لزوم تعامل دانشگاه با جامعه و همچنين بررسی نظام مدیریت آموزش عالی – شریف

لزوم تعامل دانشگاه با جامعه و همچنين بررسی نظام مدیریت آموزش عالی – شریف

به نقل از شریف: لزوم تعامل دانشگاه با جامعه و همچنين بررسی نظام مدیریت آموزش عالی

دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، تعامل دانشگاه با جامعه و همچنين نظام مدیریت آموزش عالی را به عنوان دو محور اصلی دومین نشست هم‌اندیشی وزیر علوم با استادان و همچنين صاحب‌نظران برجسته دانشگاه‌های کشور اعلام کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست هم‌اندیشی وزیر علوم، با استادان و همچنين صاحب‌نظران برجسته دانشگاه‌های کشور که امروز (دوشنبه) در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه این نشست دومین دوره برگزاری چنین نشست هایی است اظهار داشت: برخی از موضوعاتی که در نخستین نشست در سال شمسي ۱۳۹۷ مورد بررسی قرار گرفت شامل تعدد و همچنين گستردگی دانشجوها، مباحث اشتغال، بودجه،  آئین‌نامه ارتقاء، معیشت استادان، اخلاق پژوهشی، ارتباط دانشگاه و همچنين صنعت، نقش و همچنين اهمیت پژوهشگاه‌ها و همچنين مأموریت‌گراشدن دانشگاه‌ها بود.
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: دکتر غلامی در نشست پیشین اظهار داشت که وزارت علوم بیش از پیش به مسائلی همچون اشتغال، ارتباط با صنعت و همچنين ارتباط با مسائل اجتماعی توجه خواهد داشت و همچنين بر لزوم تداوم برگزاری چنین نشست‌هایی تاکید کرد.
وی در ادامه افزود: اولین محور بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان نقشه راه کشور نیز موضوع علم و همچنين پژوهش است و همچنين این موضوع اهمیت برگزاری و همچنين تداوم چنین نشست‌هایی را دوچندان می کند. آن هم‌روش که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در ابتدای سال شمسي ۹۸ بر توسعه تولید ملی تاکید داشتند یکی از محورهای مهم در این قسمت و بخش موضوع ارتباط دانشگاه با صنعت می‌تواند باشد.
دکتر احمدی درخصوص محورهای این دوره از نشست گفت: «تعامل دانشگاه با جامعه به عنوان مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها» و همچنين «نظام مدیریت آموزش عالی» دو محور اصلی این نشست است. در زمینه تعامل دانشگاه و همچنين جامعه موضوعاتی همچون آسیب‌شناسی وضع موجود، ارائه مدل برای مشارکت فعال و همچنين اثرگذار دانشگاه در رفع آثار تحریم های اقتصادی، مسائل زیست محیطی و همچنين… و همچنين در زمینه نظام مدیریت آموزش عالی، موضوعاتی همچون آسیب‌شناسی وضع موجود و همچنين ارائه مدل مدیریتی کارآمد برای حل معظلات و مسائل و مشکلات مدنظر است.
مشاور وزیر علوم در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات گرفته شده اظهار داشت: مکاتبه با دانشگاه‌ها جهت معرفی نماینده، مکاتبه با نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری جهت ارائه دیدگاه‌ها و همچنين نظرات حول محورهای نشست، دریافت دیدگاه‌ها و همچنين نظرات اساتید و همچنين صاحب‌نظران درخصوص محورهای نشست و همچنين جمع‌بندی و همچنين تدوین کتابچه شامل این اقدامات بوده است.
در ادامه این نشست تعدادی از صاحب‌نظران و همچنين استادان برجسته دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات آموزش عالی و همچنين مراکز پژوهشی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.
مهم‌ترین محورهای طرح شده از سوی استادان در این نشست را، توجه به اخلاق علمی و همچنين فرهنگسازی به منظور رفع تقلبات علمی و همچنين جلوگیری از مهاجرت دانشجویان، حذف مدرک‌گرایی، تربیت نیروی انسانی فناور، اشتغال‌زایی و همچنين کارآفرینی برای دانشجویان، تغییر زیرساخت‌های فناوری و همچنين فیزیکی پارک‌های علم و همچنين فناوری برای ایجاد فضای کسب و همچنين کار، حمایت نهاد‌های اجرایی از پارک های علم و همچنين فناوری و همچنين… تشکیل می‌داد.
گفتنی است این نشست با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم، دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزیر علوم، دکتر غلامرضا غفاری دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزیر علوم، دکتر وحید احمدی مشاور وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و همچنين جمعی از استادان و همچنين صاحب‌نظران برجسته دانشگاهی سراسر کشور برگزار شد.
ه.ع۷۳/ ل.م۵۴
 

لزوم تعامل دانشگاه با جامعه و همچنين بررسی نظام مدیریت آموزش عالی در تاریخ ۲۶ January 1398 | 3:50 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *