آماده انتقال تجربیات جذب دانشجویان بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها هستیم – شریف

آماده انتقال تجربیات جذب دانشجویان بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها هستیم – شریف

به نقل از شریف: آماده انتقال تجربیات جذب دانشجویان بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها هستیم

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به توجه این دانشگاه به کیفیت آموزش دانشجویان بین‌المللی گفت: برگزاری طرح حمایت تحصیلی با تشکیل کلاس‌های تقویتی، تعیین اساتید مشاور علمی مخصوص دانشجویان بین‌المللی در هر دانشکده، اختصاص خوابگاه‌های مجردی و همچنين متأهلی ویژه برای دانشجویان بین‌المللی، افزایش حق آموزانه اعضای هیئت علمی دانشگاه جهت تدریس برای دانشجویان بین‌المللی، تشکیل کلاس ویژه دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی و همچنين دوره‌های آموزش زبان فارسی تخصصی بر اساس رشته‌های تحصیلی در دانشگاه ازجمله برنامه جذاب و جالب و خوب‌های فردوسی مشهد برای افزایش کیفیت تحصیل دانشجویان بین‌المللی عنوان کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه نويس و خبرنگار روابط عمومی، درخصوص برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين اقدامات دانشگاه فردوسی درزمینهٔ کیفیت آموزش اظهار داشت: دانشگاه فردوسی به‌عنوان پهناور و بزرگ‌ترین دانشگاه شرق کشور از ۸۱۰ عضو هیئت‌علمی متخصص برخوردار بوده و همچنين در حال حاضر تعداد بیش از ۳۰ هزار دانشجو مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنين دکتری مشغول به تحصیل خواهند بود. از این تعداد بیش از یک هزار و همچنين ۷۰۰ دانشجو، از میان دانشجویان بین‌المللی ما خواهند بود. این دانشگاه طرح‌های مختلفی در راستای ارتقای کیفیت آموزش برای دانشجویان و همچنين دانش‌پذیران خارجی ازجمله برگزاری طرح حمایت تحصیلی با تشکیل رده‌های تقویتی، تعیین اساتید مشاور علمی مخصوص دانشجویان بین‌المللی در هر دانشکده، اختصاص خوابگاه‌های مجردی و همچنين متأهلی ویژه برای دانشجویان بین‌المللی، افزایش حق آموزانه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه جهت تدریس برای دانشجویان بین‌المللی، ارتقای کمیت و همچنين کیفیت امکانات و همچنين تجهیزات آموزشی، تشکیل کلاس ویژه دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی و همچنين دوره‌های آموزش زبان فارسی تخصصی بر اساس رشته‌های تحصیلی در دانشگاه در نظر گرفته است.
دکتر کافی درخصوص تعامل با دانشگاه‌های دنیا خاطرنشان کرد: امضای تفاهم‌نامه با بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان ازجمله دانشگاه‌های آمریکا، استرالیا، بنگلادش، برزیل، چین، کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، آلمان و همچنين هند، عراق، ایرلند، ایتالیا، لبنان، عمان و همچنين پاکستان و همچنين هلند و همچنين روسیه، کره جنوبی، اسپانیا، سوریه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و همچنين… نشان از رشد علمی و همچنين پژوهشی این دانشگاه دارد.
وی در خصوص تأمین زیرساخت‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای جذب دانشجویان بین‌المللی گفت: ایجاد وب‌سایت فعال و همچنين پویا و همچنين کارآمد جهت جذب و همچنين پذیرش، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی دستاوردهای علمی تحقیقاتی دانشگاهی، توسعه دیپلماسی علمی با کشورهای همسایه و همچنين هم‌جوار، بهینه‌سازی زیرساخت‌های رفاهی دانشجویی متناسب با نیاز دانشجویان بین‌المللی، معرفی دانشگاه از طریق رسانه‌های بین‌المللی، حضور و همچنين تأسیس نمایندگی دانشگاه‌ها در کشورهای هدف، پیگیری انجام کلیه سرويس ها و خدمات کنسولی دانشجویان بین‌المللی در سطح استان و همچنين تمرکززدایی مسائل و همچنين ایجاد دفاتر همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی کشورها در دانشگاه ازجمله این اقدامات خواهند بود.
به گفته رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، از دیگر اقدامات این حوزه می‌قدرت به تشکیل اداره مستقل و همچنين چابک تحت عنوان اداره دانشجویان بین‌المللی برای انجام کلیه فرایندهای پذیرش و همچنين ثبت‌نام و همچنين پیگیری موارد رفاهی و همچنين تحصیلی، جذب و همچنين تربیت نیروی انسانی ماهر و همچنين آموزش چند زبان خارجی به کارکنان، ایجاد زیرساخت‌های رفاهی دانشجویی متناسب با نیاز دانشجویان بین‌المللی، عقد قرارداد و همچنين انعقاد تفاهم با مؤسسات و همچنين شخصیت‌های حقیقی و همچنين حقوقی تأثیرگذار در جذب دانشجو و همچنين معرفی دانشگاه، ایجاد و همچنين استقرار دفتر سرويس ها و خدمات کنسولی برای نیازهای دانشجویان اشاره کرد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مورد فرآیند پذیرش و همچنين ثبت‌نام متقاضیان تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: متقاضی از طریق وبگاه اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه نسبت به انتخاب رشته و همچنين مقطع مورد تقاضای خود اقدام نموده و همچنين نسبت به بارگذاری مدارک و همچنين پر نمودن برگه‌های ثبت‌نام و همچنين مستندات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري اقدام می‌نماید. همچنین می‌تواند از طریق پست الکترونیک مدارک خود را به اداره دانشجویان بین‌الملل ارسال نماید. مدارک برای کارشناسان مربوطه پذیرش و همچنين ثبت‌نام اداره دانشجویان بین‌المللی جهت بررسی صلاحیت به‌صورت سیستمی ارسال می‌گردد.
وی در ادامه افزود: مدارک بعد از ارزیابی اولیه به‌صورت سیستمی از اداره دانشجویان بین‌المللی به معاونت آموزشی و همچنين سپس به دانشکده‌های مربوطه ارسال می‌گردد. بعد از بررسی در کمیته‌های تخصصی و همچنين کارگروه‌های جذب هر دانشکده و همچنين تيم‌های آموزشی نتیجه به‌صورت سیستمی به اداره دانشجویان بین‌المللی بازگشت داده می‌مي شود. در صورت مثبت بودن پاسخ تيم آموزشی متقاضی باید در سامانه بررسی صلاحیت عمومی اطلاعات خود را وارد و همچنين بارگذاری نماید. بعد از دریافت استعلام مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري و همچنين تائید صلاحیت‌های علمی و همچنين عمومی متقاضی نسبت به صدور پذیرش نهایی توسط اداره دانشجویان بین‌المللی اقدام و همچنين مراحل تقاضای صدور ویزای تحصیلی انجام و همچنين برای متقاضی ارسال می‌مي شود. سپس با حضور وی در دانشگاه نسبت به ثبت‌نام قطعی متقاضی اقدام می‌گردد.
دکتر کافی درخصوص برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آتی دانشگاه خاطرنشان کرد: عقد تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و همچنين دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات خارج از کشور، ایجاد تسهیلات برای حضور اساتید و همچنين دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در مجامع و همچنين مراکز علمی بین‌المللی و همچنين همکاری با مهندسين و متخصصين و همچنين دانشمندان برجسته ایرانی خارج از کشور و همچنين دعوت از آنان برای حضور در دانشگاه فردوسی مشهد، توسعه زیرساخت‌های دانشگاه برای ایجاد محیطی خلاق و همچنين پویا برای جذب دانشجویان خارجی، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی جهت تسهیل فرایند پذیرش و همچنين تقویت دیپلماسی دانشگاه در توسعه همکارهای علمی پژوهشی به‌ویژه با کشورهای هدف ازجمله این برنامه جذاب و جالب و خوب‌هاست.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: ازآنجاکه دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاهی پیشرو در حوزه توسعه دیپلماسی علمی بین‌المللی در کشور است، می‌قدرت با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تجربیات اندوخته شده ازجمله موارد کنسولی، آموزشی، جذب و همچنين پذیرش و همچنين… در این حوزه را در اختیار سایر دانشگاه‌ها قرار داد.
دکتر کافی در پایان سخنان خود تصریح کرد: دانشگاه فردوسی مشهد با راه‌اندازی و همچنين فعال کردن سه واحد مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی و همچنين مسائل دانشجویان غیر ایرانی، اداره مسائل دانشجویان بین‌المللی و همچنين مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در پذیرش دانشجویان خارجی موفق عمل کرده اینکه می‌تواند الگویی برای سایر دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات آموزش عالی باشد.

ه. ع ۷۳/‏ ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

 

آماده انتقال تجربیات جذب دانشجویان بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها هستیم در تاریخ ۲ March 1398 | 12:48 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *