اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش وزارت علوم فردا به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌مي شود – شریف

اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش وزارت علوم فردا به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌مي شود – شریف

به نقل از شریف: اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش وزارت علوم فردا به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌مي شود

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در آستانه برگزاری اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری اظهار داشت: این اجلاس با هدف آشنایی اعضای جدید کارگروه‌های تخصصی با آخرین دیدگاه‌ها و همچنين انتظارات در سیاست‌های علم و همچنين فناوری کشور برگزار می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این اجلاس با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، فردا چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌مي شود.

گفت‌وگوی روزنامه نويس و خبرنگار روابط عمومی وزارت علوم با دکتر شریعتی نیاسر را در ادامه می‌خوانید.

دلیل برگزاری اجلاس اعضای کارگروه‌های تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش چیست؟
تصمیمات کلان و همچنين اساسی وزارت علوم در شورای گسترش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی اتخاذ می مي شود. وظیفه اصلی این شورا ذیل شورای گسترش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آموزش عالی، سه کمیسیون «برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی»، «گسترش» و همچنين «پژوهش و همچنين فناوری» فعالیت می‌کنند که تصمیم‌سازی‌های خود را در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف علم و همچنين فناوری از طریق کارگروه‌های تخصصی انجام می‌دهند.
قریب به ۷۰ کارگروه در حوزه معاونت آموزشی فعال است که توسط یک دبیرخانه که در دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مستقر است مطابق و يکدست می‌شوند. هر کارگروه متشکل از ۷ تا ۱۵ عضو است که در مجموع و همچنين با میانگین ۱۲ عضو، بیش از ۷۰۰ عضو برجسته هیئت علمی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و همچنين انجمن‌های علمی را شامل می‌شوند. وظیفه اصلی این کارگروه‌ها مطالعه و همچنين آگاهی از تحولات علم و همچنين فناوری در دنیا و همچنين در ایران و همچنين روزآمدسازی، کارآمدسازی و همچنين بومی‌سازی علم و همچنين روش‌های علمی در قالب برنامه جذاب و جالب و خوب‌های درسی و همچنين تصمیم‌سازی‌های مرتبط با ساماندهی و همچنين متوازن‌سازی گسترش آموزش و همچنين پژوهش در کشور است.
در ماه‌های پایانی سال شمسي ۱۳۹۷ اعضای این کارگروه‌ها برای نخستین بار از طریق «رأی‌گیری الکترونیکی» توسط همکاران خود در سراسر کشور برگزیده شدند و همچنين اکنون برای دور جدید فعالیت به مدت ۲ سال شمسي آماده می‌شوند. مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري بوده است که این اعضا که بسیاری از آنها در دور جدید، برای نخستین بار در کارگروه ها حضور پیدا می کنند با برخی از موضوعات اساسی و همچنين پایه با تاکید بر رویکردهای آموزشی و همچنين علمی وزارت آشنا شوند و همچنين برخی از مهم‌ترین مسئولیت های کلیدی به آنها اطلاع داده مي شود.
بر این اساس حوزه معاونت آموزشی با هدف آشنایی اعضای جدید این کارگروه‌های تخصصی با آخرین دیدگاه‌ها و همچنين انتظارات در سیاست‌های علم و همچنين فناوری کشور که این اعضا به روش مستقیم از زبان مراجع اصلی وزارت علوم می‌شنوند و همچنين طرح سازوکارهای اجرایی مرتبط از سوی مدیران کل دفاتر ستادی، در یک اجلاس پهناور و بزرگ از آنان دعوت به عمل آورده است.

نقش کارگروه‌های تخصصی در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين اقدامات وزارت علوم چیست؟
این کارگروه‌ها بازوهای فکری و همچنين محور تصمیم‌سازی وزارت علوم در حوزه‌های برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی، گسترش و همچنين پژوهش و همچنين فناوری خواهند بود که به عنوان سرجمع تخصص و همچنين توانمندی سرمایه‌های ارزشمند انسانی کشور به پیشبرد هدف‌های آموزش عالی یاری می‌رسانند.

شرکت‌کنندگان در این اجلاس چه کسانی خواهند بود؟
به جز حدود ۵۰۰ تن اعضای کارگروه‌های تخصصصی از دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های سراسر کشور، مقام عالی و همچنين اعضای شورای معاونان وزارت علوم، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای کمیسیون آموزش و همچنين تحقیقات مجلس، اعضای شوراها و همچنين کمیسیون‌های مرتبط در وزارت علوم به این اجلاس دعوت شده‌اند.

به روش خلاصه هدف‌های اجلاس کارگروه‌های تخصصی چیست؟
انتظار می‌رود این اجلاس بتواند به اعضای جدید کارگروه‌ها کمک کند تا با آخرین رویکردها و همچنين سیاست‌های وزارت علوم از زبان وزیر محترم و همچنين معاونان ارجمند وزارت خانه و همچنين سایر مراجع عالی مرتبط با نظام آموزش عالی کشور آشنا شوند، از فرآیند و همچنين دستاوردهای انتخاب اعضای کارگروه‌ها مطلع گردند، نقاط نيرو و همچنين ضعف عملکرد کارگروه‌های قبلی را بشناسند و همچنين با برنامههای بهبود در عملکرد کارگروهها از زبان مدیران کل دفاتر مرتبط آشنا شوند، سازوکارها و همچنين سامانه‌های کنونی و همچنين فعال وزارت که به روش مستقیم با عملکرد کارگروه‌ها مرتبط است را بشناسند و همچنين برای کار با آنها آماده شوند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش وزارت علوم فردا به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌مي شود در تاریخ ۲۷ January 1398 | 12:13 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *