از همه ظرفیت کشور، دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی بهره بري و استفاده خواهیم کرد – شریف

از همه ظرفیت کشور، دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی بهره بري و استفاده خواهیم کرد – شریف

به نقل از شریف: از همه ظرفیت کشور، دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی بهره بري و استفاده خواهیم کرد

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران و همچنين رئیس هیأت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور، از بهره بري و استفاده همه ظرفیت کشور، دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی برای بررسی وضعیت سیلاب‌های اخیر خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی، امروز (شنبه) در نشست خبری پیرو حکم رئیس جمهور مبنی بر تشکیل هیأت ویژه بررسی سیلاب‌های اخیر کشور بهره بري و استفاده از همه ظرفیت کشور، دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی را از راه‌بردهای اصلی این هیأت برشمرد.
وی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از اقدامات اولیه گرفته شده هیأت ویژه بررسی سیلاب‌ها، خاطر نشان کرد: بلایا و همچنين حوادث طبیعی امری اجتناب‌ناپذیر است و همچنين ما در کشور شاهد تعدد این حوادث هستیم. ولي بايد توجه داشت نقطه‌ای که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است و همچنين باید مورد توجه قرار بگیرد، داشتن آمادگی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای مقابله با این حوادث و همچنين کنترل صدمات ناشی از آن هم است. متأسفانه کشور ما از اسفند ماه سال شمسي قبل درگیر سیل در سطح گسترده شد و همچنين پیرو این حادثه نیز رئیس جمهور هیأتی را منصوب کردند تا دلایل این اتفاق را مورد بررسی علمی کارشناسان و همچنين مهندسين و متخصصين قرار دهند.
به گفته دکتر نیلی احمدآبادی، هیأت ویژه بررسی سیلاب‌ها برای بررسی حادثه سیل اخیر که پیرو دستور رئیس جمهور صورت گرفت، تلاش می‌کنند با بهره بري و استفاده از تجارب کشور، علم و همچنين دانش دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی موضوع سیلاب‌های اخیر را بررسی علمی کنند و همچنين نتایج نقل از را به ملت ایران و همچنين رئیس جمهور ارائه دهند.
رئیس هیأت ویژه بررسی سیلاب‌ها، با اشاره به تشکیل کارگروه‌های ویژه به‌منظور بررسی سیلاب‌های اخیر کشور تصریح کرد: بعد از دستور رئیس جمهور ابتدا تلاش کردیم روایتی دقیق از آنچه که اتفاق افتاده است را ارائه دهیم، زيرا و به درستي که باید اطلاعات روشنی از این رخداد داشته باشیم تا به استناد این اطلاعات موضوع را آسیب‌شناسی کنیم تا عواملی که منجر به وارد شدن خسارت به شهروندان و مردم شهر، دارايي ها و همچنين جانشان شده‌اند، مشخص مي شود تا بتوانیم پیرو آن هم راه‌بردهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را ارائه دهیم و همچنين در این جهت ابتدا کارگروه‌های تخصصی متشکل از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور، کارشناسان، صاحب‌نظران و همچنين مهندسين و متخصصين تشکیل شده است.
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه هیأت ویژه بررسی دلایل سیلاب‌های اخیر کشور، هیأتی کاملاً مستقل است، گفت: شاکله اصلی این هیأت را اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور به‌ویژه دانشگاه‌های سطح یک تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه در این هیأت و همچنين کارگروه‌های تخصصی تلاش کردیم با دانشگاه‌هایی که در منطقه ها و مناطق سیل‌زده قرار گرفته‌اند ارتباط برقرار مي شود تا از ظرفیت‌های آنها نیز بتوانیم بهره بري و استفاده کنیم.
دکتر نیلی احمدآبادی، دستور رئیس‌جمهور برای تشکیل هیأت ویژه بررسی سیلاب‌های اخیر به دانشگاه تهران را نشانگر اعتماد بالا به دانشگاهیان به‌منظور بهره بري و استفاده از ظرفیت‌ها و همچنين پتانسیل‌های مراکز علمی و همچنين دانشگاهی در رفع معظلات و مسائل و مشکلات جامعه عنوان کرد.
وی افزود: من از حسن نیت رئیس جمهور و همچنين اعتمادی که در این زمینه به من و همچنين دانشگاهیان داشتند قدردانی می‌کنم، چرا که دانشگاهیان توانمندی و همچنين پتانسیل بسیار بالایی برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه دارند و همچنين هدف هیأت ویژه نیز بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌های کشور جهت بررسی و همچنين ارائه راهکار است.
رئیس هیأت ویژه بررسی سیلاب‌ها در ادامه سخنان خود بیان کرد: اولین جلسه هیأت ویژه بررسی سیلاب‌های اخیر کشور روز چهارشنبه بعد از صدور حکم رئیس جمهور تشکیل شد و همچنين در این جلسه شیوه همکاری دانشگاه‌ها مشخص شد، ولي بايد توجه داشت آن هم روش که عنوان کردم در این هیأت از تخصص و همچنين توانمندی همه پژوهشگران، صاحب‌نظران و همچنين کارشناسان در تهیه نقل از بهره بري و استفاده خواهیم کرد، ضمن اینکه از تجارب جهانی نیز غافل نخواهیم شد. همچنان که بعد از صدور این حکم از سوی رئیس جمهور عده‌ای از دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور با برقراری تماس اعلام آمادگی کردند تا کمک‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را به کارگروه‌های تخصصی ارائه دهند.
رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۵ کارگروه تخصصی با موضوع سیل تشکیل شده است و همچنين راه‌کارها برای عدم تکرار این حوادث در حال بررسی است. ولي بايد توجه داشت مهم‌ترین کاری که باید در این زمینه صورت گیرد، بررسی این موضوع می‌باشد که چه اتفاقی در حوزه سیلاب‌ها افتاده است.
دکتر نیلی احمدآبادی از ارائه نقل از نهایی بررسی سیلاب‌های اخیر کشور طی ۶ ماه آینده به رئیس جمهور و همچنين هم‌چنین شهروندان و مردم شهر خبر داد و همچنين گفت: من خوشبین هستم که بتوانیم در این مدت نقل از جامعی در این حوزه ارائه دهیم و همچنين با توجه به برقراری ارتباط با رسانه‌ها، جریان پیشرفت بررسی‌های کارگروهی سیلاب را به اطلاع شهروندان و مردم شهر خواهیم رساند و همچنين در مرحله اول این نقل از سعی خواهیم کرد آسیب‌شناسی دقیقی از این موضوع ارائه مي شود.
رئیس هیأت ویژه بررسی سیلاب‌ها با عنوان اینکه دانشگاه تهران از آن هم آغاز وقوع سیل در کشور کمیته‌ای را با کمک مهندسين و متخصصين متنوع و گوناگون و مختلف این حوزه تشکیل داده است، افزود: در این زمینه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز مذاکراتی گرفته شده است تا بتوانیم همکاری‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف اجتماعی، روانشناسی، فنی، معماری و همچنين هیدرولوژی و همچنين آب را در منطقه ها و مناطق سیل‌زده ارائه دهیم. این تجربه را نیز در زلزله سرپل ذهاب کرمانشاه داشته‌ایم و همچنين همکاران دانشگاه تهران برای ارائه کمک‌های خود همچنان در این منطقه حضور دارند.
دکتر نیلی در پایان سخنان خود با اظهار اینکه برآورد هزینه هیأت ویژه بررسی سیلاب‌های اخیر کشور هنوز صورت نگرفته است، تصریح کرد: قطعاً در این زمینه به اعتبار مجزایی نیاز داریم ولي بايد توجه داشت ابتدا باید برآورد هزینه‌ای صورت بگیرد تا بتوانیم اعتبار آن هم را برای دریافت خدمت رئیس‌جمهور ارسال کنیم.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

از همه ظرفیت کشور، دانشگاه‌ها و همچنين تجربه‌های جهانی بهره بري و استفاده خواهیم کرد در تاریخ ۳۱ January 1398 | 4:29 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *