آیین بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی برگزار شد – شریف

آیین بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: آیین بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی برگزار شد

مراسم بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، رئیس دانشگاه شیراز، استاندار فارس، اقشار متنوع و گوناگون و مختلف شهروندان و مردم شهر، سعدی‌دوستان و همچنين سعدی‌شناسان، در جوار مرقد این شاعر شیرین سخن برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، وزیر علوم در این آیین اظهار داشت: هفت قرن است که بر خوان سعدی مهمان هستیم و همچنين به او دل بسته‌ایم و همچنين کلام و همچنين اندیشه‌اش را پاس می داریم.
وی افزود: همدلی و همچنين مهمان‌نوازی شهروندان و مردم شهر شیراز در حادثه سیل اخیر نشان از پیوند فرهنگی ۷۰۰ ساله است.
دکتر غلامی خاطر نشان کرد: سخنان سعدی مرزهای شرق و همچنين غرب را درنوردیده است و همچنين آثارش، عصاره و همچنين بازتاب فرهنگ ایرانی و همچنين اسلامی است.
وزیر علوم، عشق و همچنين دوستی را بارزترین عنصر اندیشه سعدی توصیف کرد و همچنين گفت: بازتاب این مهرورزی در جای جای آثار سعدی تجلی یافته است.
وی افزود: به راستی که تو مردمان خردمند شیراز در زیر سایه بلند سعدی و همچنين حافظ، دو قله رفیع زبان و همچنين ادب فارسی از بختی بلند و همچنين اقبالی تبريک و مبارک بهره‌مندید و همچنين بی شک خوش آواز گی تو مردمان شیراز مینو طراز، به واسطه تابش نور معرفتی این بزرگان است که در پیدا و همچنين پنهان زندگی تان ساری و همچنين جاری گردیده است.
دکتر غلامی تصریح کرد: سعدی خداوندگار زبان فارسی است و همچنين آثارش از چنان آوازه ای برخوردار است که مرزهای شرق و همچنين غرب را درنوردیده و همچنين مجذوبان کلام خویش را مسحور بلاغت، فصاحت و همچنين شیوایی حدیث شکرین خود ساخته است.
به گفته وی، آثار سعدی تبلور هنری کامل از احساس و همچنين عاطفه است؛ از نوع عاطفه غنی انسانی یعنی بیان احساس به جمال و همچنين کمال مطلق از هر نوعی که می‌تواند وجود داشته باشد. آرمان‌گرایی وی در مفاهیم متنوع و گوناگون و مختلف زيرا و به درستي که عدالت‌خواهی، مدارا، راست اندیشی، صداقت و همچنين عشق، در لابلای کلیات وی قابل ديدن است و همچنين از همه مهم‌تر او شاعر فرهنگ است و همچنين مروج عقلانیت انسانی، دانش را قدر می شناسد و همچنين هنرمند را در صدر می‌نشاند.
آیت الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و همچنين امام و پيشوا جمعه شیراز، دکتر مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و همچنين گردشگری فارس، دکتر کورش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی‌شناسی، دکتر رحیمی، استاندار فارس هم در این آیین به تمجید از سعدی شیرازی پرداختند.
ل.م ۵۴/
 

آیین بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی برگزار شد در تاریخ ۲ February 1398 | 8:22 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *