آموزش عالی از رشد پرشتاب و همچنين کمی عبور کرده است/ تسهیل حرکت به سمت توسعه به‌وسیله آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی – شریف

آموزش عالی از رشد پرشتاب و همچنين کمی عبور کرده است/ تسهیل حرکت به سمت توسعه به‌وسیله آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی – شریف

به نقل از شریف: آموزش عالی از رشد پرشتاب و همچنين کمی عبور کرده است/ تسهیل حرکت به سمت توسعه به‌وسیله آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی

پنل تخصصی «مدیریت سرمایه انسانی در دانشگاه‌ها» در حاشیه چهارمین همایش ملی آموزش عالی، امروز (دوشنبه) با محوریت دانشگاه و همچنين جامعه و همچنين بررسی آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی و همچنين نقش مؤثر آن هم در عقلانیت و همچنين ثبات آموزش عالی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایسنا، دکتر جعفر توفیقی وزیر سابق علوم در پنل «مدیریت سرمایه انسانی در دانشگاه‌ها» که امروز (دوشنبه) در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، به اهمیت دانشگاه اجتماعی و همچنين جامعه محور اشاره کرد و همچنين گفت: جامعه‌محوری و همچنين مسئولیت اجتماعی باید در مراکز آموزش عالی به عنوان یک ضرورت مورد نیاز جامعه مدنظر قرار گیرد و همچنين این موضوع باید در آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی گنجانده شده و همچنين اعضای هیئت علمی نیز توجه به مسائل اجتماعی را به عنوان هدف اصلی مورد توجه قرار دهند.
وی افزود: طبیعتاً اعضای هیئت علمی و همچنين دانشگاه‌ها هر مقدار و اندازه ظرفیت جامعه‌محوری داشته باشند، بیشتر می‌توانند به آمال و همچنين اهدافی که ترسیم نموده اند، نزدیک شوند و همچنين در واقع این‌روش نیست که همه دانشگاه‌ها پژوهش‌محور باشند، بلکه مأموریت‌های دیگری نظیر مسئولیت اجتماعی نیز برای آنها ترسیم می‌مي شود و همچنين این موضوع باید در تمام برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزش عالی مورد توجه قرار گیرد. لذا باید با بررسی نقاط ضعف دانشگاه‌ها آنها را در جهت مأموریت‌های مهم‌تری هدایت کنیم. اگرچه در برخی از دانشگاه‌های کشور جهت‌گیری‌های خوبی در عرصه آموزش عالی شروع شده است.
وزیر سابق علوم در پایان آئین‌نامه اعضای هیئت علمی را کلیدی‌ترین و همچنين مؤثرترین آئین‌نامه در جهت دستیابی به اهداف ترسیم‌شده در آموزش عالی و همچنين همچنین توسعه کشور دانست و همچنين اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر آموزش عالی بعد از رشد پرشتاب و همچنين کمی که در دوره‌ای با آن هم مواجه بود، عبور کرده و همچنين ما به یک ثبات و همچنين عقلانیت در این عرصه می‌رسیم. امیدواریم سایر شاخصه‌ها و همچنين موضوعاتی نظیر آئین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی بتواند در حرکت به سمت عقلانیت بیشتر کمک کند.

مأموریت دانشگاه‌ها در حوزه آمایش عالی بر حسب توانمندی‌های ملی، بین‌المللی و همچنين استانی آنها تعریف شده است

در ادامه، دکتر حسینی رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت بهداشت به ضرورت و همچنين اهمیت بازنگری آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنين گفت: آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی بین دو وزارت خانه علوم و همچنين بهداشت محورها و همچنين چارچوب‌های مشترکی دارند که این آئین‌نامه اکنون به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است ولي بايد توجه داشت نکاتی ویژه فعالیت اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های وزارت بهداشت در این آئین‌نامه گنجانده شده است که مخصوص دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
وی افزود: دانشجو و همچنين استاد از ارکان مهم و همچنين تأثیرگذار رشد و همچنين توسعه فعالیت‌های علمی دانشگاه‌های کشور خواهند بود، بنابراین هر آئین‌نامه‌ای که تدوین مي شود، روش و همچنين سیر حرکت این دو تيم را مشخص می‌کند، در واقع آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی می‌تواند روش حرکت به سمت توسعه را تقویت کرده و همچنين تسهیل ببخشد.
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت ادامه داد: در بازنگری آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی سه روش معلم محور بودن، شاگردپرورکردن و همچنين توجه به آموزش به عنوان رسالت دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته است تا بتوانند در حوزه آموزشی فعالیت کنند، ضمن اینکه تعدادی هم اساس کارشان بر محور علم و همچنين فناوری تعریف شده و همچنين از طرف دیگر گروهی که در حوزه آموزش بالینی می‌توانند سرآمد باشند و همچنين سرويس ها و خدمات نوین آموزشی خلق کنند را نیز مورد توجه قرار دادیم و همچنين توانستیم آئین‌نامه جدید ارتقا را بر پایه این موارد بازنگری کنیم.
دکتر حسینی به برنامه جذاب و جالب و خوب آمایش سرزمینی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: از سال شمسي ۱۳۹۴ این برنامه جذاب و جالب و خوب که سال شمسي‌ها در وزارت بهداشت کارشناسی شده بود، به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و همچنين در نهایت برای اجرا این مجوز را دریافت کردیم که ۱۰ منطقه آمایشی را ماموریت‌گرا کنیم، ضمن اینکه ۷۰ بسته و همچنين مأموریت مشخص به این منطقه ها و مناطق تعریف شد و همچنين تقریباً هر منطقه آمایشی حدود ۶ یا هفت مأموریت مشخص را بر عهده گرفتند.
به گفته وی، مأموریت دانشگاه‌ها در حوزه آمایش عالی برحسب توانمندی‌های ملی بین‌المللی و همچنين استانی آنها تعریف شد و همچنين البته دانشگاه‌ها می‌توانند همچنين و علاوه بر مأموریت‌های اصلی و همچنين مشخص در حوزه‌ها و همچنين ماموریت‌های دیگر فعالیت کنند.
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: عدالت آموزشی، سلامت جامعه، مأموریت‌مداری بین‌المللی کردن آموزش پزشکی، توجه به آموزش‌های مجازی، اخلاق حرفه‌ای، اجرای اعتبار بخشی مؤسسه‌ای و همچنين حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شامل محورها و همچنين شاخص‌هایی بود که در برنامه جذاب و جالب و خوب تحول آموزش پزشکی مورد توجه قرار دادیم.
دکتر حسینی تاکید کرد: تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها جایگاه بسیار مهمی دارد، ولي بايد توجه داشت باید نظارت‌ها و همچنين چارچوب‌هایی برای این نوع آموزش‌ها در نظر گرفته مي شود. به گونه‌ای که ما بر این اساس در آموزش پرستاری و همچنين معماری کشور آموزش‌های بی‌حساب و همچنين کتاب را متوقف کردیم و همچنين در نظر داریم سرويس ها و خدمات آموزشی در کشور کیفیت بالایی داشته باشند. ضمن اینکه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای را طراحی کردیم که در صورتي که اعضای هیات علمی وزارت بهداشت برجستگی‌های علمی و همچنين حرفه‌ای داشته باشند، بدون توجه به مقررات پژوهشی و همچنين مقاله‌ای در عرصه آموزش‌های بالینی نظری و همچنين آزمایشی نیز سرآمد باشند و همچنين فعالیت کنند.
ز.ح ۷۴/ل.م۵۴

آموزش عالی از رشد پرشتاب و همچنين کمی عبور کرده است/ تسهیل حرکت به سمت توسعه به‌وسیله آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی در تاریخ ۹ February 1398 | 6:00 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *