طراحی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز برای حذف ناخالصی‌های آمین توسط پژوهشگران دانشگاه ایلام – شریف

طراحی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز برای حذف ناخالصی‌های آمین توسط پژوهشگران دانشگاه ایلام – شریف

به نقل از شریف: طراحی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز برای حذف ناخالصی‌های آمین توسط پژوهشگران دانشگاه ایلام

طراحی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز برای حذف ناخالصی‌های آمین در گردش پالایشگاه گاز استان ایلام به همت پژوهشگران دانشگاه ایلام بررسي کننده و پروهشگر گردید و همچنين به عنوان یکی از طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور معرفی شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در فرآیند شیرین‌سازی گاز ترش، ناخالصی‌های آنیونی و همچنين کاتیونی و همچنين نیز محصولات جانبی حاصل از تخریب آمین، نمک‌های با پایداری حرارتی  تولید می‌کنند و همچنين ناخالصی‌های به وجود آمده در داخل آمین باعث افت بازدهی فرآیند جذب با ناخالصی‌ها و همچنين محصولات خوردگی فلزات آن هم شده و همچنين کثیف شدن تجهیزات را در پی خواهد داشت.
در این طرح برگزیده، حذف این ناخالصی‌ها با بهره بري و استفاده از فرآیند نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز مورد بررسی قرار گرفت. تأثیر پارامترهای عملیاتی شامل فشار عملیاتی ( ۲۰-۸۰ بار)، غلظت یون‌های HSS و همچنين غلظت MDEA در محلول خوراک (۱۰ – ۴۵ قسمت و بخش وزنی) بر روی دفع یون‌ها و همچنين فلاکس عبوری مورد بررسی قرار گرفت.
با توجه به نتایج به دست آمده، عملکرد حذف یون‌های HSS از محلول ۴۵ قسمت و بخش وزنی از MDEA با بهره بري و استفاده از غشای NF 75 تا ۸۰ قسمت و بخش مقدار و اندازه‌گیری شد و همچنين همچنين و علاوه بر این، تراوش پذیری محلول ۴۵ قسمت و بخش وزنی MDEA از میان غشا ۱۰۰ قسمت و بخش NF بود. همچنین جداسازی یون‌های پایدار حرارتی موجود در محلول آمین با بهره بري و استفاده از فرایند غشایی الکترودیالیز مورد بررسی قرار گرفت و همچنين میزان حذف تا ۷۰ قسمت و بخش حاصل شد.
با بهره بري و استفاده از نتایج این طرح و همچنين راه‌اندازی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز در پالایشگاه از افزایش غلظت یون‌های نمک پایدار جلوگیری کرده که این امر باعث پایدار نگه داشتن شرایط سیستم در شرایط بهینه و همچنين جلوگیری از خوردگی تجهیزات شد و همچنين راه‌اندازی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز، از فساد محلول آمین در گردش جلوگیری کرده و همچنين باعث افزایش طول عمر این محلول و همچنين کاهش هزینه‌های فرایند شد.
همچنین با توجه به اینکه همه تجهیزات و همچنين مواد مصرفی وارداتی خواهند بود این فرایند می‌تواند به تولید پایدار گاز شیرین در کشور منجر مي شود و همچنين از آنجایی که همه پالایشگاه‌های کشور از روش شیرین‌سازی با آمین بهره بري و استفاده می‌کنند، نتایج این تحقیق قابلیت کاربرد و همچنين اجرایی شدن در دیگر پالایشگاه‌های کشور را نیز دارد.
گفتنی است ابعاد و همچنين شرایط عملیاتی مناسب جهت راه‌اندازی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز برای حذف ناخالصی‌های آمین در گردش طراحی شده و همچنين در اختیار شرکت پالایش گاز ایلام قرار گرفته است که در آینده نزدیک با نظارت فنی مجری طرح، راه‌اندازی خواهد شد.
س.س۵۱/ل.م۵۴

طراحی واحد غشایی نانوفیلتراسیون و همچنين الکترودیالیز برای حذف ناخالصی‌های آمین توسط پژوهشگران دانشگاه ایلام در تاریخ ۴ December 1397 | 8:47 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *