سومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور در دانشگاه یزد برگزار شد – شریف

سومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور در دانشگاه یزد برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: سومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور در دانشگاه یزد برگزار شد

سومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور با هدف ارائه الگوها و همچنين تجارب موفق دانشگاه‌ها در توسعه همکاری‌های ارتباط با جامعه و همچنين صنعت با حضور دکتر محمدسعید سیف مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در دانشگاه یزد برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر سیف در این نشست با اشاره به اهمیت همکاری معاونت‌های آموزشی و همچنين پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: در صورتي که معاونت‌های پژوهشی بخواهند فعالیت‌های جدی انجام دهند بدون حمایت و همچنين پشتیبانی معاونت‌های آموزشی تقریباً امکان‌پذیر نخواهد بود و همچنين اخیراً این مهم انجام شده؛ کارگروه‌های آموزشی کمیته‌های برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی آموزشی به نوعی در بحث پژوهش نیز همکاری دارند.
وی در ادامه با ارائه گزارشی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های انجام شده در سال شمسي جاری تصریح کرد: خوشبختانه امسال با همکاری بیش از ۸۰ دانشگاه کشور رصد اشتغال انجام و همچنين نقل از آن هم منتشر شد و همچنين در سال شمسي آینده نیز این برنامه جذاب و جالب و خوب ادامه خواهد یافت.
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم افزود: تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنين اشتغال‌پذیری یکی دیگر از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های اساسی وزارت علوم است و همچنين خوشبختانه تمام دانشگاه‌ها در این زمینه فعال شدند. طرح‌های برگزیده دانشگاه‌ها نیز درحال حاضر بررسي کننده و پروهشگر شده و همچنين فعالیت‌های هدف‌دار و همچنين تقاضامحور دانشگاه‌ها در کنار فعالیت‌های علمی بسیار پررنگ شده است.
وی با اشاره به اهمیت کارآموزی گفت: متاسفانه این امر به خوبی اجرا نمی‌شد لذا باید با انتقال الگوها و همچنين تجارب دانشگاه‌ها به روسای دانشگاه‌ها عملاً آن هم را ساماندهی کنیم و همچنين دانشگاه‌ها با ابتکار عمل و همچنين برحسب شرایطی که دارند در این زمینه تصمیم بگیرند و همچنين روش‌هایی را اتخاذ کنند.
دکتر سیف خاطرنشان کرد: یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مهم وزارت علوم در سال شمسي ۹۸ راه‌اندازی مراکز مشاوره و همچنين هدایت شغلی است و همچنين انتظار این است با همکاری یکدیگر و همچنين بهره بري و استفاده از تجارب شاهد این تحول در دانشگاه ها باشیم.
وی تصریح کرد: از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دیگری که در سال شمسي آتی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است شناسایی معظلات و مسائل و مشکلات حقوقی و همچنين مسایل مرتبط با قراردادها، ساماندهی الزامات قراردادها و همچنين فرصت مطالعاتی استادان است.
دکتر سیف در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه هر استانی شرایط خاص خود را دارد گفت: انتظار می‌رود دانشگاه ها در سال شمسي ۹۸ بیشتر در مسایل استانی وارد شوند و همچنين تعامل بیشتری با استانداری‌ها داشته باشند.
دکتر محمدمهدی لطفی دست يار پژوهش و همچنين فناوری دانشگاه یزد نیز در این نشست گفت: مقوله ارتباط با صنعت و همچنين کارآفرینی مبحث مهمی است که علی رغم سال شمسي‌ها تلاش در دانشگاه‌ها هنوز با وضعیت آرمانی فاصله دارد.
وی افزود: به نظر می‌رسد به مدل‌ها، الگوها و همچنين فرایندهای موفق تجربه شده و همچنين توسعه دادن و همچنين به اشتراک گذاشتن آنها نیاز مبرم داریم.
دکتر لطفی هدف از برگزاری این نشست را به اشتراک گذاشتن مجموعه الگوهای موفق بین دانشگاه ها عنوان کرد و همچنين افزود: ما به تعداد دانشگاه‌ها می‌توانیم در حوزه ارتباط با صنعت مدل و همچنين الگو داشته باشیم و همچنين می‌قدرت متناسب با هر منطقه‌ای مدلی را متناسب با آن هم منطقه ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه یزد توجه ویژه‌ای به ارتباط با صنعت می مي شود، گفت: لازمه اجرایی شدن برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشگاه‌ها در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف، تبدیل آنها به قوانین، رویه‌ها و همچنين آیین‌نامه‌هاست. در دانشگاه یزد در تدوین آیین‌نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی سعی شده است به ارتباط استادان با صنعت بها داده مي شود و همچنين به روش خاص پژوهانه ای برای ارتباط با صنعت و همچنين تعریف پروژه‌های مشارکتی تعریف شده است.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری دانشگاه یزد از راه‌اندازی دفتر انتقال فناوری در آینده‌ای نزدیک در دانشگاه یزد خبرداد و همچنين گفت: هدف از ایجاد این دفتر، گسترش مقوله تجاری‌سازی و همچنين مالکیت فکری است.
وی با بیان اینکه طرح فرصت کاری و همچنين بحث مهارتی و همچنين اشتغال‌پذیری نیز در دانشگاه یزد در دست اجراست، تصریح کرد: ایده این بود که کارآموزی دوره کوتاهی است و همچنين دانشجو در دوره یک یا دوماهه زیاد درگیر فرایند کاری نمی‌مي شود، بنابراین پیشنهاد شد دانشجویان در یک مرخصی تحصیلی یک ساله بدون احتساب سنوات و همچنين متناسب با رشته خود در صنعت فعالیت کنند.

دکتر لطفی در ادامه سخنان خود به موانع ارتباط با صنعت اشاره کرد و همچنين یکی از این موانع را نبودن یا عدم فعال بودن دفاتر R&D در صنایع عنوان کرد.
به گفته وی، هنگامی که صحبت از دانشگاه کارآفرین و همچنين بحث ارتباط با صنعت می‌مي شود نگاه‌ها نباید صرفاً به معاونت پژوهش و همچنين فناوری باشد و همچنين باید به معاونت آموزشی و همچنين تحصیلات تکمیلی نیز در این راستا نقش جدی بدهیم زيرا و به درستي که قسمت و بخش زیادی از اثرگذاری ها بر روی دانشجویان در کلاس‌های درس است.
در این نشست که در حاشیه برگزاری بیست و همچنين یکمین کنگره سراسری همکاری‌های حکومت، دانشگاه و همچنين صنعت برای توسعه ملی برگزار شد، تعدادی از مدیران دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌های کشور نیز به ارائه الگوها و همچنين تجارب موفق دانشگاه خود پرداختند.
گفتنی است در حاشیه این نشست کارگاه‌های تخصصی با عناوین فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و همچنين صنعت، مسایل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات حقوقی قراردادهای ارتباط با صنعت و همچنين ساختارهای مشاوره شغلی و همچنين کاریابی تخصصی در دانشگاه‌ها نیز برگزار شد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

سومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور در دانشگاه یزد برگزار شد در تاریخ ۸ December 1397 | 2:39 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *