علوم، راهبردهای کلان پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به‌خصوص در حوزه پژوهشگاه‌ها را نیازمند بازنگری دانست و همچنين گفت: سیاست‌گذاری در صورتي که درست انجام مي شود، پیشبرد آن هم‌هم قطعاً خوب خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند اهمیت ما در منظومه علمی کشور درک نمی‌مي شود گفت: یکی از وظایف پژوهشگاه‌ها همین است که چشم‌اندازی ملی برای خود تعریف کنند و همچنين خود جایگاهشان را تثبیت کنند.
دکتر غلامی با تأکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف پژوهشگاه‌ها به چابک‌سازی مجموعه‌ها نیاز داریم گفت: دوستان این موضوع را مطرح می‌کنند که ایجاد پژوهشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی با قدرت پژوهشگاه‌های کنونی به سال شمسي‌ها زمان نیاز دارد. من این حرف را به گونه دیگری مطرح می‌کنم و همچنين آن هم اینکه: در صورتي که پژوهشگاه‌های ما تحلیل بروند یا تضعیف شوند جبران آن هم امکان‌پذیر نیست و همچنين این موضوع اهمیت پژوهشگاه‌ها را صدچندان می‌کند.
وی در پایان به موضوع مقایسه پژوهشگاه‌ها و همچنين دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنين با طرح این موضوع که پژوهشگاه‌ها باید حال و همچنين هوای مأموریت‌های خودشان را داشته باشند گفت: هیچ‌گاه نباید پژوهشگاه‌ها را با دانشگاه‌ها مقایسه کرد. پژوهشگاه‌ها باید تمرکز خود را بر روی مأموریت‌های کلان ملی و همچنين بین‌المللی متمرکز کنند. رویکرد ما اتصال پژوهشگاه‌ها و همچنين پژوهشکده‌ها به قسمت و بخش‌هایی است که زیرساخت‌های علمی کافی ندارند.
دکتر محمدجواد لاریجانی، رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی سخنران دیگر این نشست بود که با تأکید بر سند گام دوم مقام معظم رهبری و همچنين نقش برجسته حوزه پژوهش در آن هم گفت: مراکز تحقیقاتی بایستی پرچم‌دار رشته‌های جدید باشند. رقابت ما باید رقابت در عرصه جهانی باشد و همچنين خود را به سطح ملی محدود نکنیم.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در این سند خاطرنشان کرد: علوم پایه بایستی به‌عنوان صندوق پس‌انداز دیده مي شود. نقش وزارت علوم در مقابله با عوام‌فریبی و همچنين تقلب علمی بسیار مهم است و همچنين این وزارت باید پرچم‌دار اصالت علمی باشد.
دکتر مهدی نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر و همچنين پتروشیمی نیز اظهار داشت: ازجمله اهداف شورا ارتقا و همچنين نهادینه‌سازی پژوهش، ارتقای جایگاه نهادهای پژوهش در وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين هماهنگی سازمانی میان اعضا است.
وی افزود: پژوهشگاه‌ها علي رغم دانشگاه‌ها بی‌بدیل خواهند بود و همچنين رسیدن اغلب این مراکز به بلوغ کاری بعد از متوسط عمر ۳۰ ساله بررسي کننده و پروهشگر شده است.
دکتر نکومنش به برخی دستاوردهای پژوهشگاه‌های ملی کشور شامل تلسکوپ پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، درمانگاه بیماری‌های نادر ژنتیکی پژوهشگاه ملی ژنتیک، کشتی اقیانوس‌پیمای پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و همچنين آزمایشگاه زلزله پژوهشگاه زلزله‌شناسی اشاره کرد.
دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مسائل پژوهشی وزارت علوم نیز با اشاره به لغو مجوز حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ واحد پژوهشی که کارکردی در جامعه پژوهشی کشور نداشتند، گفت: هدف ما این است که هر پژوهشگاه چند حوزه تخصصی را دنبال کند و همچنين در آن هم سرآمد باشد. وزارت علوم در صورتي که می‌خواهد رکورد بزند بایستی به سراغ پژوهشگاه‌های کشور برود.

همچنین در این نشست رؤسای پژوهشگاه‌های علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی، زلزله‌شناسی و همچنين مهندسی زلزله، هوافضا، مواد و همچنين انرژی و همچنين ژنتیک و همچنين زیست فناوری به سخنرانی پرداختند و همچنين موضوعاتی همچون نقش پژوهشگاه‌ها در شرایط تحریم، لزوم بازنگری در سازوکار پژوهشگاه‌ها، مشکل ارزی برای پژوهشگاه‌ها در بهره بري و استفاده از فرصت‌های مطالعاتی، عدم واگذاری پروژه‌های کلان ملی به پژوهشگاه‌ها و همچنين دارا بودن نقش ملی و همچنين بین‌المللی پژوهشگاه‌ها به‌صورت توأمان را مطرح کردند.
ه.ع ۷۱/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

راهبردهای کلان پژوهشی نیازمند بازنگری است/ لزوم تمرکز پژوهشگاه‌ها بر روی مأموریت‌های کلان ملی و همچنين بین‌المللی در تاریخ ۲۶ December 1397 | 5:23 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *