دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه معین فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه سیل‌های اخیر استان – شریف

دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه معین فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه سیل‌های اخیر استان – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه معین فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه سیل‌های اخیر استان

دکتر محمدتقی نظرپور، دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: قرار است دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه معین در حوزه تحقیقاتی سیل‌های اخیر استان خوزستان معرفی مي شود و همچنين تمامی دانشگاه‌های سطح استان و همچنين کشور که می‌خواهند در این حوزه کارهای علمی و همچنين پژوهشی داشته باشند، با هماهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت خواهند کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر نظرپور امروز (یک‌شنبه) در نشست هم‌اندیشی دانشگاهیان در خصوص مدیریت سیل و همچنين مسئولیت اجتماعی دانشگاه که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه باید در چند حوزه به‌صورت فعال کار کند و همچنين نظرات مجموعه استادان در این نشست مؤید این موضوع است؛ پيشامد جديد اصلی نقش آموزش عالی در سیل اخیر در استان خوزستان است و همچنين دکتر غلامی وزیر علوم به معاونان پژوهشی، فرهنگی واداری و همچنين مالی مأموریت داده است که در مورد نقش دانشگاه‌ها در حوادث مترقبه خصوصاً در حادثه سیل، روان‌شناسی اجتماعی در حوادث اخیر و همچنين چگونگی همکاری و همچنين مساعدت دانشگاهیان در این حوادث اقدامات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را انجام دهند.
وی افزود: نقل از‌های ارائه‌شده در این نشست در مورد نقش دانشگاه در سیل‌های اخیر، نشان‌دهنده تلاش دانشگاهیان است ولي بايد توجه داشت به نظر می‌رسد نقش آن هم‌ها در مدیریت استان کمرنگ است و همچنين توانایی دانشگاهیان می‌تواند در راستای کمک به مسئولان استانی به کار گرفته مي شود.
دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، ادامه داد: امکاناتی که دانشگاه در اختیار سیل‌زدگان قرار داده است و همچنين جایگاه شبکه ملی جامعه و همچنين دانشگاه در این رویداد بسیار مؤثر بوده و همچنين فعالیت‌هایی که دانشگاهیان در این حوادث انجام داده‌اند می‌تواند پررنگ‌تر باشد.
دکتر نظرپور تصریح کرد: داشتن پروتکل برای بلایای طبیعی امری ضروری است؛ همچنین پيشامد جديد انسجام در بلایا مهم است و همچنين هماهنگی با تمامی حوزه‌ها کار دشواری است. نظر داریم کارهای پژوهشی باید از مجرای دانشگاه صورت گیرد؛ در حوزه ارتباط با صنعت نیز باید تلاش کرد اتفاقات خوبی رخ دهد.
وی اضافه کرد: تشکیل کنفرانس‌های علمی می‌تواند به دانشگاه و همچنين دانشگاهیان کمک کند که در بحث‌های آینده با رویکردی علمی به مسائل پرداخته مي شود؛ از سوی دیگر تهیه دستورالعمل راهنما برای بعد از سیل مهم است و همچنين دانشگاه می‌تواند گام‌های مؤثری در این قسمت و بخش بردارد و همچنين نیاز است این اقدامات به مسئولان استانی منعکس مي شود.
دکتر نظرپور گفت: حضور فعال اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در دستگاه‌های اجرایی باید انعکاس بیرونی داشته باشد و همچنين همچنین دانشگاهیان در ثبت تجربیات این دوره، کوشا باشند.
وی اظهار کرد: کارگروه آب و همچنين محیط‌زیست شبکه ملی جامعه و همچنين دانشگاه می‌تواند نقش مؤثری در تصمیم‌گیری‌های بعد از فروکش کردن سیلاب‌ها داشته باشد. شایعات در فضای مجازی در مورد سیل‌های اخیر بسیار زیاد شده است و همچنين دانشگاهیان می‌توانند به‌عنوان جامعه علمی به‌موقع و همچنين صحیح اطلاع‌رسانی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را انجام دهند تا بتوان از نشر خبرهاي جديد کذب جلوگیری کرد.
وی بیان کرد: معتقدم در سیل‌های اخیر آن هم دستگاهی که مظلوم واقع شد حکومت بوده و همچنين باوجود تمامی خدماتی که ارائه داده، خبرهاي جديد آن هم شاید به‌خوبی منعکس نشده است.
دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، خاطرنشان کرد: کمک به سیل‌زدگان بعد از فروکش کردن سیل‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و همچنين در وزارت علوم نیز ستادی برای ساماندهی کمک‌ها ایجادشده است.
گفتنی است این نشست با حضور دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و همچنين پشتیبانی مسائل پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، دکتر خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز و همچنين معاونان و همچنين اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه برگزار شد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه معین فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه سیل‌های اخیر استان در تاریخ ۲۵ January 1398 | 8:29 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *