آمادگی اعضای هیئت علمی و همچنين مهندسين و متخصصين دانشگاه شهید چمران اهواز برای کمک به مدیریت استان – شریف

آمادگی اعضای هیئت علمی و همچنين مهندسين و متخصصين دانشگاه شهید چمران اهواز برای کمک به مدیریت استان – شریف

به نقل از شریف: آمادگی اعضای هیئت علمی و همچنين مهندسين و متخصصين دانشگاه شهید چمران اهواز برای کمک به مدیریت استان

در نشست مدیریت بحران دانشگاه شهید چمران اهواز، آمادگی اعضای هیئت علمی و همچنين مهندسين و متخصصين این دانشگاه در راستای کاهش آسیب‌های ناشی از سیلاب‌های اخیر و همچنين کمک به مدیریت استان خوزستان اعلام شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست بر لزوم آماده‌باش همه دانشگاهیان برای کمک به سیل‌زدگان تاکید کرد.
در ادامه دکتر قمشی رئیس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز مسائل مرتبط با حوزه‌های آبی استان و همچنين سیل اخیر را به صورت تخصصی بررسی و همچنين عنوان کرد: در صورتي که شرایط آب و همچنين هوایی که اکنون با آن هم مواجه هستیم را از نظر هیدرولوژیکی بررسی کنیم، یک واقعه کاملاً نادر و همچنين کمیاب است.
وی با بیان اینکه شرایط به وجود آمده یک شرایط کاملاً نادر و همچنين بحرانی است، افزود: در این بحران بهترین کار این است تا تصمیمات مدیریتی صحیحی برای خروجی سدها اتخاذ مي شود تا خسارت در پایین دست به حداقل خود برسد.
عضو هیات علمی دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: متاسفانه در سال شمسي‌های قبل شرایط خشکسالی استان باعث شده تا آبراه‌های خوزستان از نظر گذر سیلاب با مشکل مواجه شوند و همچنين رودخانه‌های کرخه، کارون و همچنين دز مانند قبل کشش گذردهی دبی‌های بالا را ندارند.
وی عنوان کرد: برای مثال رودخانه کارون در زمانی به راحتی دبی ۴ تا ۵ هزار متر مکعب بر ثانیه را از خود عبور می‌داد ولي بايد توجه داشت اکنون برای عبور ۳ هزار متر مکعبی باید نگران شرایط باشیم و همچنين این نگرانی نیز بجا است زیرا کشش گذردهی رودخانه ها پایین آمده است.
دکتر قمشی با اشاره به اینکه در حال حاضر خروجی سدها به شکلی کنترل شده تا کمترین خسارت در حوضه کارون پهناور و بزرگ به پایین دست وارد مي شود، ادامه داد: شرایط به شکلی مدیریت شده تا جریان آب در مقطع اصلی خود در حوضه کارون پهناور و بزرگ حرکت کند.
وی بیان کرد: با توجه به اعمال مدیریت در بحث خروجی آب از سدها، در صورتي که اتفاق و همچنين یا آبگرفتگی در حوضه کارون پهناور و بزرگ رخ می‌دهد ناشی از تجاوز به حریم رودخانه و همچنين یا اشکالاتی در سیل‌بندها است.
دکتر قمشی با اشاره به بارش‌های امروز و همچنين فردا در استان تصریح کرد: دبی کنترل شده‌ای که از سدها خارج می‌مي شود، کمتر ایجاد نگرانی می‌کند ولي بايد توجه داشت آب میان حوضه‌ای که (بارش‌های اخیر) وارد مجاری مي شود، ایجاد نگرانی مي کند.
وی ادامه داد: در صورتي که بارش‌های امروز و همچنين فردا در سطح استان زیاد باشد، باید نگران بود و همچنين قطعاً مناطقی را آب فرا خواهد گرفت زیرا میزان بارش‌ها قابل کنترل نیست.
عضو هیات علمی دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: در صورتي که میزان بارش‌ها ظرف مدت امروز و همچنين فردا در استان کم باشد، مدیریت آب آسان‌تر خواهد بود و همچنين می‌توانیم با حداقل خسارت آب را از آبراه‌های کارون عبور دهیم.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

آمادگی اعضای هیئت علمی و همچنين مهندسين و متخصصين دانشگاه شهید چمران اهواز برای کمک به مدیریت استان در تاریخ ۱۱ January 1398 | 5:42 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *