جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری باید در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد/ با توجه بیانیه گام دوم؛ اهمیت اقتدار و قدرت اقتصادی بیش‌ از پیش به چشم می‌خورد/ اقتصاد قوی عامل مهم نفوذ ناپذیری در کشور است – شریف

جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری باید در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد/ با توجه بیانیه گام دوم؛ اهمیت اقتدار و قدرت اقتصادی بیش‌ از پیش به چشم می‌خورد/ اقتصاد قوی عامل مهم نفوذ ناپذیری در کشور است – شریف

به نقل از شریف: جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری باید در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد/ با توجه بیانیه گام دوم؛ اهمیت اقتدار و قدرت اقتصادی بیش‌ از پیش به چشم می‌خورد/ اقتصاد قوی عامل مهم نفوذ ناپذیری در کشور است

دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گردهمایی اعضای کارگروه تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش آموزش عالی اظهار داشت: جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری باید در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی در گردهمایی اعضای کارگروه تخصصی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين گسترش آموزش عالی که به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با گرامیداشت روز جوون و همچنين میلاد حضرت علی‌اکبر (ع) طی سخنانی گفت: سخنان بنده حول موضوع “تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی دانش‌بنیان و همچنين ضرورت تحول در رشته‌های آموزشی و همچنين رویکردهای پژوهشی” است.

وی افزود: امروز در صورتي که بخواهیم از آموزش عالی در راستای یک هدف کمک بگیریم این هدف پیشرفت اقتصادی است.

مهم‌ترین و همچنين بزرگترین رشد کشور در حوزه علم و همچنين فناوری بوده است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در طول این ۴۰ سال شمسي کشور ما دائماً در تحریم اقتصادی بوده است ولی در همین ۴۰ سال شمسي توانسته‌ایم رشد کنیم و همچنين بیشترین پیشرفت را در حوزه آموزش عالی داشته‌ایم و همچنين می‌توانیم بگوییم مهم‌ترین و همچنين بزرگترین رشد کشور در حوزه علم و همچنين فناوری بوده است.

سرمایه انسانی توانمند، اصلی‌ترین منشا اقتدار و قدرت کشور است

وی تاکید کرد: به گواهی آمار و همچنين اطلاعات سرمایه انسانی توانمند اصلی‌ترین منبع و همچنين منشا اقتدار و قدرت کشور است و همچنين در صورتي که عقب افتادگی‌هایی داریم در سایر حوزه‌هاست.

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران افزود: در حوزه منابع انسانی کشور رشد معقول و همچنين منطقی داشته و همچنين امروز در صورتي که صحبت از کیفیت می‌کنیم به این معناست که این منابع انسانی باید از کیفیت بهتری برخوردار باشد.

دکتر عاملی گفت: امروز باید بررسی کنیم پهناور و بزرگ‌ترین چالش کشور در حوزه علم و همچنين فناوری چیست؟.

وی با طرح برخی از چالش‌های موجود افزود: آیا چالش امروز این است که تولید مقالات علمی دارای تناسب نیست؟ آیا چالش این است که تعداد فارغ التحصیلان متناسب نیست؟ آیا چالش ما این است که سهم تحصیلات تکمیلی از آموزش عالی کم است؟ و همچنين…

جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری باید در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران تاکید کرد: به نظر می‌رسد چالش ما این موارد نیست و همچنين چالش امروز ما این موضوع است که باید بپرسیم چرا ضرورت دارد جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد؟.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این سوال از آن هم جهت اهمیت دارد که امروز اقتدار و قدرت ملی اعم از اقتدار و قدرت سیاسی و همچنين فرهنگی به نوعی متاثر از اقتدار و قدرت اقتصادی است.

وی تاکید کرد: به استناد تمام آمار و همچنين اطلاعات و همچنين مشاهدات میدانی، بزرگترین چالش کشور، چالش ضعف بنیه اقتصادی است و همچنين متقابلاً اصلاح این ضعف اقتصادی بزرگترین گام در مسیر توانمند شدن کشور است.

با توجه بیانیه گام دوم؛ اهمیت اقتدار و قدرت اقتصادی بیش از پیش به چشم می‌خورد

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران گفت: با توجه به هدف تعیین شده در بیانیه گام دوم که تحقق تمدن نوین اسلامی است، اهمیت اقتدار و قدرت اقتصادی بیش‌از پیش به چشم می‌خورد.

وی افزود: بررسی ارتباط میان اقتدار و قدرت اقتصادی و همچنين سایر حوزه‌های اقتدار و قدرت مهم‌ترین موضوع حال حاضر کشور است و همچنين همه حوزه‌های اقتدار و قدرت و همچنين حتی اقتدار و قدرت تمدنی از اقتدار و قدرت اقتصادی تاثیر می‌پذیرد.

پهناور و بزرگ‌ترین چالش حوزه علم و همچنين فناوری؛ عدم تناسب شغلی فارغ‌التحصیلان و همچنين نیازهای اساسی

دکتر عاملی در تشریح اهم معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی کشور از منظر آموزش عالی ادامه داد: عدم تناسب شغلی فارغ‌التحصیلان و همچنين نیازهای اساسی کشور و همچنين کاهش تناسب شغلی فارغ‌التحصیلان پهناور و بزرگ‌ترین چالش اقتصادی کشور در حوزه علم و همچنين فناوری است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار اشتغال متناسب فارغ‌التحصیلان کشور گفت: این آمار نشان از عدم تناسب کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل و همچنين تحصیلات در بسیاری از رشته ها دارد و همچنين این نسبت بین ۷ تا ۷۰ قسمت و بخش در نوسان است.

اقتصاد قوی عامل مهم نفوذ ناپذیری در کشور است

دکتر عاملی با اشاره به نقش اقتدار و قدرت اقتصادی در اقتدار کشور ادامه داد: در صورتي که پیشرفت اقتصادی نداشته باشیم در حوزه فرهنگ، دین، اخلاق و همچنين… هم موفق نخواهیم بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مقام معظم رهبری ده سال شمسي متوالی عنوان سال شمسي را اقتصادی اعلام کرده اند و همچنين این سئوال برای بعضی مطرح شده است که چرا مثلاً عناوین سال شمسي ها؛ اخلاق، فرهنگ یا مثلاً هنر اعلام نشده است که علت این موضوع را ایشان در محور سوم راهبردهای بیانیه دوم با صراحت بیان کرده اند.

ا قتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و همچنين عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و همچنين نفوذناپذیری کشور است
وی افزود: “اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده است، اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و همچنين عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و همچنين نفوذناپذیری کشور است و همچنين اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و همچنين زمینه‌‌ساز نفوذ و همچنين سلطه و همچنين دخالت دشمنان است.

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران تصریح کرد: فقر و همچنين غنا در مادّیّات و همچنين معنویّات بشر، اثر می گذارد و همچنين اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن هم نمی قدرت به هدفها رسید.

وی افزود: تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی بر تولید انبوه و همچنين باکیفیّت، و همچنين توزیع عدالت‌محور، و همچنين مصرف به‌مقدار و اندازه و همچنين بی‌اسراف، و همچنين مناسبات مدیریّتی خردمندانه است.

دکتر عاملی ادامه داد: اقتصاد قوی و همچنين توانا پیشرفت کشور را تقویت مي کند و همچنين بالعکس ضعف اقتصادی ضعف کشور در همه حوزه‌ها را در پی خواهد داشت.

 

هدف گذاری آموزش عالی در رشته های جدید، پیشرفت همه جانبه و همچنين اقتصاد باشد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر این اساس هدف گذاری آموزش عالی کشور در رشته های جدید و همچنين بازنگری رشته ها، پیشرفت همه جانبه و همچنين اقتصاد جمهوری اسلامی ایران باشد و همچنين نظام ممیز علم و همچنين دانش و همچنين نظام های رتبه بندی دانشگاه ها برای این مهم باید اهمیت قائل مي شود.

 

تخصص گرایی، یکی از مهم‌ترین عوام ایجاد عدالت است

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران گفت: ما راهی جز تخصص گرایی نداریم و همچنين یکی مهم‌ترین عوامل ایجاد عدالت نیز تخصص گرایی است که از این مسیر دانش مبنا شدن کارها و همچنين مسئولیت ها بصورت فراگیرتری تحقق پیدا مي کند.

 

تنها راه کاهش فساد؛ کاهش فرآیند دیوان سالاری
وی با تأکید بر لزوم ایجاد حکومت هوشمند افزود: تقویت حکومت هوشمند و همچنين کاهش فرآیند در دیوان سالاری کشور تنها راه کاهش فساد است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید با کاهش دیوان سالاری و همچنين افزایش اعتماد به شهروندان و مردم شهر، هزینه های این اعتماد را بپذیریم که نتیجه آن هم افزایش اعتماد شهروندان و مردم شهر به حکومت و همچنين نظام است.

وی تشریح کرد: به میزانی که فرایندها اداری افزایش پیدا کند به آن هم میزان در معرض خطر فساد و همچنين خستگی اجتماعی قرار می گیریم.

دکتر عاملی گفت: تحول در نهاد‌ها و همچنين نهادهای آموزش عالی که در نقشه جامع علمی کشور هم مورد تأکید قرار گرفته باید بیشتر مورد توجه باشد.

وی افزود: تحول شبکه‌ای و همچنين ظهور نظام به‌هم‌پیوسته سرمایه انسانی علم و همچنين فنآوری، ارزش‌افزوده یکپارچه در شبکه علمی ایجاد می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما وارد عصر الگوریتم شده ایم و همچنين معنای آن هم ظرفیت پیدا شدن برای عقلانیت نظام مند است چرا که عقلانیت نظام مند هوشمند، اراده های ما را برای رسیدن به جامعه اسلامی مطلوب امکان پذیر می کند.

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران گفت: مهم‌ترین تحول توسعه‌ای در جهان معاصر تحول در حوزه ارتباطات و همچنين ظهور فناوری‌های جدید داده مبنا در بستر دیجیتال است.

 

تا سال شمسي ۲۰۲۵ حدود ۷۰ قسمت و بخش از مشاغل فعلی از بین خواهند رفت

وی افزود: بر اساس برخی بررسي ها تا سال شمسي ۲۰۲۵ حدود ۷۰ قسمت و بخش از مشاغل فعلی از بین خواهند رفت و همچنين متقابلاً مشاغل جدید و همچنين نوینی ایجاد خواهد شد که بر بستر فنآوری های جدید است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در واقع نظام هوشمند و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ای جدید جای مشاغل دستی و همچنين مشاغل مبتنی بر کار آنالوگ را می گیرد.

برای آموزش در زمینه‌های نوپدید، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای نداریم

دکتر عاملی تاکید کرد: متاسفانه نظام آموزش عالی در این زمینه چندان موفق نبوده و همچنين ما برای آموزش در این زمینه‌های نوپدید که حاصل فناوری‌های نوین خواهند بود، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای فراگیر و همچنين نظام مند نداریم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: متأسفانه صنعت کشور هم در حوزه ایجاد مشاغل جدید حاصل از ترکیب فناوری‌های متنوع و گوناگون و مختلف عقب افتاده است و همچنين با وارد شدن به صنعت ۴؛ نیازمند تحول در نظام صنعتی کشور نیز هستیم.

کشور توانایی بالقوه برای یک جهش علمی و همچنين فناوری پهناور و بزرگ کیفی را دارد

دکتر عاملی گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران امروز دارای ثبات است، سهم تولید علم ایران حدود ۲/۶ قسمت و بخش علم جهان است و همچنين نزدیک به ۱۴ میلیون فارغ‌التحصیل داریم و همچنين این آمار نشان می‌دهد کشور توانایی بالقوه برای یک جهش علمی و همچنين فناوری پهناور و بزرگ کیفی را دارد.
رونق تولید هم نیازمند یک کار تحولی است.

وی افزود: البته بهره بري و استفاده از این توانمندی‌ها محتاج یک تحول هوشمند در جامعه علمی کشور است.

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: بر اساس یک سلسله نشست های مشورتی با وزیر محترم علوم؛ تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين وزیر محترم بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی و همچنين بعضی از روسای دانشگاه ها در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرفیت ها و همچنين چالش های علم و همچنين فنآوری مورد بحث قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: مولفه مهمی مانند توسعه رشته‌های آموزشی با توجه به نیازهای کشور و همچنين متناسب با آمایش آموزش عالی، اثربخشی به مقالات در حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات کشور در چارچوب نقشه جامع علمی کشور، توجه به اصالت علم و همچنين تولید محصولات فناورانه؛ به عنوان راه حل معظلات و مسائل و مشکلات نظام علم و همچنين فناوری کشور مورد اشاره قرار گرفته است.

وی گفت: بسط عدالت آموزشی، افزایش ثبت اختراعات، ایجاد کسب‌وکارهای دانش‌بنیان نیز از سایر موارد مورد اشاره در طرح مذکور است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نتیجه توجه به مسائل کیفی ذکر شده؛ باید استقلال علمی، مرجعیت علمی، حرکت در مرزهای دانش و همچنين مسلط بودن و تسلط داشتن بر دانش‌های بنیادین، بالفعل شدن ظرفیت‌های انسانی جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی در تشریح موضوع مرجعیت علمی تاکید کرد: بر اساس همین راهبرد و همچنين با توجه به تصویر مطلوب علم در ایران از نظر رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» اقتدار و قدرت و همچنين توانش خلاقانه تولیدات علمی ایران به گونه ای باید باشد که برای رسیدن به دانش ایرانی و همچنين دستاوردهای علمی ایران به یادگیری زبان فارسی متمایل شوند که به روش حتم این ظرفیت در علم و همچنين اندیشه ایرانی فراهم است.

نظام تعلیم و همچنين تربیت و همچنين آموزش عالی اشخاص توانمند در سطح جهانی را تربیت کرده است

دکتر عاملی با اشاره به توانمندی‌های جامعه علمی کشور افزود: ممکن است انتقاداتی به نظام تعلیم و همچنين تربیت و همچنين آموزش عالی کشور داشته باشیم ولي بايد توجه داشت همین نظام تعلیم و همچنين تربیت و همچنين آموزش عالی توانسته اشخاص توانمندی را تربیت کنند که در سطح جهانی درخشیده‌اند.

استاد تيم ارتباطات دانشگاه تهران با طرح سؤال در مورد چرایی ضرورت جهت‌گیری علمی کشور در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی کشور گفت: در صورتي که این اتفاق حادث مي شود می‌توانیم کشور را از سخت‌ترین شرایط تحریم عبور دهیم.

حدود ۹۵ قسمت و بخش داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌مي شود

دکتر عاملی تاکید کرد: البته در این زمینه کارهای بزرگی شده و همچنين به عنوان مثال کشور ما بر اثر تحریم دارویی تحمیل شده مانند سایر کشورها دچار خسارت نشد، چرا که حدود ۹۵ قسمت و بخش داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌مي شود.

وی اضافه کرد: ما به لطف سرمایه گذاری های گرفته شده در همه حوزه اساسی نیازهای کشور مثل غذا، سلامت، امنیت، مسکن و همچنين درمان قدرتمند هستیم و همچنين نیازمند افزایش قدرت خود در این زمینه ها هستیم.

امروز پلتفرم‌ها و همچنين شبکه‌های اجتماعی تولید رفتار می کنند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح نقش فضای دیجیتال در تحولات اجتماعی افزود: امروز پلتفرم‌ها و همچنين شبکه‌های اجتماعی تولید رفتار می کنند و همچنين متاسفانه این پلتفرم‌ها ارزش‌های فرهنگی غرب را در جامعه ما ترویج می دهند.

دکتر عاملی ادامه داد: بر همین اساس به یک نرم‌افزار و همچنين پلتفرم پیام‌رسان بومی متناسب با فرهنگ اسلامی و همچنين ایرانی نیاز داریم.

نظام ارزش‌گذاری دانشگاه‌ها باید به رشته‌های جدید اهمیت بیشتری بدهد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فضای مجازی از ظرفیت بهره‌وری متمایل به بی‌نهایت برخوردار است و همچنين در صورتي که بهره‌وری به بی‌نهایت میل کند؛ سود هم به سمت بی‌نهایت گرایش پیدا مي کند.

وی در پایان نیز گفت: نظام ارزش‌گذاری دانشگاه‌ها باید به رشته‌های جدید اهمیت بیشتری بدهد و همچنين یک نظام یکپارچه مبتنی بر آموزش، پژوهش و همچنين نظام های حمایتی و همچنين تشویقی تحول نظام آموزش عالی برای حرکت به سمت رشته های جدید و همچنين معطوف به حل مسائل اساسی کشور و همچنين تقویت قدرت اقتصادی و همچنين اقتصاد مقاومتی را فراهم آورد.

ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

جهت‌گیری‌های مهم علم و همچنين فناوری باید در مسیر تقویت اقتدار و قدرت اقتصادی باشد/ با توجه بیانیه گام دوم؛ اهمیت اقتدار و قدرت اقتصادی بیش‌ از پیش به چشم می‌خورد/ اقتصاد قوی عامل مهم نفوذ ناپذیری در کشور است در تاریخ ۲۹ January 1398 | 9:06 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *