لزوم همگرایی مراکز معتبر آموزش عالی و همچنين جلوگیری از واگرایی نیروهای متخصص و همچنين چند گرایی عمل کردن – شریف

لزوم همگرایی مراکز معتبر آموزش عالی و همچنين جلوگیری از واگرایی نیروهای متخصص و همچنين چند گرایی عمل کردن – شریف

به نقل از شریف: لزوم همگرایی مراکز معتبر آموزش عالی و همچنين جلوگیری از واگرایی نیروهای متخصص و همچنين چند گرایی عمل کردن

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست شورای آموزش، پژوهش و همچنين فناوری گیلان که در سالن جلسات استانداری سابق برگزار شد، گفت: وزارت علوم درصدد است تا مراکز معتبر آموزش عالی را با همگرایی به یکدیگر متصل و همچنين از واگرایی نیروهای متخصص و همچنين چند گرایی عمل کردن جلوگیری کند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و همچنين فناوری گیلان، دکتر منصور غلامی در این نشست با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری پیرامون‌گام دوم انقلاب، اظهار کرد: انقلاب اسلامی در ۴۰ سال شمسي نخست، در زمینه‌های علوم تحقیقات و همچنين فناوری موفق عمل کرده ولي بايد توجه داشت برای ادامه آن هم نیازمند توجه ویژه به ظرفیت جوانان کشور است.
دکتر غلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه علوم و همچنين پژوهش و همچنين دستاوردهای فناورانه، نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا رشد قابل‌توجهی به دست آورده‌است، گفت: ادامه این روند نیازمند توسعه، ارتقای پژوهش و همچنين اخلاق در جامعه است.
وی با اشاره به دغدغه های کمبود نیروی انسانی متخصص در بدو انقلاب افزود: ظرفیت عظیم تربیت نیروی متخصص و همچنين کارشناس در کشور، از موهبت‌های بعد از انقلاب بوده به طوری که امروز در حال کمک به کشورهای منطقه و همچنين جهان است.
وزیر علوم، از اقدامات مطلوب در زمینه پژوهش در مقایسه با کشورهای همسایه و همچنين منطقه خبرداد و همچنين خاطر نشان‌کرد: حرکت رو به رشد دانشگاه‌ها و همچنين وزارت علوم در عرصه پژوهش فناوری، موجبات رویکرد موفقیت بیشتر در کشور را رقم خواهد زد.
وی تحقق اقتصاد مقاومتی را نیازمند تفسیر خوب و همچنين علمی از این مفهوم دانست و همچنين تاکید کرد: اقدامات بنیان علمی باید به‌مقدار و اندازه‌ای تقویت شوند که در برابر تنش‌های خارجی و همچنين اروپایی مقاوم باشند.
دکتر غلامی همچنین بر لزوم تبدیل دانشگاه‌های کشور به نسل سوم و همچنين کارآفرین تأکیدکرد و همچنين گفت: دانشجویان باید در دانشگاه نسل سوم، کارآفرین بوده و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است رویکرد آن هم‌ها از مدیریتی و همچنين نظارتی به رویکرد اشتغال‌زا و همچنين تولید محصول تبدیل مي شود.
وی با توجه به اهمیت ضرورت هماهنگی نزدیک و همچنين پیوسته دانشگاه‌ها با دانشجویان ادامه داد: توجه به جوانان و همچنين سپردن امورات به آنان، رویکردی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
دکتر غلامی، طرح ساماندهی آموزش عالی کشور را ضروری خواند و همچنين یادآور شد: باید در اسرع وقت جلوی توسعه کمی مراکز دانشگاهی را با اجرای طرح یاد شده گرفت.
وزیر علوم، از آغاز اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور از سال شمسي آینده خبر داد و همچنين تصریح کرد: نقشه اجرایی این طرح، در وزارت علوم تهیه‌شده است.
دکتر غلامی گفت: طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور در جهت کاهش تعداد مراکز آموزش عالی و همچنين افزایش کیفی محتوای علمی، پژوهشی و همچنين فناوری در کشور در راستای سند تحول بنیادین ۵۰ سال شمسي آینده نظام حرکت مي کند.
وی با مطلوب ارزیابی کردن عملکرد حوزه دانشگاهی گیلان افزود: همچنين و علاوه بر عملکرد خوب دانشگاه گیلان، پارک علم و همچنين فناوری این استان نیز به تا حال موفق عمل کرده است.
وزیر علوم با بیان اینکه این کشور در زمینه علم و همچنين فناوری جایگاه ویژه‌ای در دنیا کسب کرده است اضافه کرد: استقبال کشورهای خارجی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایرانی، نشان‌دهنده سطح علمی بالای دانشجویان فارغ تحصیل در دانشگاه داخل کشور است.
دکتر غلامی همچنین نگاه حکومت فعلی، نسبت به وارد شدن دانشجویان خارجی به مراکز آموزش عالی را باز و همچنين منعطف برشمرد.
وی با اشاره به طرح پیشنهادی گیلان برای ایجاد منطقه ویژه فناوری در این استان نیز افزود: ایجاد چنین طرحی اقدامی مهم و همچنين ارزشمند است و همچنين به زودی در شورای عالی عطف مطرح و همچنين بررسی می‌مي شود.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

لزوم همگرایی مراکز معتبر آموزش عالی و همچنين جلوگیری از واگرایی نیروهای متخصص و همچنين چند گرایی عمل کردن در تاریخ ۲۱ December 1397 | 10:15 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *