لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی در راستای شناسایی آسیب‌های ناشی از سیل/ ضرورت انجام پژوهش‌های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده – شریف

لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی در راستای شناسایی آسیب‌های ناشی از سیل/ ضرورت انجام پژوهش‌های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده – شریف

به نقل از شریف: لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی در راستای شناسایی آسیب‌های ناشی از سیل/ ضرورت انجام پژوهش‌های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور بر لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی در راستای شناسایی آسیب‌های ناشی از سیل تاکید کرد و همچنين انجام پژوهش‌های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده را ضروری دانست.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در متن این نامه خطاب به روسای دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌ها آمده است:
چنانکه مستحضرید کشور ایران به دلیل شرایط اقلیمی و همچنين زیست‌محیطی در معرض بروز حوادث طبیعی، همچون زلزله و همچنين سیل، قرار دارد. متأسفانه در روزهای اخیر هم‌وطنان عزیز شاهد رخداد سیل ویرانگر در چندین استان کشور بوده‌اند. با توجه به این موضوع، موارد ذیل از اهمیتی ویژه برخوردار است:
۱. با عنایت به پیامدهای ناگوار این نوع حوادث در زندگی و همچنين مناسبات اجتماعی ضروری است دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی کشور در اسرع وقت با هماهنگی و همچنين مشارکت دستگاه‌های اجرایی متولّی کارگروه‌هایی تخصصی تشکیل دهند تا آسیب‌های ناشی از سیلاب اخیر را شناسایی، دلایل آن هم را با بررسی‌ها و همچنين پژوهش‌های میدانی استخراج و همچنين راهکارهای جلوگیری از آن هم را پیشنهاد کنند.
۲. انتظار می‌رود با توجه به اهمیت رعایت استانداردها و همچنين اصول علمی در حوزه‌های شهرسازی، معماری، آبخیزداری، کشاورزی، مهار آب‌های سرگردان، مدیریت منابع آب و همچنين سفره‌های زیرزمینی، مدیریت شهری، ایمنی سازه‌های هوایی و همچنين دریایی در اسرع وقت با همکاری دستگاه‌های مسئول، پژوهش‌های کاربردی صورت پذیرد و همچنين راه‌حل‌های جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده طرح مي شود.
۳. شناسایی و همچنين ارتقای روش‌های مدیریت بحران در چنین شرایطی با توجه به تجارب عظیم حاصل از حوادث طبیعی از مسائل مهم و همچنين بررسی و همچنين بازنگری دقیق پيشامد جديد و همچنين بهبود آن هم ضروری است.
۴. همکاری با کلیه نهاد‌های مسئول و همچنين فعال در حوزه‌های مهندسی، کشاورزی و همچنين علوم انسانی برای از بین بردن آثار مضر و همچنين بد حوادث طبیعی، به‌ویژه برطرف کردن تأثیرات مخرّب آن هم بر جامعه و همچنين روان انسان‌ها ضروری است.
۵. بهره بري و استفاده از توانمندی‌های استادان، کارکنان و همچنين دانشجویان، به‌ویژه تشکل‌های دانشجویی فعال، شامل کانون‌های هلال‌احمر، برای کمک و همچنين التیام زخم‌های ناشی از سیل در منطقه ها و مناطق آسیب‌دیده ضرورت دارد.
با عنایت به موارد یادشده از کلیه دانشگاه‌های مستقر در منطقه ها و مناطق آسیب‌دیده از سیلاب اخیر انتظار دارد در مأموریت‌های منطقه‌ای خود نتیجه پژوهش‌های علمی کارگروه‌های مربوطه را در قالب نقل از مدوّن به مسئولان استانی و همچنين دستگاه‌های اجرایی مرتبط ارائه و همچنين ورژن و نسخه‌ای از آن هم را برای پی‌گیری به معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ارسال کنند.
همچنین از دیگر دانشگاه‌ها و همچنين پژوهشگاه‌های کشور انتظار می‌رود ضمن ارتباط با دانشگاه‌های منطقه ها و مناطق آسیب‌دیده با پشتیبانی و همچنين مشارکت کامل در تشکیل کارگروه‌ها، قدرت پژوهشی و همچنين تخصصی آنان را ارتقا دهند و همچنين به مسئولیت ملی خود عمل کنند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی در راستای شناسایی آسیب‌های ناشی از سیل/ ضرورت انجام پژوهش‌های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده در تاریخ ۱۸ January 1398 | 5:34 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *