گسترش تعاملات علمی بین المللی بسترهای حرکت جامع در حوزه علم و همچنين فناوری را فراهم می کند – شریف

گسترش تعاملات علمی بین المللی بسترهای حرکت جامع در حوزه علم و همچنين فناوری را فراهم می کند – شریف

به نقل از شریف: گسترش تعاملات علمی بین المللی بسترهای حرکت جامع در حوزه علم و همچنين فناوری را فراهم می کند

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری درآیین اختتامیه سی و همچنين دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت: گسترش تعاملات علمی بین المللی بسترها و همچنين زمینه های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای حرکت جامع در حوزه علم و همچنين فناوری را فراهم می کند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که امروز (دوشنبه) و همچنين با حضور دکتر سورنا ستاری، دست يار علمی و همچنين فناوری رئیس جمهوری و همچنين جمع گسترده ای از استادان و همچنين برگزیدگان آن هم در سالن اجلاس سران برگزار شد، وزیر علوم تصریح کرد: گسترش تعاملات و همچنين ارتباطات علمی با جهان خارج به سود دانشمندان داخلی است تا با دیدگاه‌های سایر مراکزعلمی جهان آشنا شوند و همچنين هم اینکه ظرفیت‌های علمی کشور را به جهانیان معرفی کنند.
دکتر غلامی، جشنواره بین‌المللی خوارزمی را یکی از با سابقه‌ترین جشنواره‌های جمهوری اسلامی دانست و همچنين اظهار داشت: این جشنواره بیش‌از سی سال شمسي است که برگزار می‌مي شود و همچنين این امر نشان می‌دهد این رویداد ملی توانسته جایگاه خود را در میان دانشمندان و همچنين فناوران باز کند و همچنين مورد اقبال قرار گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد این جشنواره اثرگذاری خوبی داشته است، اظهار کرد: معرفی محققان در این جشنواره، کاری نمادین است؛ چراکه در کشور تعداد زیادی از پژوهشگران با سابقه و همچنين صاحبان فن و همچنين دانش جوون داریم که طی یک فرایند گزینش علمی برخی از آثار آنها انتخاب و همچنين معرفی می‌شوند تا از آنها تقدیر مي شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تربیت نیروهای انسانی مستعد سوق داده شوند، گفت: انتظار می‌رود دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی مستعد را سرلوحه خود قرار دهند، به گونه‌ای که فارغ‌التحصیلان همچنين و علاوه بر آن هم‌که در زمینه ایجاد اشتغال بر روی پای خود می‌ایستند، بتوانند با بهره بري و استفاده از فناوری برای تعداد دیگری از فارغ‌التحصیلان اشتغال ایجاد کنند تا بتوانند در سایه اتکا به نیروهای جوون، استقلال و همچنين توسعه اقتصادی و همچنين صنعتی کشور را تضمین کنند.
دکترغلامی با بیان اینکه حضور دانشمندان غیرایرانی فرصتی برای توسعه تعاملات بین‌المللی است، خاطر نشان کرد: اعزام دانشجویان به خارج و همچنين پذیرش دانشجویان خارجی و همچنين روابط با سایر کشورها شامل ظرفیت‌های مراکز علمی و همچنين دانشگاهی کشور است که تا کنون به آنها پرداخته شده، ولی باید تلاش مي شود که این تعاملات توسعه یابد.
وزیر علوم با اشاره به دستاوردهای علمی کشور در حوزه سلامت، کشاورزی، تغذیه و همچنين حوزه های متنوع و گوناگون و مختلف صنعتی گفت: از سال شمسي‌های قبل مراکز علمی به سمت تبدیل دانش به فناوری حرکت نموده اند و همچنين از سوی دیگر دانشگاه‌ها در حال تکمیل فناوری‌ها و همچنين پیشنهاد طرح‌های نوین برای نوسازی صنعت و همچنين سایر زمینه‌ها خواهند بود.
دکتر غلامی شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور نیروهای جوون و همچنين استارتاپ‌ها را امید قوی در حوزه علم و همچنين فناوری ذکر کرد و همچنين گفت: این امر با حمایت دانشگاه‌ها تقویت می مي شود چرا که تنها راه استقلال کشور تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان است.
وزیر علوم در پایان سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف علمی خوش درخشیدند و همچنين توانستند دانشجویان مستعدی را تربیت کنند، گفت: ظرفیت‌های بالقوه زیادی در کشور وجود دارد که باید نسبت به بالفعل کردن آن هم تلاش کرد و همچنين با معرفی و همچنين تقدیر از دانشمندان و همچنين محققان این پیام ابلاغ می‌مي شود که نیروهای انسانی و همچنين دانشمندان، سرمایه‌های کشور به شمار می‌روند.
در پایان این آیین و همچنين با حضور وزیر علوم و همچنين دست يار علمی و همچنين فناوری رئیس جمهوری از ۱۶ طرح داخلی و همچنين خارجی به عنوان برگزیدگان نهایی سی و همچنين دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی تقدیر شد.
همچنین در حاشیه این مراسم دکتر غلامی و همچنين دکتر ستاری از نمایشگاه طرح های برگزیده این جشنواره بازدید کردند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

گسترش تعاملات علمی بین المللی بسترهای حرکت جامع در حوزه علم و همچنين فناوری را فراهم می کند در تاریخ ۱۳ December 1397 | 1:02 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *