شکوفایی تمدن در منطقه به سبب دانشگاه باستانی جندی‌شاپور است/ باید به دنبال علوم نافع باشیم – شریف

شکوفایی تمدن در منطقه به سبب دانشگاه باستانی جندی‌شاپور است/ باید به دنبال علوم نافع باشیم – شریف

به نقل از شریف: شکوفایی تمدن در منطقه به سبب دانشگاه باستانی جندی‌شاپور است/ باید به دنبال علوم نافع باشیم

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در “دومین کنگره بین‌المللی جندی شاپور” با بیان اینکه هیچ جا تمدنی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه مبتنی بر دانایی باشد، اظهار داشت: کسانی که دانش و همچنين حکمت دارند موجبات رشد و همچنين توسعه دانایی را فراهم می‌آورند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی امروز (سه‌شنبه) در این آیین که به میزبانی دانشگاه صنعتی جندی شاپور برگزار شد، اظهار داشت: با نگاه به تاریخ قبل جهان می‌قدرت دریافت که هرجا تمدنی شکوفا شده در کنارش مراکز علمی هم وجود داشته‌اند؛ مراکز علمی‌ای که اندیشمندان و همچنين متفکران آن هم زمان از تمام نقاط دنیا و همچنين از دور و همچنين نزدیک دور هم جمع می‌شدند و همچنين نتایج تحقیقات خود را در اختیار جامعه می‌گذاشتند.
وی با اشاره به اینکه تمدنی که شکل می‌گیرد تمام اجزای آن هم باید مبتنی بر علم و همچنين دانش باشد، تصریح کرد: سوابق تاریخی تمدن‌های پهناور و بزرگ، وجود سطح بالایی از علوم مهندسی را نشان می‌دهد که توانسته شهرهایی با چنین فاکتورهایی بسازند.
وزیر علوم خاطر نشان کرد: دانشگاه جندی شاپور یکی از نشانه‌های بارز این دستاورد و همچنين افتخار تاریخی است که ایرانیان در زمان‌های قبل در کنار زندگی خود، مراکز علمی هم داشته‌اند و همچنين این مراکز به عنوان پایگاه جهانی تأثیرگذار بوده‌اند.
وی عنوان داشت: جهانیان باید بدانند که ایرانیان در قرن‌های طولانی فشارهای زیادی را تحمل نموده اند و همچنين همچنان با نام ایران افتخار آفرینی می‌کنند.
به گفته دکتر غلامی، جریان رشد و همچنين توسعه علمی که قبل از اسلام به عنوان نقطه مهم و همچنين محل گردهمایی دانشمندان بوده در دوران اسلام هم مورد توجه قرار گرفته است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: وارد شدن اسلام به ایران باعث شکوفایی علمی در کشور شد و همچنين دانشمندان زیادی شامل زکریای رازی‌، خوارزمی، بوعلی سینا و همچنين... را به جهان معرفی کرد.
دکتر غلامی بیان داشت: با وجود محدودیت‌هایی که به ایران اعمال می‌مي شود، دانشمندان ما در حوزه علم و همچنين فناوری تلاش‌های بی‌وقفه‌ای انجام می‌دهند به طوری که توانسته‌اند جایگاه ارزنده‌ای را به دست آورند. باید بیش از پیش برای حفظ جایگاه علمی خود تلاش کنیم و همچنين به دنبال علوم نافع باشیم. هرکاری که در حوزه علم در ایران صورت می‌گیرد به صلاح بشر است و همچنين چیزی نمی‌تواند جلوی پیشرفت‌مان بگیرد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

شکوفایی تمدن در منطقه به سبب دانشگاه باستانی جندی‌شاپور است/ باید به دنبال علوم نافع باشیم در تاریخ ۷ December 1397 | 12:51 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *